Mechanizm podzielonej płatności pod lupą TSUE

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
rozwiń więcej
split payment tsue / Shutterstock
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu zadał we wrześniu br. pytanie prejudycjalne TSUE w sprawie polskich przepisów o mechanizmie podzielonej płatności (split payment) zabraniających naczelnikowi urzędu skarbowego przekazania środków z rachunku VAT do masy upadłościowej. Unijny trybunał przyjął tę sprawę do rozpatrzenia (C-709/22).

Rachunek VAT a upadłość

Na mocy ustawy Prawo upadłościowe, spłata zaległości podatkowych firmy ogłaszającej upadłość może nastąpić dopiero po uiszczeniu m.in. należności pracowniczych, alimentacyjnych czy odszkodowawczych. Fiskus powinien więc otrzymać należne zaległości dopiero po zaspokojeniu należności priorytetowych. Biorąc pod uwagę przepisy dot. upadłości, środki zgromadzone na rachunku VAT powinny wchodzić do masy upadłościowej.

Autopromocja

VAT: Upadłość firmy a status podatnika

W opozycji do Prawa upadłościowego stoją jednak przepisy ustawy o VAT, na mocy których upadła firma nadal posiada status podatnika, a więc środki zgromadzone na jej rachunku VAT pozostają zamrożone, niezależnie od wniosku syndyka. Rację fiskusowi przyznawały dotychczas niemal wszystkie sądy administracyjne, w tym NSA (por. wyroki z 17 maja 2022 r., sygn. I FSK 236/22 i z 16 marca 2021 r., sygn. I FSK 1792/20).

Wątpliwości WSA we Wrocławiu wobec rachunków VAT

Skład orzekający Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu nie podzielił jednak dotychczasowego entuzjazmu innych orzekających zespołów i wystąpił z pytaniami prejudycjalnymi do TSUE w następujących kwestiach:

  • Czy w celu walki z wyłudzeniami VAT można odmówić wypłaty środków z rachunku VAT syndykowi działającemu pod nadzorem sędziego komisarza?
  • Czy zamrożenie środków na rachunku VAT w takiej sytuacji nie narusza unijnej zasady proporcjonalności nakazującej, aby spośród odpowiednich rozwiązań wybrać najmniej dotkliwe?
  • Czy skarb państwa nie zostaje uprzywilejowany względem innych wierzycieli?

Postępowanie w WSA we Wrocławiu pozostaje póki co zawieszone z uwagi na wątpliwości sądu.

Przyszłość przepisów o split payment w podatku VAT

W swoim orzecznictwie TSUE wielokrotnie podkreślał, że lokalne regulacje wdrażane przez państwa członkowskie muszą być zgodne z prawem UE i jego ogólnymi zasadami (m.in. zasadą proporcjonalności i neutralności podatkowej). Najprawdopodobniej więc odpowiadając na pytania prejudycjalne wrocławskiego WSA unijny trybunał będzie musiał rozstrzygnąć, czy polski, unikatowy na unijną skalę mechanizm podzielonej płatności spełnia powyższe wymagania.

Czy orzeczenie TSUE może zmienić stan prawny w Polsce?

Wydaje się wysoce prawdopodobne, że na skutek orzeczenia TSUE może być konieczna zmiana krajowych regulacji o split paymencie w taki sposób, aby nie uderzały one w interesy m.in. pracowników upadłej firmy. Wątpliwe jest jednak, aby polski ustawodawca zdecydował się na ten krok przed rozstrzygnięciem trybunału, wobec czego na ewentualne dostosowanie przepisów przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Autor: Sandra Telman, Senior Consultant ID Advisory

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...