Rodzina na swoim zwolniona z PIT

Paweł Huczko
rozwiń więcej
Uzyskane dopłaty w ramach uczestnictwa w programie „Rodzina na swoim” są zwolnione z PIT.

Rekordy popularności bije rządowy program "Rodzina na swoim", realizowany na podstawie ustawy z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania.

Przykładowo w maju 2009 r. tym udzielono 2 858 kredytów na łączną kwotę 511 721 zł. Według stanu na 10 czerwca br. łącznie w ramach programu udzielonych zostało 21 169 kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości ponad 3 mld zł, przy czym w samym 2009 roku udzielono ich 10 540 na łączną kwotę 1 787 207zł.

Autopromocja

Osoby uprawnione w myśl ww. ustawy mogą uzyskać dopłaty z budżetu państwa do spłacanego kredytu mieszkaniowego w wysokości połowy miesięcznych odsetek zawartych w racie kredytu przez pierwszych 8 lat spłaty kredytu.

Kredyty w ramach programu "Rodzina na swoim" oferowane są obecnie przez 10 banków:
- Bank PKO BP SA,
- Bank Pekao SA,
- Gospodarczy Bank Wielkopolski SA,
- Bank Polskiej Spółdzielczości SA,
- Mazowiecki Bank Regionalny S.A.,
- Bank Pocztowy SA.,
- Alior Bank S.A.,
- Dombank Hipoteczny Oddział Getin Bank S.A.
- Pekao Bank Hipoteczny S.A.
- Bank BPH

Ministerstwo Infrastruktury wyjaśniło, że wymiar kwoty pomocy w formie dopłat do oprocentowania jest zdefiniowany w ww. ustawie i nie zależy od rzeczywistego poziomu oprocentowania kredytu.

Wysokość dopłat do oprocentowania wynosi 50% tzw. stopy referencyjnej, przez którą rozumie się stopę WIBOR 3M (obliczaną jako średnia arytmetyczna notowań w kwartale poprzedzającym dany kwartał) powiększoną o 2 punkty procentowe.

Warto wiedzieć, że dopłaty uzyskane w ramach uczestnictwa w programie „Rodzina na swoim” są zwolnione z PIT. Stanowi o tym wyraźnie art. 21 ust. 1 pkt 124 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie trzeba zatem ani płacić podatku od tych dopłat ani wykazywać ich w rocznym zeznaniu podatkowym

Paweł Huczko

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...