JPK obowiązuje od lipca 2016 r. A co z wcześniejszymi miesiącami?

Comarch
Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych
rozwiń więcej
JPK obowiązuje od lipca 2016 r. A co z wcześniejszymi miesiącami? / ShutterStock
Do 25 sierpnia 2016 roku duże przedsiębiorstwa muszą przesłać do urzędów skarbowych Jednolity Plik Kontrolny zawierający ewidencję sprzedaży i zakupu VAT. Dane będą obejmowały transakcje zawarte w lipcu 2016. Czy obowiązek ten obejmie okresy sprzed daty wprowadzenia nowych przepisów?

Dodatkowo przedsiębiorstwa będą również zobowiązane do przekazywania na żądanie organów podatkowych JPK obejmujące księgi rachunkowe, wyciągi bankowe, magazyny, faktury VAT, podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz ewidencję ryczałtową. Czy urząd skarbowy może zażądać danych, przykładowo, z czerwca 2015 roku?

Autopromocja

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Obowiązek przekazywania plików JPK przez dużych przedsiębiorców zarówno na żądanie organów podatkowych, jak i w okresach comiesięcznych obejmuje okres od dnia wejścia w życie przepisów, czyli od dnia 1 lipca 2016 r. Nie będzie takiego obowiązku w odniesieniu do okresów sprzed dnia wejścia w życie nowych przepisów Ordynacji podatkowej, ponieważ obowiązek taki nie wynika z tych przepisów – tłumaczy Monika Litwicka, projektant systemów Comarch ERP.

Potwierdza to również odpowiedź Ministerstwa Finansów na interpelację poselską nr 2660/2016 pod kątem przygotowania systemów informatycznych. Ministerstwo poinformowało, że obowiązek przekazywania na żądanie organów podatkowych raportów w formie JPK odnosi się do ksiąg podatkowych i dowodów księgowych dotyczących okresów począwszy od 1 lipca 2016 r. Mikro, mali i średni przedsiębiorcy, w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, będą musieli stosować JPK dopiero od 1 lipca 2018 r. Wcześniejsze okresy nie są objęte obowiązkiem raportowania.

Interpelacja poselska dotyczyła pliku JPK na żądanie. Inaczej jest w przypadku JPK_VAT, które składane jest obowiązkowo. A więc; mali i średni przedsiębiorcy będą musieli przesyłać raporty w formie JPK od 1 stycznia 2017 roku, czyli pierwsze sprawozdanie powinno trafić do urzędu skarbowego do 25 lutego 2017. Jako że w przyszłym roku ten dzień przypada w sobotę, dlatego terminem urzędowym jest 27 lutego 2017 roku. Natomiast mikroprzedsiębiorców obowiązek ten obejmie 1 stycznia 2018 roku i pierwsze pliki muszą dostarczyć organowi podatkowemu do 25 lutego 2018 – uzupełnia Monika Litwicka z Comarch.

A czy po złożeniu plików JPK, użytkownik może je usunąć, czy też powinien prowadzić archiwum? Z takim problemem zwrócił się do przedstawicieli Ministerstwa Finansów jeden z przedsiębiorców, biorących udział w webinarium firmy Comarch na temat JPK.

Urzędnicy wyjaśnili, że Jednolity Plik Kontrolny to informacja podatkowa, zatem w przypadku Jednolitego Pliku Kontrolnego, stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej dot. Przechowywania ksiąg podatkowych i dokumentów. Zgodnie z Art. 86 podatnicy mają obowiązek przechowywania ksiąg podatkowych i związanych z ich prowadzeniem dokumentów do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (Art. 70 Ordynacji Podatkowej). Nawet w przypadku likwidacji przedsiębiorstwa lub rozwiązania działalności, wszystkie księgi podatkowe oraz dokumenty muszą być przechowywane przez okres pięciu lat, a o miejscu ich przechowywania, przedsiębiorca musi poinformować organ podatkowy nie później niż w ostatnim dniu istnienia tej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej.


Przypominamy!

21 czerwca firma Comarch zorganizowała webinar dla przedsiębiorców poświęcony tematyce Jednolitego Pliku Kontrolnego. Na pytania, zadane podczas spotkania, odpowiedzieli przedstawiciele Ministerstwa Finansów, doradcy podatkowi z firmy Taxpoint oraz eksperci Comarch.

Materiały z webinaru można znaleźć na stronie: http://www.comarch.pl/erp/webinar-jpk-materialy/ .

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...