Działalność rolnicza - indywidualnie, czy w spółce

Ewa Pasieczna
Biegły rewident
rozwiń więcej
e-agropodatki.pl
Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.
rozwiń więcej
Działalność rolnicza - indywidualnie, czy w spółce
Większość przedsiębiorców przed założeniem działalności gospodarczej rozważa zalety i wady przewidzianych przez prawo polskie form prawnych, w ramach których taka działalność może być prowadzona. W polskiej rzeczywistości możemy wyróżnić trzy podstawowe grupy form prowadzenia działalności gospodarczej tzn. osoby fizyczne, osoby cywilne oraz spółki prawa handlowego.

W przypadku działalności rolniczej w praktyce spotykamy jednakże głównie rolników indywidualnych, tych ryczałtowych lub będących czynnymi podatnikami podatku VAT. Spółek prawa handlowego, które prowadzą działalność rolniczą jest stosunkowo niewiele i wywodzą swój rodowód z byłych Państwowych Gospodarstw Rolnych.

Autopromocja

Tymczasem prowadzenie działalności rolniczej w formie spółki prawa handlowego np. w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i możliwości rozliczania tej działalności na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (zwana dalej ustawą o CIT) daje szereg możliwości zgodnych z prawem korzyści podatkowych niedostępnych dla rolników indywidualnych, którzy rozliczają się z dochodów na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwana dalej ustawą o PIT).

Zasadnicza różnica pomiędzy opodatkowaniem działalności rolniczej na podstawie ustawy o CIT od opodatkowania na podstawie ustawy o PIT wynika z możliwości zwolnienia dochodów z działalności pozarolniczej pod warunkiem przeznaczenia tego dochodu na działalność rolniczą. Zwolnienie to wynika z art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym wolne od podatku są dochody podatników z działalności pozarolniczej, w tym z działów specjalnych produkcji rolnej - w części przeznaczonej na działalność rolniczą.

W ustawie o PIT tego rodzaju zwolnienie nie występuje. W konsekwencji np. dochód z dzierżawy, uzyskany przez rolnika indywidualnego, który podlega opodatkowaniu na podstawie ustawy o PIT, może podlegać zwolnieniu z opodatkowania, gdyby był uzyskany u osoby prawnej i został przeznaczony na finansowanie działalności rolniczej.

Rolnik indywidualny uzyskuje dochody z dzierżawy gruntów rolnych pod budowę farm wiatrowych i infrastruktury z nimi związanej, od których jest zobowiązany wykazać i zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych, ponieważ grunty te nie są  wykorzystywane przez dzierżawcę na cele rolnicze. Fakt, że uzyskane środki z dzierżawy zostały przeznaczone przez rolnika na zakup maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym nie ma znaczenia przy opodatkowaniu dochodu z dzierżawy.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzi działalność rolniczą i uzyskuje dochody z dzierżawy gruntów rolnych pod budowę farm wiatrowych i infrastruktury z nimi związanej. Uzyskany dochód z dzierżawy, pomimo że grunty nie są  wykorzystywane przez dzierżawcę na cele rolnicze, może zostać zwolniony na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o CIT, o ile zostanie przeznaczony na cele działalności rolniczej.

 Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Możliwość uzyskania zwolnienia na podstawie ustawy o CIT dochodu, który zasadniczo podlega opodatkowaniu na podstawie ustawy o PIT, to niewątpliwa korzyść, którą należy rozważyć przy wyborze formy prawnej zamierzonej lub już prowadzonej działalności rolniczej.

W przypadku korzystania ze zwolnienia z  art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o CIT, należy jednak pamiętać o jednym. Zwolnienie to przysługuje pod warunkiem przeznaczenia uzyskanego dochodu na działalność rolniczą. W efekcie poniesione koszty należy oceniać przez pryzmat ewentualnej ich przydatności lub niezbędności w prowadzonej działalności rolniczej. Kwota kosztów, których nie sposób powiązać z działalnością rolniczą, zasadniczo będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, jeżeli podatnik kiedykolwiek uzyskał dochód z działalności pozarolniczej, który został zwolniony w poprzednich latach z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o CIT.

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...