Nie można odliczyć VAT od wydatków sfinansowanych ze środków zfśs

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
rozwiń więcej
Nie można odliczyć VAT od wydatków sfinansowanych ze środków zfśs
Pracodawca organizując imprezę integracyjną dla pracowników może zasadniczo odliczyć podatek naliczony w związku z wydatkami poniesionymi na jego organizację. Prawo do odliczenia podatku naliczonego nie będzie jednak przysługiwało, gdy wydatki pokryte zostaną z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

W świetle art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usług są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W przypadku wydatków ponoszonych w związku organizacją różnego rodzaju imprez integracyjnych brak jest bezpośredniego ich związku z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Nabyte w związku z wydarzeniem towary i usługi nie służą bowiem bezpośrednio sprzedaży opodatkowanej (np. nie są przeznaczone do dalszej odsprzedaży).

Autopromocja

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Niemniej jednak możliwe jest wykazanie w tym wypadku pośredniego związku przedmiotowych zakupów z działalnością gospodarczą. Impreza integracyjna poprawia wzajemne relacje pracowników, wpływa na stosunek pracowników do przedsiębiorstwa. Aspekty te przyczyniają się do poprawy atmosfery panującej w pracy i mają wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. W związku z powyższym przyjmuje się, że przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z organizacją tego rodzaju imprez.

Stanowisko to akceptują również organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 14.03.2016 r., znak: ILPP5/4512-1-298/15-4/PG, stwierdził, że "koszty (wydatki) związane z organizacją Spotkań mają/będą miały pośredni związek z wykonywaną działalnością gospodarczą. Nabywane przez Spółkę towary i usługi nie służą/nie będą służyły dalszej odsprzedaży, ani nie będą wykorzystywane do wytworzenia wyrobów/usług będących przedmiotem obrotu (co świadczyłoby o bezpośrednim związku z prowadzoną działalnością), ale pośrednio poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości – budowanie pozytywnego wizerunku oraz renomy, poprawę relacji z kontrahentami, poprawę atmosfery pracy, wzrost motywacji do wykonywania obowiązków pracowniczych – są/będą związane ze sprzedażą opodatkowaną".

Polecamy: Biuletyn VAT

Niemniej jednak zdarza się, że impreza integracyjna nie jest w całości pokrywana ze środków obrotowych podatnika. Przy organizacji różnego rodzaju wydarzeń pracodawcy mogą bowiem korzystać ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (zwany dalej ZFŚS). W takim sytuacji powstaje wątpliwość czy również od części sfinansowanej ze środków ZFŚS przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Spółka XYZ zamierza zorganizować imprezę integracyjną dla pracowników. W ramach imprezy przewidziano integracyjne zajęcia rekreacyjno-sportowe, zabawy towarzyskie oraz konkursy. Część wydatków związanych z organizacją imprezy pochodzić ma z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Spółka ma wątpliwość czy w części wydatków, które zostały pokryte z ZFŚS, będzie przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Celem tworzonego przez pracodawców ZFŚS jest finansowanie działalności socjalnej organizowanej m.in. na rzecz pracowników i ich rodzin. Obowiązek jego utworzenia wynika z przepisów prawa (tj. przede wszystkim z ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych). Pracodawca jest administratorem środków ZFŚS, nie są to środki obrotowe przedsiębiorstwa.

Wydatkując środki z ZFŚS przedsiębiorca nie występuje w roli podatnika, nie realizuje bowiem celów działalności gospodarczej, a cele socjalne wyznaczone przepisami. Stanowisko powyższe potwierdzają organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, który w interpretacji indywidualnej z 16.03.2016 r., znak: IBPP1/4512-189/16/AW stwierdził, że "podmiot administrujący Funduszem nie działa jako podatnik podatku od towarów i usług, w związku z czym działalność socjalna wykonywana przez niego jako administratora ZFŚS nie podlega opodatkowaniu VAT". Skoro przy wydatkowaniu środków z ZFŚS przedsiębiorca nie występuje w roli podatnika to nie będzie mu z tego tytułu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Tym samym w przypadku, gdy organizowana impreza integracyjna została pokryta w części ze środków ZFŚS, to od wydatków w tej części nie przysługuje przedsiębiorcy prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Piotr Kępisty, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Księgowość
MF: Przedłużenie terminów podatkowych dla poszkodowanych w wyniku powodzi z września 2024 r.
20 wrz 2024

W czwartek, 19 września zostało opublikowane i zaczęło obowiązywać rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przedłużenia niektórych terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego w związku z powodzią we wrześniu 2024 r. 

