REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady korekty kosztów i przychodów w CIT i PIT od 2016 roku – przepisy przejściowe

 Polish Advisory Group
Doradztwo podatkowe
Przemysław Dybała
Doradca podatkowy nr 11590
Nowe zasady korekty kosztów i przychodów w CIT i PIT od 2016 roku – przepisy przejściowe
Nowe zasady korekty kosztów i przychodów w CIT i PIT od 2016 roku – przepisy przejściowe

REKLAMA

REKLAMA

Z dniem 1 stycznia 2016 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) wprowadzone zostały nowe przepisy, które wskazują, w którym okresie rozliczeniowym podatnik zobowiązany jest uwzględnić skutki wystawianych lub otrzymywanych faktur korygujących.

W ustawie wprowadzającej powyższe regulacje, ustawodawca przewidział jednak interesujący przepis przejściowy. Otóż, zgodnie z tym przepisem, nowe regulacje stosuje się do korekty przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów, uzyskanych lub poniesionych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

REKLAMA

Autopromocja

I w tym miejscu pojawia się zasadnicza wątpliwość:

- czy nowe regulacje stosujemy do „starych” przychodów i kosztów pod warunkiem, że zdarzenie będące powodem korekty wystąpiło po dniu 1.1.2016 r.,

- czy też nowe regulacje stosujemy do „starych” przychodów, jeżeli podatnik wystawił fakturę korygującą po 1.1.2016 r., oraz do „starych” kosztów, jeżeli podatnik otrzymał fakturę korygującą po dniu 1.1.2016 r.  

Aby unaocznić istotę problemu wyobraźmy sobie sytuację, w której dostawca przyznaje swojemu kontrahentowi rabat w grudniu 2015 r. za zrealizowanie określonego poziomu obrotów w okresie listopad 2015. Kalkulacja poziomu obrotów i wysokości należnego nabywcy rabatu została przeprowadzona w dniu 21.12.2015 r., natomiast faktura korygująca została wystawiona 4.1.2016 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy w przedstawionej sytuacji znajdą zastosowanie nowe przepisy o korektach? 

Niestety, niejasny przepis przejściowy stwarza liczne problemy podatnikom, o czym świadczą indywidualne interpretacje podatkowe, wyjaśniające zakres czasowy obowiązywania nowych uregulowań.

Ciekawy stan faktyczny był przedmiotem analizy w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 15.2.2016 r. (sygn. ITPB3/4510-699/10/PW). Otóż, podatnikowi-nabywcy przyznane zostały rabaty za poziom zrealizowanych obrotów w roku 2015, przy czym, faktury korygujące (zarówno te wystawione jeszcze w 2015 jak i już w 2016) wpłynęły do podatnika już w roku 2016.

Zdaniem podatnika, w odniesieniu do tych faktur nie powinny mieć zastosowania nowe przepisy o korektach kosztów. Organ podatkowy był jednak innego zdania. W interpretacji wskazano m.in., że „nowe regulacje mają zastosowanie również do korekty kosztów uzyskania przychodów poniesionych przed 1 stycznia 2016 r., jeżeli zdarzenie powodujące korektę wystąpi po tym dniu”.

REKLAMA

W dalszej części interpretacji podkreślono jednak, że: „Interpretując treść art. 11 ustawy nowelizującej należy mieć na uwadze ww. przepis art. 15 ust. 4i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który wiąże moment korekty kosztów uzyskania przychodów z otrzymaniem faktury korygującej lub, w przypadku jej braku, innego dokumentu potwierdzającego przyczyny korekty. Tym samym przepisy o korekcie kosztów uzyskania przychodów, w brzmieniu nadanym ustawą nowelizującą, stosuje się również do korekty kosztów uzyskania przychodów poniesionych przed 1 stycznia 2016 r., gdy podatnik otrzymał fakturę korygującą lub inny dokument potwierdzający przyczyny korekty niespowodowanej błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką po 31 grudnia 2015 r.”

Moim zdaniem, stanowisko organu nie jest prawidłowe, również zawarte w interpretacji uzasadnienie nie jest spójne i przekonywujące. Otóż, z jednej strony organ zaakcentował, że okolicznością, od której uzależnione jest zastosowanie nowych przepisów jest to, czy zdarzenie powodujące korektę wystąpiło przed czy po 1.1.2016. Z drugiej jednak strony, organ interpretacyjny wcale nie pokusił się o wskazanie, kiedy w rozpatrywanym stanie faktycznym miało miejsce to zdarzenie.


Zamiast tego, organ orzekł o konieczności zastosowania nowych przepisów w oparciu o art. 15 ust. 4i ustawy o CIT. Innymi słowy, organ rozstrzygając o dopuszczalności zastosowania w sprawie podatnika przepisu art. 15 ust. 4i ustawy o CIT, odwołał się do treści...a jakże, art. 15 ust. 4i ustawy o CIT. Moim zdaniem, taki sposób wykładni przepisów nie jest prawidłowy, ponieważ rolą przepisu prawa materialnego nie jest wcale określanie zakresu czasowego obowiązywania tego przepisu. Ponadto, uważam że o zastosowaniu nowych przepisów do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów powstałych lub poniesionych przed 1.1.2016 powinny decydować okoliczności obiektywne, a nie zależne od woli podatników. Można sobie bowiem wyobrazić, że zdarzenie powodujące konieczność skorygowania przychodów wystąpiło jeszcze w 2015 r., niemniej z uwagi na opieszałość podatnika, faktura korygująca została wystawiona już po 1.1.2016. Zastosowanie w takiej sytuacji nowych regulacji nie wydaje się być uzasadnione.

Moim zdaniem, okolicznością decydującą o zastosowaniu nowych regulacji powinna być data wystąpienia zdarzenia, będącego powodem korekty. Jeżeli zdarzenie to miało miejsce przed 1.1.2016, nowe regulacje nie powinny znaleźć zastosowania. Na konieczność uwzględniania daty zdarzenia, będącego powodem korekty, wskazywało również w jednym ze swoim komunikatów Ministerstwo Gospodarki, będące autorem nowych regulacji.

Inną sprawą jest natomiast to, że w określonych okolicznościach, jednoznaczne wskazanie zdarzenia będącego powodem korekty może być utrudnione. Przykładowo, powstaje wątpliwość czy w stanie faktycznym będącym przedmiotem powołanej interpretacji, w której rabat przyznany został w związku z poziomem zrealizowanych przez nabywcę obrotów, zdarzeniem będącym powodem korekty było dokonanie zakupów o określonej wartości czy też dokonanie weryfikacji wartości osiągniętych obrotów i ustalenie na tej podstawie prawa do korekty. Gdyby przyjąć, że zdarzeniem tym było dokonanie weryfikacji wartości obrotów warunkujących prawo do rabatu, wówczas stanowisko organu wydającego interpretację należałoby uznać za prawidłowe, choć z całkiem innych powodów aniżeli wskazał to organ podatkowy.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA