REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jednolity Plik Kontrolny – wciąż brak przepisów wykonawczych

Comarch
Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych
Jednolity Plik Kontrolny – wciąż brak przepisów wykonawczych
Jednolity Plik Kontrolny – wciąż brak przepisów wykonawczych
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z ustawą z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, zobowiązani będą do dostarczania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Znane są już daty, od kiedy nowe przepisy będą obowiązywać, wciąż jednak brakuje przepisów wykonawczych, które w jasny sposób określą, jak przedsiębiorcy będą przesyłać dokumenty do organów podatkowych, aby zapewnione były wymogi bezpieczeństwa danych.

Według pierwotnych zapisów w ustawie, przepisy JPK miały obowiązywać od początku 2016 r. Wejście tych przepisów przesunięto jednak na 1 lipca tego roku, aby dać czas na dostosowanie się do nowych obowiązków. Przepisy będą obowiązywać od 1 lipca 2016 r. tylko duże przedsiębiorstwa, mali i średni przedsiębiorcy będą zobowiązani do dostarczenia plików JPK od 1 lipca 2018 r.

Autopromocja

Początkowo pliki JPK miały być dostarczane na żądanie w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego. Jednak  ostatnio została przyjęta ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (aktualnie ustawa czeka na podpis Prezydenta RP), która wprowadza obligatoryjny obowiązek (nie na żądanie) dostarczania JPK, zawierającego rejestry zakupu i sprzedaży VAT w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.

Przepisy te mają obowiązywać od 1 lipca 2016 r. dużych przedsiębiorców, od 1 stycznia 2017 obligatoryjnie ewidencję sprzedaży i zakupu VAT będą składać mali i średni przedsiębiorcy, a 1 stycznia 2018 mikroprzedsiębiorcy.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Rozszerzenie obowiązku przesyłania części danych obligatoryjnie zostało wprowadzone w ostatniej chwili i jest bardzo dużym zaskoczeniem dla przedsiębiorców – mówi Monika Litwicka projektant systemów Comarch ERP.  Konieczność generowania JPK budzi niepokój szczególnie wśród mniejszych firm, w szczególności w zakresie dostosowania procedur obowiązujących w firmie oraz konieczności dostosowania systemów  informatycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ministerstwo Finansów rozszerza obowiązki przekazywania danych, a wciąż nie wiadomo jaki będzie ostateczny kształt przepisów wykonawczych.  Art. 193a ust. 3 Ordynacji podatkowej nakłada na Ministra Finansów obowiązek określenia w drodze rozporządzenia: sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych, części tych ksiąg oraz dowodów księgowych w postaci elektronicznej oraz wymagania techniczne dla informatycznych nośników danych, na których księgi, części tych ksiąg oraz dowody księgowe mogą być zapisane i przekazywane. Sposób przesyłania dokumentów musi zapewniać bezpieczeństwo, wiarygodność i niezaprzeczalność danych zawartych w księgach oraz potrzebę ich ochrony przed nieuprawnionym dostępem.

Jak na razie znany jest tylko projekt rozporządzenia z dnia 14 marca 2016, do którego zgłoszono wiele zastrzeżeń. Przykładowo, przepis nie określa maksymalnej wielkości dla przesyłanego jednolitego pliku kontrolnego. Dodatkowo brakuje szczegółowych przepisów w kwestii  zabezpieczenia przesyłanych lub przekazywanych danych przed nieuprawnionym dostępem. Nie ma również założeń do oprogramowania interfejsowego oraz możliwości przeprowadzenie testów tego oprogramowania.

Projektanci systemów Comarch ERP na bieżąco śledzą wszystkie proponowane zmiany dotyczące tematu Jednolitego Pliku Kontrolnego. Uczestniczą w bezpośrednich konsultacjach z Ministerstwem Finansów na temat struktury poszczególnych plików. Pojawienie się odpowiednio wcześniej oprogramowania interfejsowego oraz platform umożliwiających testy tego mechanizmu jest dla nas bardzo istotne, aby nasze systemy były jak najlepiej dostosowane do nowych obowiązków.  – mówi Monika Litwicka projektant systemów Comarch ERP.

23 maja 2016 r.  Ministerstwo Finansów  opublikowało specyfikację interfejsów usług Jednolitego Pliku Kontrolnego. W którym określono wielkość danych – 60 MB, dzielenie plików,  sposób szyfrowania danych, sposób komunikacji oraz  miejsce przesyłania. Pytanie kiedy pojawi się ostateczna wersja rozporządzenia do opublikowania którego właściwy minister jest zobligowany oraz kiedy dostępna będzie platforma w pierwszej kolejności do testowania oraz ostatecznego przesyłania plików JPK?

Polecamy: Biuletyn VAT

Im szybciej przepisy wykonawcze będą znane tym sprawniej będą się mogli do nich dostosować przedsiębiorcy oraz twórcy oprogramowania – podkreśla Monika Litwicka z  Comarch.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA