reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Jednolity plik kontrolny > Obowiązek składania pliku JPK_VAT co miesiąc

Obowiązek składania pliku JPK_VAT co miesiąc

Największą i najbardziej spektakularną zmianą w przepisach podatkowych w 2016 roku, która wejdzie w życie w najbliższym czasie jest obowiązek udostępniania organom podatkowym ksiąg podatkowych i dowodów księgowych w formie elektronicznej, tzw. Jednolity Plik Kontrolny. Dotyczy to również podatku VAT.

Podczas posiedzenia Sejmu, które odbyło 12 maja 2016 r., w projekcie nowelizacji ordynacji podatkowej doprecyzowano zapis dotyczący obowiązkowego składania ewidencji zakupu i sprzedaży VAT, w postaci pliku JPK_VAT. 13 maja 2016 r. zapis ten uchwalono razem z całą ustawą o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw.

Od 1 lipca 2016 r. obowiązek ten będzie dotyczył dużych podmiotów.  Skrócono okres przejściowy dla małych i średnich przedsiębiorstw. Przedsiębiorstwa te będą zobligowane do składania JPK_VAT od 1 stycznia 2017 r. Mikroprzedsiębiorstwa będą natomiast zobowiązane do składania tego pliku od 1 stycznia 2018 r. Początkowo okres przejściowy, który dla wszystkich plików JPK miał być taki sam, dla mikro oraz małych i średnich przedsiębiorstw miał trwać do 30 czerwca 2018 r.

Składanie pliku JPK_VAT będzie obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Plik ten będzie trzeba składać za okresy miesięczne, do 25 dnia kolejnego miesiąca. To oznacza, że podmioty rozliczające się z podatku VAT miesięcznie, wraz z deklaracją VAT-7 będą zobowiązane do składania JPK_VAT. Podmioty rozliczające się kwartalnie, nadal będą mogły składać deklaracje VAT-7 za okresy kwartalne, a dodatkowo będą musiały przesyłać JPK_VAT za okresy miesięczne.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Dzięki temu obowiązkowi Ministerstwo Finansów będzie w stanie budować bazę danych która powinna pozwolić na skuteczniejszą walkę z nadużyciami w podatku VAT, wyeliminować tzw. faktury fikcyjne, transakcje z udziałem firm „słupów”. Aby baza spełniła swoją rolę potrzebne jest przygotowanie odpowiednich narzędzi analitycznych. Narzędzia te mają pozwolić na wytypowanie podmiotów podejrzanych o nieprawidłowości w rozliczeniach VAT, np. w wyniku „kontroli krzyżowych” umożliwiających porównanie, czy faktury na podstawie, których odliczono w całości lub w części podatek VAT ujęto po stronie podatku VAT należnego.

Ministerstwo Finansów podjęło się bardzo trudnego zadania, polegającego na przygotowaniu infrastruktury, pozwalającej na przyjmowanie bardzo dużej liczby danych. W przypadku dużych przedsiębiorstw pliki z danymi za okresy miesięczne mogą mieć wielkość liczoną w GB. Niezwykle istotne jest w takiej sytuacji przygotowanie bezpiecznego a jednocześnie wygodnego dla podatników narzędzia, umożliwiającego przesyłanie danych, co miesiąc online.  Mamy nadzieję, że nie sprawdzi się scenariusz pesymistyczny, w którym deklaracja VAT-7 składana będzie elektronicznie, natomiast plik JPK_VAT dostarczany będzie do urzędów skarbowych na nośniku danych – dodaje Barbara Przybylska, projektant systemów Comarch ERP, Comarch SA.

Pozostałe pliki wchodzące w skład Jednolitego Pliku Kontrolnego, dotyczące: ksiąg rachunkowych (JPK_KR), wyciągów bankowych (JPK_WB), faktur (JPK_FA), dokumentów magazynowych (JPK_MAG), Książki Przychodów i Rozchodów, (JPK_KPiR), Ewidencji Ryczałtowej (JPK_EP) będą składane na żądanie, na wniosek organu kontrolującego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kaszubiak Jędrzejko Adwokaci

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama