Opodatkowanie PIT przychodu z obrotu kryptowalutami

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
rozwiń więcej
Opodatkowanie PIT przychodu z obrotu kryptowalutami
Przychód z obrotu kryptowalutami jest opodatkowany w PIT jako przychód z tytułu sprzedaży praw majątkowych.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 kwietnia 2018 r., 0113-KDIPT2-1.4011.73.2018.2.MD.

Autopromocja

Sprawa dotyczy podatnika, który dokonał przelewu zasilającego konto na giełdzie kryptowalut. Następnie w ciągu roku wykonał operacje kupna i sprzedaży kryptowalut za pośrednictwem giełdy kryptowalut. Transakcje i kwoty na giełdzie wyrażone są w złotówkach, jednak kwota ta zostaje pozostaje na giełdzie i może służyć do dokonywania dalszych transakcji albo na życzenie użytkownika może zostać zwrócona przelewem na konto bankowe. Wykonywane operacje nie są i nie będą wykonywane w sposób ciągły i zorganizowany oraz nie noszą znamion działalności gospodarczej. Podatnik wskazał, że posiada w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy, prowadzi działalność gospodarczą niezwiązaną z obrotem na giełdzie (działalność związana z oprogramowaniem) i w tej działalności wybrał sposób opodatkowania oparty o podatek liniowy. Podatnik wypłacił część pieniędzy uzyskanych z obrotu kryptowalutą na giełdzie. NIe wykonywał bezpośrednich wymian kryptowaluty na inną kryptowalutę. Posiada dokumentację wszystkich transakcji w formie pliku CSV, zrzutów ekranu oraz emaili od giełdy.

Na tym tle podatnik zwrócił się z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy uzyskanie środków pieniężnych ze sprzedaży kryptowaluty za pośrednictwem giełdy kryptowalut stanowi uzyskanie przychodu ze zbycia praw majątkowych na mocy ustawy o PIT oraz w jaki sposób podatnik powinien opodatkować osiągnięty przychód z obrotu kryptowalutą i w jakiej deklaracji go wykazać na mocy ustawy o PIT.

Prezentując własne stanowisko podatnik wskazał, że środki z kryptowaluty należy uznać za przychody z praw majątkowych, na podstawie art. 10 ust. 1 oraz art. 18 ustawy o PIT, które wskazują, że źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w art. 10 ustawy o PIT. Skoro więc katalog przychodów z praw majątkowych ma charakter otwarty, to można do niego zaliczyć również przychód z obrotu kryptowalutą.

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że mając na uwadzę przedstawiony we wniosku opis należy stwierdzić, że skoro transakcji obrotu kryptowalutą podatnik dokonuje poza prowadzoną działalnością gospodarczą, a wykonane operacje na giełdzie kryptowalut nie noszą znamion działalności gospodarczej, to uzyskane środki pieniężne ze sprzedaży kryptowaluty stanowią przychody z praw majątkowych o których mowa w art. 18 ustawy o PIT. Dochodem zaś będzie nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym, o czym stanowi art. 9 ust. 2 ustawy o PIT. Uzyskany z tego tytułu dochód należy opodatkować na zasadach ogólnych, tj. wg skali podatkowej.

Jacek Walasek, 2018-04-13

Źródło: taxonline.pl

Polecamy: INFORLEX Biznes

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata        

Księgowość
Automatyczna akceptacja PIT po 30 kwietnia - co trzeba wiedzieć? Wgląd w deklaracje przez kilka dni nie będzie możliwy
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

Remont domu jednorodzinnego, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza. Jaka stawka VAT - 8%, czy 23%?
29 kwi 2024

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie wykorzystywał część domu, w którym mieszka, do prowadzenia biura. W całym domu o powierzchni 140 m2 jest wymieniana podłoga. Usługodawca chce wystawić fakturę z 8% VAT na osobę fizyczną. Natomiast podatnik, wykorzystujący część domu do prowadzenia działalności, chciałby rozliczyć koszty montażu oraz zakupu tej podłogi w kosztach firmy. Czy w związku z tym usługodawca może wystawić fakturę na podatnika VAT według stawki VAT 8%? Czy też ma obowiązek zastosować podstawową stawkę VAT 23%?

KSeF obowiązkowy dla mniejszych firm od 1 czerwca 2026 r.? Rzecznik MŚP: Z pewnością zostanie to docenione
29 kwi 2024

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz apeluje o przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur dla małych firm z 1 kwietnia 2026 r. na 1 czerwca 2026 r. Taką informację podało 29 kwietnia 2024 r. Biuro Rzecznika MŚP.

pokaż więcej
Proszę czekać...