Drugi pakiet SLIM VAT – jakie zmiany przyniesie przedsiębiorcom?

Szymon Kwasigroch
rozwiń więcej
Systim
Księgowość przez Internet – online
rozwiń więcej
Drugi pakiet SLIM VAT – jakie zmiany przyniesie przedsiębiorcom?
Ministerstwo Finansów przewiduje, że drugi pakiet usprawniający rozliczenia podatku VAT wejdą w życie 1 października 2021 roku. Pierwszy pakiet zmian obowiązuję od początku 2021 roku i został wprowadzony w celu uproszczenia rozliczeń podatku VAT. SLIM VAT (czyli Simple, Local and Modern VAT) miał być odpowiedzią rządu na postulaty rynku.

Pierwszy pakiet SLIM VAT

Pierwszy pakiet SLIM VAT składa się z sześciu głównych elementów:

Autopromocja
  1. uproszczenia przy korektach faktur – SLIM VAT zakłada całkowite odejście od otrzymania potwierdzenia odebrania korekty przez nabywcę towarów lub usług. Pod warunkiem posiadania potwierdzenia uzgodnienia z kontrahentem warunków transakcji, podatnik może dokonać obniżenia podstawy opodatkowania i VAT faktury korygującej in minus. W przypadku faktur korygujących in plus, został uregulowany moment ich ujęcia- korekta dokonywana jest na bieżąco w okresie wystawiania faktury korygującej.
  2. ułatwienia dla eksporterów – podatnik ma prawo, by zastosować stawkę 0% do zaliczki eksportowej pod warunkiem, że w ciągu 6 miesięcy (wcześniejsze przepisy wskazywały 2 miesiące), licząc od końca miesiąca, w którym otrzymał zaliczkę, nastąpiła sprzedaż eksportowa.
  3. spójne kursy walut – podatnik może  zastosować do VAT identyczne zasady przeliczenia kursu walut jak dla przeliczenia w podatku dochodowym.
  4. korzyści przy odliczeniu VAT – odliczenie VAT w przypadku nabycia usług noclegowych w celu ich odsprzedaży – przed wprowadzeniem pakietu podatnicy nie mogli korzystać z odliczeń VAT.
  5. wydłużenie terminu do odliczenia VAT naliczonego na bieżąco, łącznie do 4 okresów, przy rozliczeniach miesięcznych – dla podatników rozliczających się kwartalnie zasady się nie zmieniły, odliczenia na bieżąco mogą oni dokonać w dwóch następnych kwartałach po kwartale, w którym powstało prawo do odliczenia.
  6. prezenty małej wartości zwiększone do 20 zł (z 10 złotych).

Drugi pakiet SLIM VAT

Drugi pakiet SLIM VAT składa się z pięciu głównych bloków, zawierających 15 uproszczeń rozliczania podatku VAT.

1. Prostsze fakturowanie

Najistotniejszym elementem zmian jest w tym przypadku usunięcie szeregu przesłanek wadliwości faktur. Niektóre z koniecznych do tej pory do stosowania atrybutów faktur, będzie dobrowolna. Dotyczy to dopisków takich jak „duplikat”, czy „korekta” oraz np. konieczności wskazania przyczyny korekty. Zmiany obejmują również wydłużenie czasu na wcześniejsze wystawienie faktury z 30 do 60 dni, uproszczenie wystawiania korekt zbiorczych oraz zniesienie limitu kilometrowego dla uznania biletu jako faktury.

2. Przyjazne odliczanie VAT

Drugi blok zmian zawiera uproszczenia dotyczące prawa do odliczenia VAT. Propozycja składa się z dwóch części. Pierwszą jest możliwość skorygowania deklaracji podatkowej w przypadku przekroczenia okresu ujmowania faktury zakupowej „na bieżąco” za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, lub za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych, a w przypadku podatnika rozliczającego się kwartalnie w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych – przypadających bezpośrednio po okresie rozliczeniowym, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od końca roku, w którym powstało to prawo.

Drugą częścią tego bloku zmian jest wydłużenie z 7 do 25 dni terminu konieczności złożenia deklaracji VAT-26 do urzędu skarbowego. Deklaracja dotyczy wykorzystania samochodów osobowych do działalności gospodarczej, a termin konieczności jej złożenia liczy się od dnia, w którym zostanie poniesiony pierwszy wydatek związany z tym pojazdem.

3. VAT w obrocie międzynarodowym

Zmiany w obrocie międzynarodowym obejmują przede wszystkim trzy kwestie importu towarów i usług:

    1. Uregulowanie sposobu dokonywania korekty in minus, która powinna być rozliczana w okresie, w którym powstała przyczyna korekty.
    2. Rezygnacja z warunku rozliczenia podatku należnego w terminie 3 miesięcy jako warunku do odliczenia VAT naliczonego w tym samym okresie rozliczeniowym co deklarowany podatek należny.
    3. Umożliwienie podatnikowi rozliczającemu podatek z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej - dokonanie korekty tej deklaracji w sytuacji, gdy w pierwotnej deklaracji nie rozliczy podatku w prawidłowej wysokości. Podatnik będzie mógł złożyć stosowną korektę deklaracji w terminie 4 miesięcy następujących po miesiącu, w którym miał rozliczyć podatek z tytułu importu towarów (Art. 33a ust. 6a i 7 ustawy o VAT).

4. VAT - łatwiejszy obrót nieruchomościami

Zmiany w tym zakresie dotyczą sposobu zgłaszania kupna nieruchomości do urzędu skarbowego. Warunkiem odliczenia podatku naliczonego od dostawy nieruchomości, jest zgłoszenie transakcji naczelnikowi urzędu skarbowego najpóźniej dzień przed dostawą nieruchomości. SLIM VAT 2 przewiduje możliwość adnotacji notarialnej bezpośrednio na akcie notarialnym, jako właściwe oświadczenie podatnika. Rozwiązanie umożliwia elektroniczny system raportowania przez notariuszy, dzięki któremu informacja z adnotacji trafi bezpośrednio do odpowiedniego urzędu.

5. Poprawa płynności i ulga za złe długi

Piąty blok dotyczy możliwości przekazywania środków między rachunkami VAT podatnika prowadzonymi w różnych bankach oraz płacenia z rachunku VAT składek na rzecz KRUS. Drugim elementem bloku jest wydłużenie możliwości skorzystania z ulgi za złe długi z 2 do 3 lat.

Szymon Kwasigroch
Systim.pl

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...