Grupa VAT - nowa instytucja Polskiego Ładu

BG TAX & LEGAL
Spółka BG TAX & LEGAL od 2015 r. świadczy usługi profesjonalnego doradztwa podatkowego na rzecz średnich i dużych przedsiębiorstw, specjalizując się w bieżącym doradztwie podatkowym, jak i transakcyjnym.
rozwiń więcej
Grupa VAT – nowa instytucja Polskiego Ładu
Polska jako kolejny kraj europejski, w ramach tzw. Polskiego Ładu, wprowadza instytucję Grupy VAT. Przewodnią ideą rozwiązania jest uproszczenie rozliczeń wewnątrz grup podatników i możliwość występowania jako jeden podatnik VAT. W jaki sposób będą działać Grupy VAT i jakie korzyści oferują?

Grupa VAT - informacje ogólne

Nowe regulacje dotyczące tzw. Polskiego Ładu nie ominęły podatników VAT. Najważniejszą zmianą w podatku od towarów i usług jest wprowadzenie Grupy VAT przeznaczonej dla podmiotów działających wspólnie na rynku. W istocie nowe przepisy, umożliwiają działanie w uregulowany sposób np. konsorcjom, których rozliczenia wewnętrzne regulowały dotychczas interpretacje indywidualne oraz orzecznictwo. Istnienie Grup VAT może w istocie upraszczać obrót wewnątrz Grupy i zarządzać płynnością finansową w kontekście VAT. Konsolidacja w jednej grupie pozwoliłaby na uwolnienie środków które w innej sytuacji podlegałyby wpłacie do organu podatkowego (np. w sytuacji, gdy jeden podmiot byłby zobowiązany do zapłaty VAT należnego, a drugi mógłby wnioskować o zwrot podatku). W uproszczeniu, w grupie VAT, kwoty te zostałyby skompensowane, gdyż podmioty te występowałyby jako jeden podatnik VAT. Na wprowadzenie Grup VAT pozwala bezpośrednio art. 11 Dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Rozwiązanie to występuje już w wielu krajach europejskich (obecnie 18 krajach wspólnoty), m.in. na Malcie (od 2018 roku) oraz w Danii. Kwestie Grup VAT były również wielokrotnie przedmiotem orzecznictwa TSUE (m.in. Wyrok C-7/13 z dnia 17 września 2014 r. Skandia America Corp. (USA), filial Sverige przeciwko Skatteverket). Zgodnie z uzasadnieniem dla tzw. Polskiego Ładu: Postulowane rozwiązanie ma dostosować realia prawno-podatkowe do tych spotykanych w zdecydowanej większości państw UE. Wprowadzone uproszczenie w postaci wprowadzenia możliwości utworzenia Grupy VAT ma walor zachęty inwestycyjnej.  Wskazać należy w szczególności na korzystniejsze niż obecnie opodatkowanie VAT transakcji dokonywanych pomiędzy podmiotami powiązanymi, a także korzyści związane z poprawą płynności i administracyjne.

Autopromocja

Warunki formalne

Członkami Grupy VAT mogą być podmioty:

  • posiadający siedzibę na terytorium kraju lub
  • nieposiadający siedziby na terytorium kraju, w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju.

Ustawa nie wprowadza dodatkowych warunków dotyczących indywidualnego podmiotu jako członka grupy.  Zgodnie z projektem ustawy, Grupa VAT składa się z podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, zarejestrowanych jako czynny podatnik VAT. Wyrażenie to, zaczerpnięte wprost z dyrektywy 2006/112/WE zostało doprecyzowane wprost w ustawie.

Warunki powiązań zostały ściśle określone jako:

  • powiązania finansowe: bezpośrednio ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym lub ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub ponad 50% prawa do udziału w zysku, każdego z pozostałych podatników będących członkami tej grupy,
  • powiązania ekonomiczne: przedmiot głównej działalności członków Grupy VAT ma taki sam charakter lub działalności prowadzonej przez członków Grupy VAT uzupełniają się i są współzależne, lub członek Grupy VAT prowadzi działalność, z której w całości lub w dużej mierze korzystają inni członkowie Grupy VAT,
  • powiązania organizacyjne: członkowie prawnie lub faktycznie, bezpośrednio lub pośrednio, znajdują się pod wspólnym kierownictwem, lub organizują swoje działania całkowicie lub częściowo w porozumieniu.

