Odliczenie VAT z tytułu wydatków na realizację "Małych projektów"

Odliczenie VAT z tytułu wydatków na realizację "Małych projektów" / www.czerwonamaszyna.pl / www.czerwonamaszyna.pl
Prowadząc operację w ramach tzw. "Małych projektów" można odliczać podatek VAT od wydatków poniesionych na jej realizację - tak stwierdził w indywidualnej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu.

Wniosek o interpretację przepisów dotyczył możliwości odliczenia kwoty podatku naliczonego z tytułu wydatków ponoszonych w związku z realizacją zadania "Integracja międzypokoleniowa poprzez sport". O odpowiedź wystąpiła organizacja pozarządowa, które statutowym celem jest m.in. "Organizacja czasu wolnego dla dzieci i młodzieży na terenie gminy".

Autopromocja

Powołując się na rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi z dnia 8 lipca 2008 r. ze zm. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach Działania Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz.U. z dnia 31 lipca 2008 r.), organizacja pozarządowa może być beneficjentem i ubiegać się o pomoc na operacje tzw. Małych projektów, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 1 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zgodnie z § 4 pkt 3 ppkt 1 ww. rozporządzenia do kosztów kwalifikowalnych Małych projektów zalicza się również podatek od towarów i usług (VAT), w przypadku gdy wnioskodawca nie może tego podatku odzyskać z instytucji skarbowej. Wnioskodawca prowadzi działalność mieszącą się w kategorii "Zasadnicze Szkoły Zawodowe 85.32.B".

Czy podpisanie aneksu do umowy powoduje obowiązek wystawienia faktur korygującej

Przedmiotem działania w ramach Małych projektów jest propagowanie zdrowego stylu życia i integracja międzypokoleniowa poprzez cykl wydarzeń sportowych. Wszystkie planowane działania w ramach tego projektu są nieodpłatne, więc nie będą generować przychodów. Zainteresowany nie jest podatnikiem VAT i nie składa deklaracji do organu podatkowego VAT-7. Przy składaniu wniosku o dofinansowanie ww. zadania, zainteresowany złożył deklarację o braku możliwości odzyskania podatku VAT w trakcie jego realizacji, w związku z czym stanowi on koszt kwalifikowalny objęty dofinansowaniem. Pytanie brzmiało, "czy istnieje możliwość odliczenia podatku VAT dla wydatków ponoszonych w związku z realizacją operacji w ramach Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju na tzw. Małe projekty przez zainteresowanego?".

Według wnioskodawcy, w przedstawionej sytuacji brak jest związku nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną, zatem nie zachodzą przesłanki wymienione w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Realizacja opisanych zadań w ramach Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju nie jest związana z czynnościami, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Rozliczanie VAT od usług elektronicznych 2015 - VAT MOSS

Zainteresowany wyraża stanowisko, że w powyższym zdarzeniu nie ma możliwości odzyskania podatku VAT płaconego w cenie nabycia towarów i usług przy realizacji operacji Integracja międzypokoleniowa poprzez sport na tzw. Małe projekty. Organ podatkowy, w świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko podatnika w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznał za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) zwanej dalej ustawą podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Interpretacja indywidualna z dnia 16.05.2014, sygn. ILPP4/443-84/14-2/TK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

autor: Michał Bartkiewicz

Polecamy: Ściągi księgowego – PDF

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...