Sprzedaż mieszkania - spłata pożyczki mieszkaniowej a zwolnienie z PIT

Sprzedaż mieszkania - spłata pożyczki mieszkaniowej a zwolnienie z PIT / inforCMS
Zwykle fiskus uznaje, że przeznaczenie pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży mieszkania czy domu na spłatę kredytu czy pożyczki zaciągniętej na zakup nieruchomości, wypełnia tzw. cele mieszkaniowe. A więc od kwot uzyskanych ze sprzedaży lokalu a przeznaczonych na spłatę nie trzeba płacić podatku. Jednak nie zawsze – okazuje się bowiem, że ważne jest, kto tej pożyczki udzielał.

Wpływy ze sprzedaży nieruchomości, która była w posiadaniu podatnika dłużej niż 5 lat, są zwolnione z podatku. Jednak często zdarza się, że sprzedawane są mieszkania, domy czy grunty, które zostały nabyte w okresie krótszym niż 5 lat. I wówczas ratunkiem przed oddaniu fiskusowi części zysków jest przeznaczenie ich na cele mieszkaniowe.

Autopromocja

Tylko cele mieszkaniowe pozwalają uniknąć podatku

O tym, co jest celem mieszkaniowym, mówi art. 21 ust. 25 pkt. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. A więc jest to zakup mieszkania, domu oraz gruntu przeznaczonego na budowę budynku mieszkalnego albo udziałów w gruncie, a także zakup spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu. Poza tym, do wydatków mieszkaniowych można zaliczyć spłatę kredytu lub pożyczki, zaciągniętej na te cele przed uzyskaniem przychodu.

Na ten przepis liczył autor wniosku o interpretację podatkową, który nabył w styczniu 2013 r. nabył mieszkanie i zamierza je sprzedać, a część wpływów chce przeznaczyć na spłatę pożyczki, zaciągniętej na cele mieszkaniowe. Tej pożyczki udzielił mu sąd apelacyjny, którego to wnioskodawca jest pracownikiem.

We wniosku o interpretację jego autor napisał, że środki przeznaczone na spłatę części pożyczki powinny być zwolnione z podatku, jako że pożyczka została przeznaczone na wymienione w art. 21 ustawy cele mieszkaniowej. Tymczasem Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji wydanej 2 kwietnia 2015 r. (sygnatura IBPBII/2/4511-9/15/AK) stwierdził, że jego stanowisko jest błędne i nakazał mu zapłatę podatku.

Ważne jest, kto pożycza

W interpretacji wskazał bowiem, że nie każda pożyczka – choćby rzeczywiście została przeznaczona na cele mieszkaniowe – jest tą, którą można spłacić za pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i uzyskać zwolnienie podatkowe. Ustawa bowiem mówi wyraźnie, że chodzi wyłącznie o pożyczki i kredyty zaciągnięte „w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej”. Jako że pożyczka wzięta przez wnioskodawcę została zaciągnięta w sądzie apelacyjnym – a więc faktycznie udzielił jej Skarb Państwa, więc po prostu się nie kwalifikuje do zwolnienia podatkowego.

Zdaniem urzędnika fiskusa, skoro ustawodawca wyraźnie zaznaczył instytucje oferujące pożyczki, których spłata wiąże się z wypełnieniem celu mieszkaniowego, to nie można jej poszerzać o inne instytucje, nawet jeśli byłby to Skarb Państwa. To bowiem – zdaniem autora interpretacji – stawiałoby osoby, zatrudnione przez urzędy państwowe i mogące korzystać z takiego wsparcia, na uprzywilejowanym stanowisku w stosunku do tych, którzy pożyczek od urzędów nie mogą zaciągać.

Ulga z tytułu wychowywania dzieci 2014 / 2015


Nie tylko urzędnicy pożyczają

Taka interpretacja oznacza, że osoby korzystające z takich pożyczek od pracodawców i przeznaczające je na cele mieszkaniowe, będą musiały zapłacić podatek od środków przekazanych na spłatę (o ile oczywiście sprzedaż nastąpiła w okresie krótszym niż 5 lat od nabycia).

Wprawdzie możliwość zaciągania pożyczek u pracodawców nie jest zbyt szeroka, jednak nadal wiele instytucji – państwowych i samorządowych – oferuje takie wsparcie swoim pracownikom. Poza tym, z pożyczek mogą korzystać pracownicy sporej liczby zakładów. Wprawdzie zwykle nie opiewają one na duże kwoty, ale nawet jeśli stosunkowo niewielkie zobowiązanie zostanie przeznaczone np. na remont czy modernizację mieszkania czy domu, to w razie przedwczesnej sprzedaży nie będą mogli oni liczyć na obniżenie podatku o spłaconą należność.

Formularze PIT 2014/2015

Marek Siudaj, Tax Care

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...