Czy wykazać podatek z dokumentu SAD

MGM
rozwiń więcej
inforCMS
Firma zakupiła towar u Niemca na podstawie faktury za 15 tys. euro. Niemiec przysłał do Polski towar bezpośrednio z USA. Organ celny naliczył VAT i cło od kwoty 23 tys. w dolarach na dokumencie SAD. Do deklaracji VAT-7 podatnik przyjął kwoty z SAD. Czy prawidłowo?

Tak.

W przypadku importu towarów podatek należny stanowi jednocześnie podatek naliczony, który wynika z jednolitego dokumentu administracyjnego SAD. Kwoty z dokumentu SAD są podstawą rozliczenia VAT oraz wykazania w deklaracji VAT-7.

Krajowe przepisy podatkowe, w tym przepisy celne, różnicują podstawę, od której nalicza się odpowiednio cło oraz podatek od towarów i usług (VAT). W przepisach celnych wartość celna będąca podstawą opodatkowania zawiera cenę faktycznie zapłaconą, skorygowaną, o ile jest to konieczne, o określone koszty, które nie zostały ujęte w zadeklarowanej kwocie. Do kosztów tych zalicza się: prowizje i koszty pośrednictwa (za wyjątkiem prowizji od zakupu), koszty pakowania oraz opakowań (o ile traktowane są one na potrzeby prawa celnego jako część towaru), honoraria, opłaty licencyjne oraz tantiemy autorskie związane z danym towarem (jeżeli ich uiszczenie było warunkiem jego sprzedaży), koszty transportu i ubezpieczenia towaru oraz opłaty załadunkowe i manipulacyjne związane z transportem (do pierwszego miejsca wprowadzenia ich na wspólnotowy obszar celny), proporcjonalna wartość dostarczonych dodatkowo elementów związanych ze sprzedawanych towarem (np. matryce lub formy do produkcji). Wskazane powyżej koszty dolicza się do wartości towaru, jeżeli podana przez importera wartość celna ich nie zawiera.

W podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania przy imporcie jest wartość celna towarów, powiększona, o ile elementy te nie zostały uprzednio do niej włączone, o prowizję, opakowania, transport i koszt ubezpieczenia, które zostały już poniesione albo będą poniesione do pierwszego miejsca przeznaczenia na terytorium kraju. Jeżeli przedmiotem importu jest towar objęty akcyzą, do podstawy opodatkowania VAT wlicza się również naliczoną od wartości celnej akcyzę.

W konsekwencji dla podatnika zawsze wartość podstawy opodatkowania VAT jest nie niższa niż wartość celna. Ewentualne różnice ujemne powinny zostać wyjaśnione poprzez doprecyzowanie, jakie dodatkowe koszty poza wartość z faktury zostały dopisane do wartości celnej, a następnie udokumentowane w postaci np. faktury za transport. Dla importera suma wszystkich kosztów kwot stanowi wartość nabycia towarów.

Jeżeli podatnik prowadzi pełną księgowość, to suma poniesionych kosztów powinna być traktowana jako cena zakupu na potrzeby rachunkowości, jeżeli nie zniekształca to stanu aktywów oraz wyniku finansowego jednostki. Natomiast dla osób prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów przepisy nie wskazują szczególnej podstawy, po której powinny być one wprowadzone do ewidencji. Niezbędne jest tylko udokumentowanie ceny ich nabycia, co również obciąża podatnika obowiązkiem prawidłowego udokumentowania kosztów dokonanego importu.

Mając na uwadze, iż zakup został dokonany od kontrahenta zagranicznego, płatność nastąpi w walucie obcej, co narzuca konieczność rozliczenia również różnic kursowych zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia tego roku przepisami ustaw o podatku dochodowym.

(MGM)

PODSTAWA PRAWNA

l Art. 32 oraz art. 33 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz.Urz. WE L 302 z 19 października 1992 r. z późn. zm.).

l Art. 29 ust. 13-16 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

KRZYSZTOF BIERNACKI

prawnik, ekspert podatkowy, Kancelaria Prawa Gospodarczego Koksztys z Wrocławia

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...