REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny transferowe 2017 – jak przygotować się do zmian

Ceny transferowe 2017 – jak przygotować się do zmian
Ceny transferowe 2017 – jak przygotować się do zmian

REKLAMA

REKLAMA

Od 2017 roku wejdą w życie nowe bardzo istotne dla wszystkich przedsiębiorców zmiany w przepisach dotyczących dokumentowania transakcji z podmiotami powiązanymi. Do tej reformy przedsiębiorcy powinni przygotować się już dziś.

O co w ogóle chodzi z tymi cenami transferowymi?

Być może część z Państwa zadaje sobie pytanie: „o co w ogóle chodzi z tymi cenami transferowymi”? Dlaczego jest to istotny temat z punktu widzenia Ministra Finansów?

Autopromocja

Najogólniej rzecz ujmując, ceny transferowe to ceny stosowane w rozliczeniach między podmiotami powiązanymi. Jeśli przedsiębiorca prowadzi działalność w ramach kilku spółek (np. spółka polska produkująca produkty w Polsce i spółka niemiecka sprzedająca te same produkty na rynku niemieckim), to najprawdopodobniej będzie miał do czynienia z cenami transferowymi. Oczywiście przypadków, w których pojawia się zagadnienie cen transferowych jest znacznie więcej, ale w najbardziej fundamentalnym znaczeniu ceny transferowe występują w obrocie gospodarczym wtedy, kiedy dwa podmioty powiązane, rozliczają się ze sobą.

Dlaczego ceny transferowe są przedmiotem zainteresowania organów podatkowych nie tylko w Polsce, ale w zasadzie na całym świecie? Zasada jest relatywnie prosta. Wyobraźmy sobie dwie spółki powiązane działające w krajach o różnej stawce podatkowej. Istnieje oczywista pokusa, aby cena między nimi ukształtowana była tak, aby obniżyć dochód w kraju o wysokim podatku, a podwyższyć w kraju o niskim podatku.

Oczywiście, tak robić nie wolno. Powszechnie akceptowana zasada ceny rynkowej (ang. arm’s length principle) zakłada, że ceny między podmiotami powiązanymi nie powinny odbiegać od cen, które zastosowaliby między sobą na rynku niezależnie działający od siebie przedsiębiorcy.

Na marginesie, nie można zapominać, że szeroko rozumiane pojęcie cen transferowych to nie tylko podatek dochodowy, ale także VAT. Organy podatkowe będą w określonej konstelacji, powiązanej istotnie z prawem do odliczenia podatku naliczonego, uprawnione oszacować podstawę opodatkowania, jeśli nierynkowość transakcji prowadzi do zaniżenia wpływów VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlaczego dokumentacja cen transferowych w dotychczasowym kształcie nie jest dostateczna?

Problem tkwi między innymi w tym, że podstawowym, a najczęściej po prostu jedynym narzędziem weryfikacji prawidłowości stosowania zasady ceny rynkowej, jest dokumentacja cen transferowych. Do przygotowania takiej dokumentacji zobowiązanych jest na gruncie CIT i PIT szereg podmiotów.

Co jednak istotne, narzędzie takie (dokumentacja cen transferowych przygotowana według obowiązujących do tej pory wzorów), pozostaje relatywnie mało efektywne. W szczególności, na podstawie dokumentacji cen transferowych w jej dotychczasowym kształcie, władzom skarbowym niejednokrotnie trudno było sięgnąć do ekonomicznej istoty transakcji, która przecież jest podstawą stosowania zasady ceny rynkowej. Co więcej, nawet jeśli ekonomiczna istota transakcji była odzwierciedlona w dokumentacji cen transferowych, to władze skarbowe na podstawie takiej dokumentacji miały bardzo ograniczone możliwości odniesienia transakcji do rynku (bez obowiązku ani ugruntowanej praktyki tworzenia tzw. analiz porównawczych, które objaśniałyby, czy ceny stosowane między podmiotami powiązanymi znajdują odzwierciedlenie na rynku). 

Nie tylko polskie władze skarbowe były świadome powyższych słabości dokumentacji cen transferowych (przy czym w wielu krajach wysoko rozwiniętych obowiązki dotyczące cen transferowych są już teraz znacznie bardziej rozbudowane niż w Polsce). W kontekście powyższego, nie jest zaskakującym, że ministrowie finansów krajów wysoko rozwiniętych, prowadzący szereg inicjatyw mających na celu uszczelnianie systemów podatkowych (tzw. projekt BEPS, Base Erosion & Profit Shifting, tj. projekt mający na celu zapobieganie unikaniu opodatkowania), skoncentrowali się, między innymi, na obszarze cen transferowych.