Ważne jest to, że warunki te muszą trwać przez cały okres istnienia Grupy VAT.  Istotną rolę będzie pełnił reprezentant Grupy VAT, który reprezentuje grupę względem ich praw i obowiązków. Reprezentacja ta będzie odnosić się prawdopodobnie do obowiązków prawnopodatkowych z organem podatkowym (właściwym organem w zakresie Grupy VAT jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla przedstawiciela Grupy VAT). Reprezentantem Grupy VAT nie musi być podmiot dominujący ekonomicznie np. spółka matka, a dowolny podmiot wchodzący w skład grupy. Każdy podmiot może być członkiem tylko jednej Grupy VAT, a Grupa VAT nie może być członkiem innej Grupy VAT.

Elementem koniecznym do utworzenia Grupy VAT jest zawarcie pisemnej umowy zawierającej:

  • nazwę Grupy VAT z dodatkowym oznaczeniem „Grupa VAT” lub „GV”;
  • dane identyfikacyjne podatników tworzących grupę VAT, w tym dane dotyczące oddziału w przypadku podatnika nieposiadającego siedziby na terytorium kraju oraz wysokość kapitału zakładowego każdego z tych podatników;
  • wskazanie przedstawiciela Grupy VAT, wyznaczonego spośród jej członków;
  • dane identyfikacyjne udziałowców (akcjonariuszy) i wysokość ich udziału w kapitale zakładowym podatników tworzących grupę VAT, posiadających ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym tych podatników;
  • wskazanie okresu, na jaki Grupa VAT została utworzona, nie krótszego niż 3 lata.

Okres istnienia Grupy VAT może zostać przedłużony poprzez nową umowę. Umowa pierwotna jest przekazywana Naczelnikowi Urzędu Skarbowego dokonującego rejestracji, wraz ze zgłoszeniem rejestracyjnym. Grupa VAT ma również obowiązek przekazywania każdej umowy przedłużającej istnienie grupy.

Świadczenie usług i dostawa towarów przez grupę VAT

Podstawowym założeniem Grupy VAT jest wyjęcie poza obszar opodatkowania, świadczenia usług i dostaw towarów pomiędzy członkami grupy. Świadczenie i dostawa towarów przez jednego z członków Grupy VAT będzie traktowane jako czynność opodatkowana dokonana przez samą grupę. Podmioty będące członkami VAT, stają się w istocie jednym podatnikiem, tzn. usługi świadczone oraz dostawa towarów świadczone przez każdy z podmiotów „na zewnątrz” traktowany będzie jak wykonanie czynności opodatkowanych przez Grupę VAT. Co ważne, świadczenie usług wewnątrz grupy, musi zostać ujmowane w nowej ewidencji, którą będzie musiał prowadzić indywidualnie każdy uczestnik.

Grupa VAT - korzyści i problemy

Podstawową korzyścią Grupy VAT będzie uproszczenie i wyjęcie spoza opodatkowania dostaw towarów i świadczenia usług na rzecz podmiotów wewnątrz grupy. Szczególnie korzystne może być rozliczanie podatku VAT w grupie w sytuacji, gdy przynajmniej jeden podmiot w grupie z powodu wysokiej sprzedaży rozlicza VAT należny, a drugi zgodnie ze specyfiką prowadzonej działalności nadwyżki VAT naliczonego. Niewątpliwym problemem, który nie zostały wskazany wprost jest kwestia wystawiania faktur w ramach Grupy VAT, oraz ujmowanie transakcji w JPK_VAT.

Podsumowując, Grupa VAT może być ciekawym rozwiązaniem dla podmiotów powiązanych lub planujących wspólne przedsięwzięcie w ramach spółek celowych. Możliwe, że wprowadzenie regulacji Grup VAT, wpłynie na zwiększenie popularności Podatkowych Grup Kapitałowych, które obecnie nie cieszą się zainteresowaniem podatników.

Wojciech Kliś, doradca podatkowy BG TAX&LEGAL

Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...