Jak rozliczyć w VAT nabycie towarów z Wielkiej Brytanii?

Jak prawidłowo rozliczyć w VAT nabycie towarów z Wielkiej Brytanii? / Fotolia

Zakup towaru z Wielkiej Brytanii a VAT. Faktura zakupu wystawiona 12.04.2021 r., faktura za usługi transportowe łącznie z podatkiem VAT dotyczącym odprawy celnej wystawiona 30.06.2021 r., dokumenty dostarczone łącznie z przesyłką 06.07.2021 r. Jak rozliczyć w VAT?

Zakup towaru z Wielkiej Brytanii a VAT

ODPOWIEDŹ: Jeżeli przedmiotowy towar został przywieziony na terytorium Unii Europejskiej, przywóz ten stanowi import towarów. Jeżeli dodatkowo miejsce świadczenia tego importu towarów znajduje się na terytorium Polski, jest to import towarów podlegający opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce.

Autopromocja

Brexit a VAT

UZASADNIENIE: O północy z 31 stycznia na 1 lutego 2020 r. czasu środkowoeuropejskiego Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej. Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie zakończyło formalnie wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii, lecz rozpoczęło okres przejściowy, w trakcie którego Wielka Brytania pozostała częścią jednolitego unijnego rynku, w tym systemu VAT. Z upływem 31 grudnia 2020 r. ten okres przejściowy się jednak zakończył. W konsekwencji od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania traktowana jest, co do zasady, dla celów VAT jako państwo spoza Unii Europejskiej.

Powoduje to, że w obecnym stanie prawnym nabycia towarów w Wielkiej Brytanii (za wyjątkiem Irlandii Północnej, gdyż na mocy umowy między Unią Europejską i Wielką Brytanią w zakresie obrotu towarowego Irlandia nadal traktowana jest dla celów VAT jako część Unii Europejskiej) nie stanowią wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów ani żadnych innych czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. W konsekwencji wskazanego nabycia nie należy w żaden sposób rozliczać dla celów VAT.

Jednocześnie jedną z czynności podlegających opodatkowaniu VAT jest import towarów na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT), czyli przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej (zob. art. 2 pkt 7 ustawy o VAT), którego miejsce – w świetle przepisów art. 26a ustawy o VAT – znajduje się na terytorium Polski. Powoduje to, że jeżeli przedmiotowy towar został przywieziony na terytorium Unii Europejskiej, przywóz ten stanowi import towarów. Jeżeli dodatkowo miejsce świadczenia tego importu towarów znajduje się na terytorium Polski, jest to import towarów podlegający opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce.

Wyjaśnić jednocześnie pragnę, że koszty transportu importowanych towarów albo powiększają ich wartość celną (zob. art. 71 ust. 1 lit. e Unijnego Kodeksu Celnego), albo doliczane są do wartości celnej przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem VAT importu towarów (zob. art. 30b ust. 4 ustawy o VAT). Na podstawie treści pytania nie jest niestety możliwe, która z tych sytuacji ma miejsce (przy czym może być tak, że częściowo przedmiotowe koszty transportu powiększają wartość celną, a częściowo są doliczane do wartości celnej przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem VAT importu towarów).

Podstawa prawna:

art. 30b ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r., poz. 685)

Tomasz Krywan

Porada pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX >> W INFORLEX znajdziesz wszystko o zmianach w prawie i podatkach >>

 

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Księgowość
Najniższa krajowa - ile na rękę od lipca 2024?
10 maja 2024

W 2024 roku (tak samo jak w poprzednim) minimalne wynagrodzenie za pracę jest podnoszone dwa razy – od 1 stycznia i od 1 lipca. Tzw. najniższa krajowa pensja dla pracownika na pełnym etacie wynosi od 1 stycznia 4242 zł brutto (to jest ok. 3220 zł netto). Jaka będzie minimalna płaca (brutto i netto) od 1 lipca 2024 r.?

Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona
09 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

pokaż więcej
Proszę czekać...