| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Jednolity plik kontrolny > Obowiązek składania pliku JPK_VAT co miesiąc

Obowiązek składania pliku JPK_VAT co miesiąc

Największą i najbardziej spektakularną zmianą w przepisach podatkowych w 2016 roku, która wejdzie w życie w najbliższym czasie jest obowiązek udostępniania organom podatkowym ksiąg podatkowych i dowodów księgowych w formie elektronicznej, tzw. Jednolity Plik Kontrolny. Dotyczy to również podatku VAT.

Podczas posiedzenia Sejmu, które odbyło 12 maja 2016 r., w projekcie nowelizacji ordynacji podatkowej doprecyzowano zapis dotyczący obowiązkowego składania ewidencji zakupu i sprzedaży VAT, w postaci pliku JPK_VAT. 13 maja 2016 r. zapis ten uchwalono razem z całą ustawą o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw.

Od 1 lipca 2016 r. obowiązek ten będzie dotyczył dużych podmiotów.  Skrócono okres przejściowy dla małych i średnich przedsiębiorstw. Przedsiębiorstwa te będą zobligowane do składania JPK_VAT od 1 stycznia 2017 r. Mikroprzedsiębiorstwa będą natomiast zobowiązane do składania tego pliku od 1 stycznia 2018 r. Początkowo okres przejściowy, który dla wszystkich plików JPK miał być taki sam, dla mikro oraz małych i średnich przedsiębiorstw miał trwać do 30 czerwca 2018 r.

Składanie pliku JPK_VAT będzie obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Plik ten będzie trzeba składać za okresy miesięczne, do 25 dnia kolejnego miesiąca. To oznacza, że podmioty rozliczające się z podatku VAT miesięcznie, wraz z deklaracją VAT-7 będą zobowiązane do składania JPK_VAT. Podmioty rozliczające się kwartalnie, nadal będą mogły składać deklaracje VAT-7 za okresy kwartalne, a dodatkowo będą musiały przesyłać JPK_VAT za okresy miesięczne.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Dzięki temu obowiązkowi Ministerstwo Finansów będzie w stanie budować bazę danych która powinna pozwolić na skuteczniejszą walkę z nadużyciami w podatku VAT, wyeliminować tzw. faktury fikcyjne, transakcje z udziałem firm „słupów”. Aby baza spełniła swoją rolę potrzebne jest przygotowanie odpowiednich narzędzi analitycznych. Narzędzia te mają pozwolić na wytypowanie podmiotów podejrzanych o nieprawidłowości w rozliczeniach VAT, np. w wyniku „kontroli krzyżowych” umożliwiających porównanie, czy faktury na podstawie, których odliczono w całości lub w części podatek VAT ujęto po stronie podatku VAT należnego.

Ministerstwo Finansów podjęło się bardzo trudnego zadania, polegającego na przygotowaniu infrastruktury, pozwalającej na przyjmowanie bardzo dużej liczby danych. W przypadku dużych przedsiębiorstw pliki z danymi za okresy miesięczne mogą mieć wielkość liczoną w GB. Niezwykle istotne jest w takiej sytuacji przygotowanie bezpiecznego a jednocześnie wygodnego dla podatników narzędzia, umożliwiającego przesyłanie danych, co miesiąc online.  Mamy nadzieję, że nie sprawdzi się scenariusz pesymistyczny, w którym deklaracja VAT-7 składana będzie elektronicznie, natomiast plik JPK_VAT dostarczany będzie do urzędów skarbowych na nośniku danych – dodaje Barbara Przybylska, projektant systemów Comarch ERP, Comarch SA.

Pozostałe pliki wchodzące w skład Jednolitego Pliku Kontrolnego, dotyczące: ksiąg rachunkowych (JPK_KR), wyciągów bankowych (JPK_WB), faktur (JPK_FA), dokumentów magazynowych (JPK_MAG), Książki Przychodów i Rozchodów, (JPK_KPiR), Ewidencji Ryczałtowej (JPK_EP) będą składane na żądanie, na wniosek organu kontrolującego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »