Rozliczenie WNT polskiego przedsiębiorcy w innym kraju UE i w Polsce

Anna Resiak
Ekspert podatkowy
rozwiń więcej
inforCMS
Jak rozliczyć VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, gdy transport towarów nie kończy się na terytorium Polski, tylko w innym państwie członkowskim UE.

Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlega, między innymi:

Autopromocja

- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT), czyli transakcja polegająca na sprzedaży towarów połączonej z ich przemieszczeniem z Polski na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE oraz

- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT), czyli zakup towarów połączony z ich przemieszczeniem pomiędzy różnymi państwami członkowskimi UE.

W przypadku WNT zasadniczo nie rodzi problemów sytuacja, w której nabywane towary przemieszczane są z terytorium UE na terytorium Polski. Problem może powstać w przypadku, gdy transport towarów nie kończy się na terytorium Polski, tylko w innym państwie członkowskim UE.

 

Przykład:
Polska Spółka nabywa maszyny od kontrahenta włoskiego. Maszyny te przemieszczane są z Włoch bezpośrednio na terytorium Niemiec, gdzie polska Spółka realizuje zlecenie. Dodatkowo ww. Spółka nie jest zarejestrowana w Niemczech na potrzeby podatku VAT i na potrzeby transakcji posługuje się polskim numerem VAT - UE (VAT - PL). Rodzi się pytanie gdzie i na jakich zasadach taka transakcja powinna zostać rozliczona na gruncie podatku VAT.

 

Jak wynika z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zasadniczo WNT ma miejsce w przypadku, gdy:

- transakcja dokonywana jest odpłatnie;

- w wyniku transakcji nabywca uzyskuje prawo do rozporządzania towarami jak właściciel;

- towary przemieszczane są pomiędzy dwoma państwami członkowskimi UE.

 

Transakcja, której przedmiotem będzie zakup towaru przemieszczanego pomiędzy dwoma państwami członkowskimi UE (przykładowo z terytorium Włoch na terytorium Niemiec) będzie spełniała wskazane powyżej warunki. Dodatkowo, dla zaistnienia WNT obie strony transakcji muszą, co do zasady, być podatnikami podatku VAT lub podatnikami podatku od wartości dodanej.

Nota korygująca - faktura z błędną nazwą nabywcy

Zatem w sytuacji, gdy towar nabywany będzie przez polskiego podatnika od zagranicznego przedsiębiorcy (podatnika podatku od wartości dodanej) transakcja powinna być kwalifikowana jako WNT na gruncie podatku VAT.

 

W myśl art. 25 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, WNT uznaje się za dokonane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu. W analizowanym przypadku transport towaru zakończony zostanie na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE (w podanym przykładzie jest to terytorium Niemiec). Stąd też, polski przedsiębiorca będzie miał obowiązek  rozliczyć WNT na terytorium kraju, w którym zakończy się przemieszczenie towarów.

 

Zasady oraz sposób rozliczenia transakcji określone są w tym przypadku przez przepisy regulujące zagadnienia związane z podatkiem od wartości dodanej na terytorium kraju, do którego przemieszczony będzie towar. Zasadniczo powyższe może powodować konieczność zarejestrowania się Spółki w danym państwie jako podatnika podatku VAT.

 Zmiany w VAT 2013 od A do Z

Jednocześnie w ustawie o podatku od towarów i usług znajduje się przepis, z którego wynika, iż w przypadku, gdy nabywca towarów przy WNT podał numer przyznany mu przez dane państwo członkowskie dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych inne niż państwo członkowskie, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu, WNT uznaje się za dokonane również na terytorium tego państwa członkowskiego, chyba że nabywca udowodni, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów:

1. zostało opodatkowane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu, lub

2. zostało uznane za opodatkowane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu, ze względu na zastosowanie procedury uproszczonej w  wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej.

 

Zatem jeżeli polski przedsiębiorca posłuży się na potrzeby podanej w przykładzie transakcji numerem VAT - PL, będzie na nim ciążył obowiązek rozliczenia transakcji (WNT) również na terytorium Polski.

 

Wynika to z faktu, iż nabywca posłuży się numerem nadanym mu dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych w Polsce (VAT PL), a zatem w państwie innym niż kraj zakończenia transportu nabywanych wewnątrzwspólnotowo towarów. Jedynym wyjątkiem, który mógłby mieć zastosowanie w analizowanej sytuacji, byłoby udowodnienie przez przedsiębiorcę, że transakcja (WNT) została już rozliczona na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE. Wówczas po stronie nabywcy nie powstałby obowiązek rozliczania WNT w Polsce.

 

Podsumowując, należy zatem wskazać, iż, w przypadku, gdy nabywca nie będzie zarejestrowany jako podatnik VAT na terytorium państwa członkowskiego UE, do którego będą przemieszczane towary (i nie rozliczy tam ww. transakcji jako WNT), miejscem dokonania WNT, a zarazem jej opodatkowania, będzie:

1. kraj zakończenia transportu oraz

2. terytorium Polski (kraj właściwy ze względu na podany numer VAT PL).

 

Jednocześnie rozliczając WNT na terytorium Polski, nabywca nie będzie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego. Transakcja nie będzie zatem dla niej neutralna na gruncie podatku VAT w Polsce, gdyż przedsiębiorca będzie zmuszony rozliczyć podatek należny, nie mając jednocześnie prawa do odliczenia tego podatku.

 

Powyższe wynika z obowiązującego od 1 kwietnia 2013 r. art. 88 ust. 6 ustawy o VAT, zgodnie z którym nie stanowi podstawy do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. c (z tytułu WNT), w przypadku opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 25 ust. 2, na terytorium kraju z powodu podania numeru, o którym mowa w art. 97 ust. 10 (VAT PL), w sytuacji gdy towary w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu znajdują się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

 

 Anna Resiak,

 Kierownik zespołu ds. podatku VAT ECDDP

 

 

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...