Odliczenie 50% VAT od paliwa do samochodów

Odliczenie 50% VAT od paliwa do samochodów
Podatnik tankuje paliwo do samochodu osobowego, korzystając z karty paliwowej. Zbiorcze faktury za paliwo zatankowane w danym miesiącu otrzymuje na początku kolejnego miesiąca. Do 30 czerwca 2015 r. z faktur tych nie odliczał VAT. Czy z otrzymanej na początku lipca 2015 r. faktury zbiorczej za paliwo zatankowane w czerwcu podatnik będzie mógł odliczyć połowę VAT?

Nie, podatnik nie będzie mógł odliczyć połowy VAT z faktury zbiorczej dokumentującej zakup paliwa zatankowanego do posiadanego samochodu osobowego w czerwcu 2015 r. Odliczenia tego będzie mógł dokonać dopiero z faktury dokumentującej zakupy paliwa zatankowanego w lipcu 2015 r.

Autopromocja

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Odliczanie VAT od paliwa do samochodów - zmiany od 1 lipca 2015 r.

Od 1 lipca 2015 r. nie obowiązuje zakaz odliczania podatku naliczonego z faktur za paliwo wykorzystywane do napędu samochodów osobowych oraz niektórych innych pojazdów samochodowych przeznaczonych do celów mieszanych (tj. art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r.). W konsekwencji od 1 lipca 2015 r. przy nabywaniu paliwa wykorzystywanego do napędu takich samochodów osobowych (oraz innych pojazdów samochodowych o niewielkiej ładowności) obowiązuje standardowy limit w wysokości 50% (art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT).

Z przepisów ustawy nie wynika, na jaki dzień należy oceniać zakres prawa do odliczenia. Przez wiele lat przyjmowano najczęściej, że czynić to należy na moment powstania prawa do odliczenia, a więc najczęściej na dzień otrzymania faktury.

Fiskus reprezentuje jednak odmienne stanowisko. Możemy się z nim zapoznać w opublikowanej przez Ministerstwo Finansów broszurze pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. Broszura została opublikowana na stronach internetowych Ministerstwa Finansów – http://www.mf.gov.pl/). Wynika z niej, że:

(...) prawo do odliczenia podatku z tytułu poniesienia wydatku związanego z pojazdem samochodowym (zakup towaru lub usługi) w przypadku merytorycznej zmiany przepisów od dnia 1 kwietnia 2014 r. (...) należy oceniać, co do zasady, w świetle przepisów obowiązujących na moment powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy towaru lub usługi.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Podobne stanowisko w udzielanych wyjaśnieniach reprezentują organy podatkowe. Przykładowo takie stanowisko zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 6 sierpnia 2014 r. (sygn. ILPP2/443-546/14-2/AK). Czytamy w niej, że:

(...) w odniesieniu do analizowanych wydatków (zakup akcesoriów samochodowych, wymiana opon itp.) obowiązek podatkowy po stronie dostawców powstał – zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT – w dacie dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, a więc przed 1 kwietnia 2014 r. Tym samym Spółka, otrzymując po 1 kwietnia 2014 r. faktury dokumentujące dokonane zakupy, powinna zastosować zasady odliczania podatku VAT obowiązujące przed tą datą.

Stanowisko to zostało potwierdzone również w komunikacie MF z 16 czerwca 2015 r. Jednocześnie Ministerstwo ostrzegło, że kwestia rzeczywistego wykorzystania paliwa będzie od 1 lipca przedmiotem kontroli.

Od 1 lipca 2015 r. podatnicy będą mogli odliczać 50% VAT naliczonego z faktur dokumentujących nabycie paliwa do samochodu osobowego wykorzystywanego do celów mieszanych.

Przyjęcie takiego stanowiska oznacza, że podatnik nie będzie mógł odliczyć podatku z faktury zbiorczej dokumentującej zakup paliwa zatankowanego do posiadanego samochodu osobowego w czerwcu 2015 r. Faktura dokumentuje bowiem dostawy paliwa, z tytułu których obowiązek podatkowy powstał w czerwcu 2015 r. A więc dotyczy okresu, gdy obowiązywał jeszcze przepis zabraniający odliczania podatku naliczonego z faktur za paliwo do napędu samochodów osobowych oraz niektórych innych pojazdów samochodowych o niewielkiej ładowności, wykorzystywanych do celów mieszanych. Odliczenia połowy kwoty podatku podatnik będzie mógł dokonać dopiero z faktury dokumentującej zakupy paliwa zatankowanego do posiadanego samochodu osobowego w lipcu 2015 r.

Biuletyn VAT

Zasady odliczania VAT od paliwa od 1 lipca 2015 r.

Rodzaj samochodu

Faktury otrzymane w czerwcu,
za tankowania w czerwcu

Faktury otrzymane w lipcu,
za tankowania w czerwcu

Faktury otrzymane w lipcu lub później,
za tankowania od 1 lipca

Samochód uprawniający do odliczenia 100% VAT

Odliczamy 100% VAT

Nadal odliczamy 100% VAT

Nadal odliczamy 100% VAT

Samochód uprawniający do odliczenia 50% VAT

Nie odliczymy VAT w ogóle

Nie odliczymy VAT w ogóle

Odliczamy 50% VAT

Podstawa prawna:

- art. 19a ust. 1 oraz art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 605

- art. 12 ust. 1 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...