Podatnicy poszkodowani w powodzi zapłacą tegoroczne podatki w 2025 roku [projekt rozporządzenia Ministra Finansów]
19 wrz 2024

W dniu 18 września 2024 r. opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie przedłużenia niektórych terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego w związku ze stanem klęski żywiołowej. Rozporządzenie to ma pomóc przedsiębiorcom poszkodowanym we wrześniu br. powodzią na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego - poprzez odroczenie terminów zapłaty podatków i zaliczek na podatki. 

Dyrektywę UE o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych trzeba wdrożyć w Polsce jeszcze w 2024 roku. Co się zmieni w płacy minimalnej? Od kiedy?
17 wrz 2024

Do 15 listopada 2024 kraje członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane są do implementacji do porządku krajowego, przepisów kolejnej dyrektywy. Mowa tu o dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej, która wprowadza szereg regulacji dotyczących sposobu i częstotliwości określania przez Rząd minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Stawka 0% VAT do końca 2024 r. na darowizny towarów i usług dla powodzian. Konieczna pisemna umowa z OPP, JST, podmiotem leczniczym lub RARS
17 wrz 2024

Minister Finansów wydał rozporządzenie, które wprowadza możliwość stosowania obniżonej do 0% stawki podatku VAT dla darowizn (przekazywanych już od 12 września 2024 r.) wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych w trwającej obecnie powodzi. Ale ta preferencyjna stawka VAT dotyczy wyłącznie darowizn realizowanych za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów leczniczych i Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

ZUS: można zapłacić składki z 2024 r. do 15 września 2025 r. bez odsetek. Trzeba złożyć oświadczenie o poszkodowaniu w powodzi
17 wrz 2024

Przedsiębiorcy poszkodowani przez powódź mogą opłacić składki za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia br. dopiero we wrześniu 2025 r., bez naliczania odsetek za zwłokę - poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

Pies w kosztach firmy. Fiskus zmienił zdanie, bo nie znalazł związku pomiędzy wydatkami a przychodem
17 wrz 2024

Fiskus zmienił zdanie w sprawie kosztów firmowych dotyczących psa. Chodziło o możliwość zaliczenia w kosztach uzyskania przychodu wydatków na zakup i utrzymanie psa, który służył jako reklama promująca ofertę spółki.

Od 300 do 1200 zł miesięcznie składki będzie musiał zapłacić przedsiębiorca? Zryczałtowana składka zdrowotna być może stanie się faktem
17 wrz 2024

Od 300 do 1200 zł miesięcznie składki będzie musiał zapłacić przedsiębiorca? zryczałtowana składka zdrowotna być może stanie się faktem. Konfederacja Lewiatan postuluje za obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i uproszczenie sposobu jej opłacania poprzez wprowadzenie zryczałtowanych stawek

MF: od 1 października przez infolinię KAS podatnik dostanie indywidualną informację o swoich sprawach
16 wrz 2024

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 października 2024 r. pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) będą udzielać odpowiedzi na pytania podatników na jednej ogólnopolskiej infolinii KAS pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak do te pory podatnicy uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Istotną nowością będzie możliwość uzyskania na tej infolinii informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.

Doradca podatkowy w todze i z większymi kompetencjami. Od 2025 roku? Założenia nowelizacji
16 wrz 2024

Minister Finansów chce zmienić szereg przepisów ustawy o doradztwie podatkowym. W dniu 16 września 2024 r. opublikowano założenia projektu nowelizacji, zgodnie z którymi m.in. doradcy podatkowi w sądzie mieliby nosić togi, tak jak inne zawody prawnicze (adwokaci, radcowie prawni, prokuratorzy). Rozszerzony ma zostać zakres spraw, w których doradcy podatkowi będą mogli wydawać opinie. Ponadto zmiany zajdą w zasadach egzaminu na doradcę podatkowego i w kompetencjach organów KIDP.

Grecja sięga do kieszeni turystów! 20 euro podatku zapłaci każdy pasażer wysiadający na Mykonos i Santorini
16 wrz 2024

Grecja wprowadza podatek dla turystów. Każdy pasażer wycieczkowca wysiadający na greckiej wyspie Mykonos i Santorini będzie musiał zapłacić podatek w wysokości 20 euro w szczytowym sezonie turystycznym. Tak ogłosiła minister turystyki Grecji Olga Kefalogianni. W innych portach opłata wyniesie 5 euro.

pokaż więcej
Proszę czekać...