Obowiązek przesyłania rejestrów VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego

Obowiązek przesyłania rejestrów VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego /fot. Fotolia
Obowiązek comiesięcznego generowania rejestru VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) obejmie w pierwszej kolejności dużych przedsiębiorców, już od 1 lipca 2016 r. Od tego miesiąca organy podatkowe mają również prawo żądać od dużych podatników innych danych w przypadku ewentualnej kontroli (np. obejmujących struktury wyciągu bankowego czy ksiąg rachunkowych).

Z treści ustawy przyjętej przez Sejm wynika, że dane z ewidencji VAT będą przedkładane organom podatkowym bez wezwania, do 25 dnia następnego miesiąca (art. 1 pkt. 5 ustawy zmieniającej). Konsekwentnie, w przypadku wejścia w życie zaproponowanego projektu, duzi przedsiębiorcy będą zobowiązani do przesłania rejestrów VAT w formie uzgodnionej struktury logicznej już 25 sierpnia 2016 r. Nieco później - od stycznia 2017 r. – zobligowani będą do tego mali i średni przedsiębiorcy, natomiast najpóźniej, bo dopiero od stycznia 2018 r. mikroprzedsiębiorcy.

Autopromocja

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Powyższy obowiązek może dotyczyć od 1 lipca 2016 r. również podmiotów zarejestrowanych dla celów VAT, a nieposiadających w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności bądź siedziby oraz oddziałów spółek zagranicznych, w przypadku jeśli:

  • zatrudniają średniorocznie co najmniej 250 pracowników lub których roczny obrót netto przekroczył równowartość w złotych 50 milionów euro,

  • a równocześnie suma aktywów bilansu jest wyższa niż równowartość w złotych 43 milionów euro.

Jednolity Plik Kontrolny – wciąż brak przepisów wykonawczych

Należy zauważyć, że powyższa zmiana jest dosyć znacząca, w porównaniu z dotychczasowym obowiązkiem wprowadzonym nowelizacją Ordynacji Podatkowej dnia 10 września 2015 r. przesyłania struktur JPK jednie na żądanie organu kontrolującego. Co więcej, nowa forma raportowania danych organom podatkowym nie została również uzależniona od tego jaką formę składania deklaracji podatku VAT - miesięczną czy kwartalną - wybrali podatnicy.

Zwracamy również uwagę, na potencjalne sankcje związane z nieprzedłożeniem rejestrów VAT w formie JPK do organów podatkowych lub wykazania w nich nieprawdziwych danych. Naruszenie wymogu składania informacji podatkowej podlega bowiem grzywnie na gruncie art. 80 ustawy Kodeks karny skarbowy.

Zgodnie ze stanowiskiem fiskusa, obowiązek generowania rejestru VAT za pomocą JPK powinien zwiększyć szanse na usprawnienie oraz pogłębienie procesu kontroli skarbowej i podatkowej, a co za tym idzie, skuteczną walkę z wyłudzeniami podatkowymi. Standaryzacja udostępnianych organom podatkowym informacji oraz ich generowania pozwoli na znaczne ograniczenie czasu oraz obowiązków przedsiębiorców podczas ewentualnych kontroli podatkowych. Wątpliwości budzi jednak fakt braku konsultacji rządu z przedsiębiorcami dotyczących omawianych zmian oraz relatywnie krótki czas jaki posiadają mali i średni przedsiębiorcy na aktualizację oprogramowania służącego do prowadzenia ewidencji VAT. W stosunku do poprzedniego projektu termin wprowadzenia JPK dla tych grup przedsiębiorców został przyspieszony bowiem o rok.

Czy obowiązek raportowania w formacie JPK obejmie dane sprzed 1 lipca 2016 r.

Dla większości przedsiębiorców wdrożenie struktur JPK w zakresie rejestru VAT powinno odbyć się w ramach podstawowych usług wsparcia technicznego, jednak te działające na systemach różnych dostawców mogą potrzebować więcej czasu na jego przystosowanie. Dlatego też zachęcamy do jak najszybszego opracowania planu aktualizacji systemów związanych z JPK takich jak wdrożenie funkcjonalności (mapowanie systemu księgowego ze strukturą JPK dotyczącą rejestru VAT) oraz przeszkolenia pracowników w zakresie działania nowych mechanizmów i analizy merytorycznej poprawności przekazywanych danych.

Autorzy:

Katarzyna Klimczyk – Doradca Podatkowy, Zespół Doradztwa Podatkowego Accreo Sp. z o.o.

Adam Szmyt – Konsultant, Zespół Doradztwa Podatkowego Accreo Sp. z o.o.

Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.
rozwiń więcej
Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...