VAT pomyłkowo wykazany na paragonie fiskalnym

VAT pomyłkowo wykazany na paragonie fiskalnym
Korzystam ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Ewidencję obrotu prowadzę przy zastosowaniu kasy rejestrującej. W wyniku pomyłki serwisanta cała sprzedaż zwolniona z VAT została opodatkowana 23% stawką. Czy muszę rozliczyć pomyłkowo naliczony podatek? Jakie konsekwencje grożą mi ze strony urzędu skarbowego?

Nie musi Pan rozliczać pomyłkowo wykazanego na paragonach VAT. W przedstawionej sytuacji grozi Panu grzywna za wykroczenie skarbowe. Może Pan jednak zminimalizować ryzyko nałożenia grzywny, korzystając z tzw. czynnego żalu. Szczegóły poniżej.

Autopromocja

Przepisy ustawy o VAT, a konkretnie jej art. 108 ust. 1 wskazują, że w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. Na podstawie tego przepisu wystawianie faktur z błędnie naliczonym VAT zobowiązuje podatników do zapłaty wykazanych na fakturach kwot VAT.

UWAGA!

Podatnik, który wystawi fakturę z błędnie naliczonym VAT, będzie zobowiązany do zapłaty wykazanych na fakturach kwot podatku.

Jednak w przypadku paragonów podobnego przepisu nie ma. W konsekwencji paragony z błędnie wykazanym VAT nie zobowiązują podatników do zapłaty wykazanych na paragonach kwot VAT.

Co istotne, stanowisko to znajduje potwierdzenie w wyjaśnieniach udzielanych przez organy podatkowe. Jako przykład można wskazać interpretacje indywidualne:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 26 stycznia 2011 r. (sygn. IBPP4/443-1959/10/AZ),
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 23 marca 2012 r. (sygn. ILPP2/443-22/12-3/AKr) czy
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 czerwca 2016 r. (sygn. IPPP2/4512-219/16-4/JO).

Polecamy: Biuletyn VAT

Jak czytamy w ostatniej z nich:

(…) w przypadku wystawienia innego dokumentu sprzedaży niż faktura VAT, w przedmiotowej sprawie paragonu fiskalnego, w którym wykazano kwotę podatku należnego, pomimo, że sprzedaż podlegała zwolnieniu od podatku od towarów i usług, wystawca nie ma obowiązku zapłaty wykazanej na tym dokumencie (tj. paragonie) kwoty podatku VAT.

Jednocześnie należy podkreślić, że zapisy kas rejestrujących są księgami w rozumieniu Kodeksu karnego skarbowego (art. 53 § 21 pkt 5 Kodeksu karnego skarbowego). Wadliwe prowadzenie księgi, czyli prowadzenie jej niezgodnie z przepisem prawa, stanowi wykroczenie skarbowe (art. 61 § 3 w zw. z art. 61 § 2 Kodeksu karnego skarbowego).

W konsekwencji w przedstawionej sytuacji grozi Panu grzywna za wykroczenie skarbowe. Zważywszy jednak, że nie jest przestępstwem skarbowym ani wykroczeniem skarbowym czyn zabroniony, którego społeczna szkodliwość jest znikoma (art. 1 § 2 Kodeksu karnego skarbowego), ryzyko nałożenia na Pana takiej grzywny nie jest duże. Ze względów profilaktycznych warto, aby w przedstawionej sytuacji skorzystał Pan z instytucji czynnego żalu, tj. zawiadomił naczelnika urzędu skarbowego o zaistniałej sytuacji. Zminimalizuje to do zera ryzyko nałożenia na Pana grzywny za wykroczenie skarbowe (art. 16 § 1 Kodeksu karnego skarbowego).

Podstawa prawna:

  • art. 108 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 710; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60

  • art. 1 § 2, art. 16 ust. 1, art. 53 § 21 i 23 oraz art. 61 § 3 w zw. z art. 61 § 2 ustawy z 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy – j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 2137; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 768

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...