REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny transferowe 2017 – jak przygotować się do zmian

Ceny transferowe 2017 – jak przygotować się do zmian
Ceny transferowe 2017 – jak przygotować się do zmian

REKLAMA

REKLAMA

Od 2017 roku wejdą w życie nowe bardzo istotne dla wszystkich przedsiębiorców zmiany w przepisach dotyczących dokumentowania transakcji z podmiotami powiązanymi. Do tej reformy przedsiębiorcy powinni przygotować się już dziś.

O co w ogóle chodzi z tymi cenami transferowymi?

Być może część z Państwa zadaje sobie pytanie: „o co w ogóle chodzi z tymi cenami transferowymi”? Dlaczego jest to istotny temat z punktu widzenia Ministra Finansów?

Autopromocja

Najogólniej rzecz ujmując, ceny transferowe to ceny stosowane w rozliczeniach między podmiotami powiązanymi. Jeśli przedsiębiorca prowadzi działalność w ramach kilku spółek (np. spółka polska produkująca produkty w Polsce i spółka niemiecka sprzedająca te same produkty na rynku niemieckim), to najprawdopodobniej będzie miał do czynienia z cenami transferowymi. Oczywiście przypadków, w których pojawia się zagadnienie cen transferowych jest znacznie więcej, ale w najbardziej fundamentalnym znaczeniu ceny transferowe występują w obrocie gospodarczym wtedy, kiedy dwa podmioty powiązane, rozliczają się ze sobą.

Dlaczego ceny transferowe są przedmiotem zainteresowania organów podatkowych nie tylko w Polsce, ale w zasadzie na całym świecie? Zasada jest relatywnie prosta. Wyobraźmy sobie dwie spółki powiązane działające w krajach o różnej stawce podatkowej. Istnieje oczywista pokusa, aby cena między nimi ukształtowana była tak, aby obniżyć dochód w kraju o wysokim podatku, a podwyższyć w kraju o niskim podatku.

Oczywiście, tak robić nie wolno. Powszechnie akceptowana zasada ceny rynkowej (ang. arm’s length principle) zakłada, że ceny między podmiotami powiązanymi nie powinny odbiegać od cen, które zastosowaliby między sobą na rynku niezależnie działający od siebie przedsiębiorcy.

Na marginesie, nie można zapominać, że szeroko rozumiane pojęcie cen transferowych to nie tylko podatek dochodowy, ale także VAT. Organy podatkowe będą w określonej konstelacji, powiązanej istotnie z prawem do odliczenia podatku naliczonego, uprawnione oszacować podstawę opodatkowania, jeśli nierynkowość transakcji prowadzi do zaniżenia wpływów VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlaczego dokumentacja cen transferowych w dotychczasowym kształcie nie jest dostateczna?

Problem tkwi między innymi w tym, że podstawowym, a najczęściej po prostu jedynym narzędziem weryfikacji prawidłowości stosowania zasady ceny rynkowej, jest dokumentacja cen transferowych. Do przygotowania takiej dokumentacji zobowiązanych jest na gruncie CIT i PIT szereg podmiotów.

Co jednak istotne, narzędzie takie (dokumentacja cen transferowych przygotowana według obowiązujących do tej pory wzorów), pozostaje relatywnie mało efektywne. W szczególności, na podstawie dokumentacji cen transferowych w jej dotychczasowym kształcie, władzom skarbowym niejednokrotnie trudno było sięgnąć do ekonomicznej istoty transakcji, która przecież jest podstawą stosowania zasady ceny rynkowej. Co więcej, nawet jeśli ekonomiczna istota transakcji była odzwierciedlona w dokumentacji cen transferowych, to władze skarbowe na podstawie takiej dokumentacji miały bardzo ograniczone możliwości odniesienia transakcji do rynku (bez obowiązku ani ugruntowanej praktyki tworzenia tzw. analiz porównawczych, które objaśniałyby, czy ceny stosowane między podmiotami powiązanymi znajdują odzwierciedlenie na rynku). 

Nie tylko polskie władze skarbowe były świadome powyższych słabości dokumentacji cen transferowych (przy czym w wielu krajach wysoko rozwiniętych obowiązki dotyczące cen transferowych są już teraz znacznie bardziej rozbudowane niż w Polsce). W kontekście powyższego, nie jest zaskakującym, że ministrowie finansów krajów wysoko rozwiniętych, prowadzący szereg inicjatyw mających na celu uszczelnianie systemów podatkowych (tzw. projekt BEPS, Base Erosion & Profit Shifting, tj. projekt mający na celu zapobieganie unikaniu opodatkowania), skoncentrowali się, między innymi, na obszarze cen transferowych.

Warto też wskazać, że Projekt BEPS zdefiniował 15 działań, które władze skarbowe różnych krajów powinny podjąć dla ograniczenia unikania opodatkowania. Z tychże 15 działań, kilka dotyczy cen transferowych: tj. działania (8-10). Zapewnienie, by rezultaty stosowania cen transferowych były zgodne z tworzeniem wartości – obszary kolejno: dóbr niematerialnych, ryzyka i kapitału, innych transakcji o wysokim poziomie ryzyka oraz (13). Weryfikacja zasad dotyczących dokumentacji cen transferowych.

Polecamy: Monitor Księgowego

Zmiany w Polsce

Polskie Ministerstwo Finansów, wpisując się w ogólnoeuropejską tendencję, chce uszczelnić system kontroli transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi. 9 października 2015 roku Sejm RP zdecydował o wprowadzeniu daleko idących zmian dotyczących dokumentacji podatkowej w zakresie transakcji zawieranych między podmiotami powiązanymi. Nowelizacja w zasadniczych ramach stanowi wdrożenie działania 13 BEPS.

Zmiany do przepisów wchodzą w dwóch terminach:

  • Od 1 stycznia 2016 r. objęły jedynie największych podatników (firmy i grupy kapitałowe o skonsolidowanych obrotach przekraczających 750 mln euro).
  • Od 1 stycznia 2017 roku wejdą w życie dla wszystkich innych przedsiębiorstw i będą dotyczyły transakcji występujących po tym terminie.

Zmieni się wiele, od nowej definicji podmiotu powiązanego począwszy – to akurat zmiana korzystna dla podatników – na zakresie dokumentacji podatkowej kończąc. Dlatego uwagę powinny zwrócić nie tylko podmioty, które do tej pory zobowiązane były do sporządzania dokumentacji, ale także pozostali przedsiębiorcy, aby upewnić się, iż taki obowiązek ich nie dotknie.

To tylko fragment raportu CENY TRANSFEROWE PO NOWEMU.

  • Czego formalnie mają dotyczyć zmiany przepisów wchodzące w styczniu 2017 r.?
  • Jak nadchodzące zmiany interpretują wieloletni praktycy i jaki wpływ będą one miały na prowadzoną przez Państwa działalność?
  • Kto zostanie objęty obowiązkiem posiadania cen transferowych?

Wszystkie informacje znajdą Państwo w najnowszym raporcie CENY TRANSFEROWE PO NOWEMU, który jest bezpłatnie do pobrania pod adresem: www.ibs.cenytransferowe2017.impel.pl

Raport przygotował IMPEL Business Solutions Sp. z o.o. INFOR jest partnerem medialnym Raportu.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

REKLAMA