REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady korekty kosztów i przychodów w CIT i PIT od 2016 roku – przepisy przejściowe

 Polish Advisory Group
Doradztwo podatkowe
Przemysław Dybała
Doradca podatkowy nr 11590
Nowe zasady korekty kosztów i przychodów w CIT i PIT od 2016 roku – przepisy przejściowe
Nowe zasady korekty kosztów i przychodów w CIT i PIT od 2016 roku – przepisy przejściowe

REKLAMA

REKLAMA

Z dniem 1 stycznia 2016 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) wprowadzone zostały nowe przepisy, które wskazują, w którym okresie rozliczeniowym podatnik zobowiązany jest uwzględnić skutki wystawianych lub otrzymywanych faktur korygujących.

W ustawie wprowadzającej powyższe regulacje, ustawodawca przewidział jednak interesujący przepis przejściowy. Otóż, zgodnie z tym przepisem, nowe regulacje stosuje się do korekty przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów, uzyskanych lub poniesionych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

Autopromocja

I w tym miejscu pojawia się zasadnicza wątpliwość:

- czy nowe regulacje stosujemy do „starych” przychodów i kosztów pod warunkiem, że zdarzenie będące powodem korekty wystąpiło po dniu 1.1.2016 r.,

- czy też nowe regulacje stosujemy do „starych” przychodów, jeżeli podatnik wystawił fakturę korygującą po 1.1.2016 r., oraz do „starych” kosztów, jeżeli podatnik otrzymał fakturę korygującą po dniu 1.1.2016 r.  

Aby unaocznić istotę problemu wyobraźmy sobie sytuację, w której dostawca przyznaje swojemu kontrahentowi rabat w grudniu 2015 r. za zrealizowanie określonego poziomu obrotów w okresie listopad 2015. Kalkulacja poziomu obrotów i wysokości należnego nabywcy rabatu została przeprowadzona w dniu 21.12.2015 r., natomiast faktura korygująca została wystawiona 4.1.2016 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy w przedstawionej sytuacji znajdą zastosowanie nowe przepisy o korektach? 

Niestety, niejasny przepis przejściowy stwarza liczne problemy podatnikom, o czym świadczą indywidualne interpretacje podatkowe, wyjaśniające zakres czasowy obowiązywania nowych uregulowań.

Ciekawy stan faktyczny był przedmiotem analizy w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 15.2.2016 r. (sygn. ITPB3/4510-699/10/PW). Otóż, podatnikowi-nabywcy przyznane zostały rabaty za poziom zrealizowanych obrotów w roku 2015, przy czym, faktury korygujące (zarówno te wystawione jeszcze w 2015 jak i już w 2016) wpłynęły do podatnika już w roku 2016.

Zdaniem podatnika, w odniesieniu do tych faktur nie powinny mieć zastosowania nowe przepisy o korektach kosztów. Organ podatkowy był jednak innego zdania. W interpretacji wskazano m.in., że „nowe regulacje mają zastosowanie również do korekty kosztów uzyskania przychodów poniesionych przed 1 stycznia 2016 r., jeżeli zdarzenie powodujące korektę wystąpi po tym dniu”.

W dalszej części interpretacji podkreślono jednak, że: „Interpretując treść art. 11 ustawy nowelizującej należy mieć na uwadze ww. przepis art. 15 ust. 4i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który wiąże moment korekty kosztów uzyskania przychodów z otrzymaniem faktury korygującej lub, w przypadku jej braku, innego dokumentu potwierdzającego przyczyny korekty. Tym samym przepisy o korekcie kosztów uzyskania przychodów, w brzmieniu nadanym ustawą nowelizującą, stosuje się również do korekty kosztów uzyskania przychodów poniesionych przed 1 stycznia 2016 r., gdy podatnik otrzymał fakturę korygującą lub inny dokument potwierdzający przyczyny korekty niespowodowanej błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką po 31 grudnia 2015 r.”

Moim zdaniem, stanowisko organu nie jest prawidłowe, również zawarte w interpretacji uzasadnienie nie jest spójne i przekonywujące. Otóż, z jednej strony organ zaakcentował, że okolicznością, od której uzależnione jest zastosowanie nowych przepisów jest to, czy zdarzenie powodujące korektę wystąpiło przed czy po 1.1.2016. Z drugiej jednak strony, organ interpretacyjny wcale nie pokusił się o wskazanie, kiedy w rozpatrywanym stanie faktycznym miało miejsce to zdarzenie.


Zamiast tego, organ orzekł o konieczności zastosowania nowych przepisów w oparciu o art. 15 ust. 4i ustawy o CIT. Innymi słowy, organ rozstrzygając o dopuszczalności zastosowania w sprawie podatnika przepisu art. 15 ust. 4i ustawy o CIT, odwołał się do treści...a jakże, art. 15 ust. 4i ustawy o CIT. Moim zdaniem, taki sposób wykładni przepisów nie jest prawidłowy, ponieważ rolą przepisu prawa materialnego nie jest wcale określanie zakresu czasowego obowiązywania tego przepisu. Ponadto, uważam że o zastosowaniu nowych przepisów do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów powstałych lub poniesionych przed 1.1.2016 powinny decydować okoliczności obiektywne, a nie zależne od woli podatników. Można sobie bowiem wyobrazić, że zdarzenie powodujące konieczność skorygowania przychodów wystąpiło jeszcze w 2015 r., niemniej z uwagi na opieszałość podatnika, faktura korygująca została wystawiona już po 1.1.2016. Zastosowanie w takiej sytuacji nowych regulacji nie wydaje się być uzasadnione.

Moim zdaniem, okolicznością decydującą o zastosowaniu nowych regulacji powinna być data wystąpienia zdarzenia, będącego powodem korekty. Jeżeli zdarzenie to miało miejsce przed 1.1.2016, nowe regulacje nie powinny znaleźć zastosowania. Na konieczność uwzględniania daty zdarzenia, będącego powodem korekty, wskazywało również w jednym ze swoim komunikatów Ministerstwo Gospodarki, będące autorem nowych regulacji.

Inną sprawą jest natomiast to, że w określonych okolicznościach, jednoznaczne wskazanie zdarzenia będącego powodem korekty może być utrudnione. Przykładowo, powstaje wątpliwość czy w stanie faktycznym będącym przedmiotem powołanej interpretacji, w której rabat przyznany został w związku z poziomem zrealizowanych przez nabywcę obrotów, zdarzeniem będącym powodem korekty było dokonanie zakupów o określonej wartości czy też dokonanie weryfikacji wartości osiągniętych obrotów i ustalenie na tej podstawie prawa do korekty. Gdyby przyjąć, że zdarzeniem tym było dokonanie weryfikacji wartości obrotów warunkujących prawo do rabatu, wówczas stanowisko organu wydającego interpretację należałoby uznać za prawidłowe, choć z całkiem innych powodów aniżeli wskazał to organ podatkowy.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  REKLAMA