Warto też wskazać, że Projekt BEPS zdefiniował 15 działań, które władze skarbowe różnych krajów powinny podjąć dla ograniczenia unikania opodatkowania. Z tychże 15 działań, kilka dotyczy cen transferowych: tj. działania (8-10). Zapewnienie, by rezultaty stosowania cen transferowych były zgodne z tworzeniem wartości – obszary kolejno: dóbr niematerialnych, ryzyka i kapitału, innych transakcji o wysokim poziomie ryzyka oraz (13). Weryfikacja zasad dotyczących dokumentacji cen transferowych.

Polecamy: Monitor Księgowego

Zmiany w Polsce

Polskie Ministerstwo Finansów, wpisując się w ogólnoeuropejską tendencję, chce uszczelnić system kontroli transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi. 9 października 2015 roku Sejm RP zdecydował o wprowadzeniu daleko idących zmian dotyczących dokumentacji podatkowej w zakresie transakcji zawieranych między podmiotami powiązanymi. Nowelizacja w zasadniczych ramach stanowi wdrożenie działania 13 BEPS.

Zmiany do przepisów wchodzą w dwóch terminach:

 • Od 1 stycznia 2016 r. objęły jedynie największych podatników (firmy i grupy kapitałowe o skonsolidowanych obrotach przekraczających 750 mln euro).
 • Od 1 stycznia 2017 roku wejdą w życie dla wszystkich innych przedsiębiorstw i będą dotyczyły transakcji występujących po tym terminie.

Zmieni się wiele, od nowej definicji podmiotu powiązanego począwszy – to akurat zmiana korzystna dla podatników – na zakresie dokumentacji podatkowej kończąc. Dlatego uwagę powinny zwrócić nie tylko podmioty, które do tej pory zobowiązane były do sporządzania dokumentacji, ale także pozostali przedsiębiorcy, aby upewnić się, iż taki obowiązek ich nie dotknie.

To tylko fragment raportu CENY TRANSFEROWE PO NOWEMU.

 • Czego formalnie mają dotyczyć zmiany przepisów wchodzące w styczniu 2017 r.?
 • Jak nadchodzące zmiany interpretują wieloletni praktycy i jaki wpływ będą one miały na prowadzoną przez Państwa działalność?
 • Kto zostanie objęty obowiązkiem posiadania cen transferowych?

Wszystkie informacje znajdą Państwo w najnowszym raporcie CENY TRANSFEROWE PO NOWEMU, który jest bezpłatnie do pobrania pod adresem: www.ibs.cenytransferowe2017.impel.pl

Autopromocja

Raport przygotował IMPEL Business Solutions Sp. z o.o. INFOR jest partnerem medialnym Raportu.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zerowy VAT na żywność 2024. "Większość sejmowa nie chce tego rozwiązania"

  Projekt ustawy o zerowym VAT na żywność w pierwszym półroczu 2024 roku jest gotowy, ale nowa większość sejmowa ma problem z jego przyjęciem, bo jest autorstwa naszego rządu; za ich podejście, niestety, zapłacą Polacy - powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki.

  Ceny energii 2024. Zamrożenie cen kosztem jednej firmy

  Ceny energii w 2024 roku. "Jestem za tym, by zamrozić ceny energii, ale nie można tego robić kosztem jednej narodowej firmy" - podkreślił prezes Orlenu Daniel Obajtek. Dodał, że wówczas część inwestycji Orlenu mogłaby być zagrożona.

  Podejrzenie fałszerstwa faktur na ponad 10 mln zł. Kolejne pięć osób zatrzymanych

  Podejrzenie fałszerstwa faktur. Pięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się wystawianiem lub posługiwaniem się nierzetelnymi fakturami, w celu zaniżenia nienależnego podatku VAT, zostało zatrzymanych przez CBŚP. Skarb państwa miał stracić na działalności grupy co najmniej 12 mln zł.

  Limit działalności nierejestrowanej w 2024 r. wzrośnie do 3225 zł. Ale VAT i tak trzeba będzie niekiedy zapłacić.

