Podatkowa grupa VAT - jakie kryteria tworzenia?

Podatkowa grupa VAT - warunki
Podatkowa grupa VAT. Ogłoszony przez MF pomysł umożliwienia tworzenia podatkowych grup VAT ucieszy firmy, ale kryteria nie mogą być zbyt wyśrubowane - mówią przedstawiciele organizacji pracodawców, doradcy podatkowi.

Podatkowa grupa VAT - warunki

Wiceminister finansów Jan Sarnowski zapowiedział niedawno, że resort finansów przygotowuje regulacje, które pozwolą firmom działać nie tylko w podatkowych grupach kapitałowych dla rozliczeń CIT, ale także dla rozliczeń VAT. Podmioty wewnątrz takiej grupy nie będą rozliczały między sobą VAT-u, tylko jeden z nich będzie wysyłał pliki JPK za wszystkie firmy w grupie.

Autopromocja

"To standard europejski funkcjonujący już w 18 krajach UE. Oznacza dużą oszczędność czasu dla firm, a jednocześnie jest dużym ułatwieniem dla administracji skarbowej" - zaznaczył wiceminister.

Zdaniem Michała Borowskiego, partnera z Crido, eksperta podatkowego Business Centre Club, to bardzo potrzebne rozwiązanie funkcjonujące w zasadzie w większości państw UE. Ekspert zauważył, że przepisy unijne zezwalają na wprowadzenie takiego rozwiązania, choć go nie nakazują.

"To zdecydowane ułatwienie i uproszczenie rozliczeń dla bardzo wielu podmiotów. Nie tylko dla międzynarodowych grup kapitałowych, ale dla przedsiębiorców, podatników którzy funkcjonują w ramach kilku spółek. To może być ciekawa opcja także dla samorządów" - zaznaczył doradca podatkowy.

Jakie kryteria dla powstania grupy VAT?

Zwrócił też uwagę, że pierwotna propozycja resortu finansów w tym zakresie, której koncepcja została przekazana do Komisji Europejskiej ustanawiała podobne kryteria dla powstania grupy VAT, jak w przypadku podatkowych grup kapitałowych. Zdaniem Komisji, poinformował Borowski, kryteria przyjęte wówczas przez resort finansów były zbyt ostre.

"To kryteria na tyle wyśrubowane, że w zasadzie zabiłyby ten pomysł. Nikt nie byłby tym zainteresowany, prawie nikt nie mógłby spełnić takich wymogów" - ocenił Borowski. Dodał, że wymogi te nie wynikają z regulacji unijnych.

"Zachęcałbym zdecydowanie Ministerstwo Finansów, aby kryteria tworzenia grupy VAT były łagodniejsze niż w przypadku podatkowych grup kapitałowych" - dodał.

Podatkowa grupa VAT - korzyści

Także Andrzej Nikończyk, partner w kancelarii KNDP, przewodniczący rady podatkowej Konfederacji Lewiatan, powiedział, że zapowiadane przez resort finansów rozwiązania są od dawna oczekiwane przez przedsiębiorców. Wskazał m.in. na korzyści organizacyjne dla firm, które rozliczałyby VAT w ramach grup.

"Pomysł jest uzasadniony, był wielokrotnie przez nas, jako Lewiatana, postulowany. To byłaby realizacja oczekiwań biznesu" - powiedział Nikończyk.

Przyznał, że zmiana oznaczałaby znaczne uproszczenie rozliczania VAT-u w przypadku wielu podatników. Przedstawiciel Lewiatana zastrzegł jednak, podobnie jak jego przedmówca, że ważny jest ostateczny kształt projektu. Chodzi o to, jak wyjaśnił, aby rozwiązanie to nie było bardzo ograniczone, żeby grupy podatkowe VAT były rzeczywiście dostępne dla firm. W przeciwnym wypadku będzie podobnie, jak w przypadku podatkowych grup kapitałowych, które, ze względu na zbyt ostre warunki przystąpienia, nie są specjalnie popularne - zauważył Nikończyk.

Autor: Marcin Musiał
mmu/ godl/

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...