Umocowanie do reprezentacji należy wykazać przed fiskusem i przed sądem

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
rozwiń więcej
Umocowanie do reprezentacji należy wykazać przed fiskusem i przed sądem
Pełnomocnik działający w imieniu spółki składa wniosek o wydanie interpretacji przepisów podatkowych. Dyrektor izby skarbowej wydaje interpretację, ale jest ona niekorzystna dla podatnika. Sprawa wraz z aktami sprawy trafia do sądu. W aktach sprawy jest już odpis z KRS potwierdzający umocowanie do reprezentacji członka zarządu, który udzielił w imieniu spółki odpowiedniego pełnomocnictwa. Sąd wzywa stronę do ponownego wykazania, że pełnomocnik ma uprawnienie do reprezentowania podatnika podpisane przez osobą mającą prawo reprezentowania spółki.

Warunkiem wydania wyroku przez sąd administracyjny po wniesieniu skargi przez reprezentanta podatnika na niekorzystną interpretację przepisów jest ponowne wykazanie przed sądem prawidłowego umocowania do reprezentowania podatnika.

Autopromocja

Podatnicy często nie godzą się na to. Przykładem przegrania przez podatnika sporu w tej sprawie jest postanowienie NSA z 6 czerwca 2011 r. (sygn. akt II FSK 825/11).

Oto opis sporu i ostatecznego rozstrzygnięcia NSA.

WSA w Poznaniu, postanowieniem z 17 stycznia 2011 r. (sygn. akt I SA/Po 873/10), odrzucił, na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi skargę spółki z o.o. na niekorzystną dla niej interpretację.

W uzasadnieniu sąd wskazał, że wezwano doradcę podatkowego będącego pełnomocnikiem spółki do usunięcia, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania braków formalnych skargi poprzez:
- złożenie dokumentu wykazującego umocowanie osoby podpisanej pod pełnomocnictwem do reprezentowania strony skarżącej (wyciąg z KRS),
- nadesłanie poświadczonego odpisu pełnomocnictwa spełniającego warunki prawidłowego poświadczenia wynikające z art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 5 lipca1996r. o doradztwie podatkowym (Dz.U. z 2008r. Nr 73, poz. 443), t.j. poprzez podanie daty i miejsca poświadczenia odpisu.

Spółka, w skardze kasacyjnej wniosła o uchylenie postanowienia WSA w Poznaniu z 17 stycznia 2011 r.(sygn. akt I SA/Po 873/10) oraz o zasądzenie kosztów postępowania.

Zdaniem spółki, składając wniosek o wydanie interpretacji przedłożyła wraz z wnioskiem zarówno pełnomocnictwo, jak również dokument potwierdzający prawo do reprezentacji podatnika.

Dokumenty te zostały złożone do akt sprawy na etapie jej rozpatrywania przez Dyrektorem Izby Skarbowej w Poznaniu. Według strony nie ma żadnego przepisu, z którego miałby wynikać obowiązek strony do przedkładania odpisu z rejestru sądowego, jeżeli takie dokumenty znajdują się w aktach sprawy.

NSA nie uwzględnił skargi kasacyjnej.

NSA nie zgodził się z tezą, że złożenie w trakcie postępowania interpretacyjnego do akt administracyjnych odpisu z KRS-u pozbawiał WSA w Poznaniu uprawnienia do wzywania strony do złożenia tego dokumentu. NSA wskazał, że sposób reprezentacji spółki może zmieniać się w czasie, co związane jest z możliwością – np. zmian w składzie zarządu spółki.

Tym samym uzasadnione jest wezwanie o usunięcie braków skargi w postaci wykazania uprawnień do reprezentacji spółki osób podpisujących skargę czy pełnomocnictwo.

Polecamy: serwis Prawo dla firm

Polecamy: Jak rozliczać VAT w premie pieniężne?

NSA określił bardzo szerokie kompetencje sądów administracyjnym stwierdzając, że sąd w każdym wypadku jest uprawniony do wezwania do uzupełnienia braków skargi – do których zaliczył odpis z KRS i poświadczony odpis pełnomocnictwa.

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe kontrolują konta bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
06 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...