  Kolejny wzrost limitu dla działalności nierejestrowanej cieszy tych, którzy poprawiają kondycję domowego budżetu korzystając z możliwości prowadzenia niewielkiej działalności bez konieczności jej rejestrowania w CEIDG. Jednak brak rejestracji to jedno, a rozliczenia na gruncie VAT, to odrębna sprawa. Warto sprawdzić, czy ciesząc się uproszczeniami przewidzianymi dla tej formy działalności nie zaniedbuje się obowiązków czynnego podatnika VAT.

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową w umowie?

  Klauzule arbitrażowe w umowach. Jak odzyskać zaległą płatność nawet w 3 tygodnie? Duże, ale także małe firmy np. z sektorów budowalnego, logistycznego czy informatycznego coraz częściej korzystają z arbitrażu online zamiast sądów powszechnych.

  Tabela kursów średnich NBP z 5 grudnia 2023 roku - nr 235/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 5 grudnia 2023 roku - nr 235/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3233 zł.

  Wyższe opłaty drogowe w transporcie – czy zapłacą za nie konsumenci?

  Podwyżki opłat drogowych, które wyniosą nawet 80 proc. w Niemczech sprawią, że firmy transportowe będą musiały szukać oszczędności gdzie indziej. Jedynym skutecznym rozwiązaniem wydaje się podniesienie cen frachtu, chociaż wiadomo, że koszty tego rozwiązania poniosą nie zleceniodawcy, lecz konsumenci. A niezależnie od tego firmy transportowe i tak muszą dobrze przygotować się do funkcjonowania w nowej, droższej rzeczywistości. Sprawdzamy nastroje panujące w branży i szukamy rozwiązań, które mogą pomóc przewoźnikom oszczędzać nie tylko w tym trudnym okresie. 

  Nowe stawki minimalnego wynagrodzenia w 2024 roku. Wyższe nie tylko pensje. Jak wzrosną w nowym roku inne świadczenia pracownicze?

  Minimalne wynagrodzenie za pracę, które obecnie wynosi 3600 zł, od 1 stycznia 2024 r. wzrośnie do 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. - o kolejne kilkadziesiąt złotych, do 4300 zł. Łącznie da to wzrost płacy minimalnej o 19,4%. Zaplanowana na przyszły rok podwyżka będzie rekordową w ujęciu kwotowym i bliską rekordowej w ujęciu procentowym. Od 2000 roku tylko dwukrotnie procentowy wzrost płacy minimalnej był wyższy. W 2008 r. jej kwota została ona podniesiona z 936 zł do 1126 zł, a więc o 20,3%. Natomiast w 2023 r. dwie zmiany, obowiązujące od stycznia i od lipca, wywindowały płacę minimalną z 3010 zł do 3600 zł, a więc łącznie o 19,6%. Podwyższenie płacy minimalnej wpłynie również w 2024 roku na szereg wskaźników i świadczeń pracowniczych. 

  Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Kiedy przysługuje i ile wynosi? Jakie warunki trzeba spełnić? Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim?

  ZUS informuje, że zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy nie tylko w trakcie zatrudnienia, lecz także podczas wypowiedzenia, a nawet po rozwiązaniu umowy o pracę. Ale w tym przypadku muszą być spełnione określone warunki. Jakie?

  Nowe oszustwo na rynku finansowym: przestępcy oferują „klejnoty flippowe”

  Na rynku pojawiła się nowa metoda „inwestycyjna”. Oszuści poprzez spółki zawierają umowy sprzedaży tzw. biżuterii flippowej z pewnym zyskiem. W rzeczywistości wartość przedmiotu z reguły jest kilkukrotnie zawyżona. Sprzedawcy często proponują zawarcie umowy komisu, na mocy której mają dokonać dalszej sprzedaży klejnotu, co jednak nie następuje. Następnie klientom proponuje się zawarcie kolejnych umów z innymi podmiotami, np. umowy pożyczki i kolejnej umowy komisu z inną spółką. Dzięki temu moment rozliczenia jest odsunięty w czasie, a podmiot wyłudza w ten sposób dodatkowe pieniądze. Z reguły na zabezpieczenie roszczeń zawierana jest też umowa zastawu na udziałach innej spółki. Warto też dodać, że większość pokrzywdzonych prawdopodobnie jeszcze nie wie lub nie ma pewności, że doszło do oszustwa.

  REKLAMA