Obowiązek oznaczania faktur słowami „mechanizm podzielonej płatności”

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
rozwiń więcej
Obowiązek oznaczania faktur słowami „mechanizm podzielonej płatności” /fot. Shutterstock / ShutterStock
Obowiązkowy split payment zacznie funkcjonować już od 1 listopada 2019 r. Sprzedawca, który tylko częściowo zbywa towary i usługi wrażliwe, będzie mógł wszystkie faktury oznaczać słowami "mechanizm podzielonej płatności". Nie naruszy prawa, gdy zastosuje takie oznaczenie, mimo że w ogóle nie musi tego robić.

Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP. Resort przypomniał, że weryfikowanie, które pozycje na fakturze są faktycznie objęte obowiązkowym split paymentem, należy do nabywcy.

Autopromocja

Nie oznacza to jednak, że kupujący naruszy prawo, jeżeli całą należność zapłaci metodą podzielonej płatności (mimo że część kupowanych towarów lub usług nie będzie objęta split paymentem). Po prostu część faktury opłaci w podzielonej płatności obowiązkowo, a część - dobrowolnie.

Jak to oznaczyć fakturę

Obowiązkowy split payment, który wejdzie w życie 1 listopada br., obejmie tylko towary i usługi wrażliwe - wymienione w załączniku nr 15 (np. elektronika, złom, roboty budowlane).

Nawet gdy faktura będzie zawierała tylko jedną pozycję wymienioną w załączniku nr 15, ale należność (brutto) przekroczy 15 tys. zł, sprzedawca będzie musiał zamieścić na takiej fakturze dopisek: "mechanizm podzielonej płatności".

Przedsiębiorcy się zastanawiają, czy będą mogli oznaczać w ten sposób całe faktury, niezależnie od tego, czy wszystkie wymienione na niej towary i usługi będą objęte obowiązkowym split paymentem. Przyjęcie takiego założenia uprościłoby fakturowanie. Nie miałoby bowiem znaczenia, czy na fakturze znajduje się tylko jedna pozycja z załącznika nr 15 (np. laptop), czy jest ich więcej.

Polecamy: Najnowsze zmiany w VAT. Sprawdź!

Polecamy: Praktyczny przewodnik po zmianach w VAT. Sprawdź!

W odpowiedzi na pytanie DGP Ministerstwo Finansów wyjaśniło: "Nie ma obowiązku, aby informacja ta była zamieszczana konkretnie przy pozycji objętej obowiązkiem podzielenia płatności. Zatem z punktu widzenia przepisów wystarczające jest zamieszczenie informacji »mechanizm podzielonej płatności« w dowolnym miejscu na fakturze".

Reszta należy do nabywcy

Co ma w takiej sytuacji zrobić nabywca? Z odpowiedzi MF jasno wynika: obowiązek opłacenia w split paymencie dotyczy tylko towarów i usług wymienionych w załączniku nr 15.

"Oczywiście podatnik może zdecydować, że w mechanizmie podzielonej płatności ureguluje całą wartość wskazaną na fakturze. Nie ma jednak takiego obowiązku" - dodało ministerstwo.

To ostatnie stwierdzenie MF oznacza, że nabywca:

będzie musiał zapłacić metodą podzielonej płatności za towary i usługi wymienione w załączniku nr 15;

będzie mógł, lecz nie musi, zapłacić metodą podzielonej płatności za inne towary i usługi wymienione na fakturze, ale niewidniejące w załączniku nr 15.

W tej drugiej sytuacji nabywca zastosuje split payment dobrowolnie, bo taka możliwość nadal będzie.

Słowem, nabywca będzie mógł uprościć sobie życie. Jeśli dostanie od sprzedawcy fakturę oznaczoną słowami "mechanizm podzielonej płatności", będzie mógł po prostu opłacić całość w split paymencie, bez szczegółowego analizowania pozycji wymienionych na fakturze.

W praktyce bowiem to sprzedawcy powinno bardziej zależeć na tym, aby kupujący zapłacił metodą podzielonej płatności jedynie za te towary i usługi, które są wymienione w załączniku nr 15, a resztę przelał na zwykłe konto rozliczeniowe.

Jeżeli kupujący faktycznie tak będzie chciał zrobić, to będzie musiał zweryfikować, które konkretnie towary i usługi wymienione na fakturze są objęte obowiązkowym split paymentem (czyli są wymienione w załączniku nr 15), a które nie są. Słowem - jak podkreśla MF - odbiorca faktury będzie musiał sprawdzić, "czy w związku z dokonanym nabyciem nie ciąży na nim obowiązek podzielenia płatności, dokonując przykładowo weryfikacji nazwy (rodzaju) towaru lub usługi wskazanego na otrzymanej fakturze".

Nawet gdy nie trzeba

W związku z tym nasuwa się kolejne pytanie - czy sprzedawca będzie mógł oznaczać wszystkie faktury informacją: "mechanizm podzielonej płatności", nawet jeśli nie będą dotyczyć towarów i usług z załącznika nr 15. O to również spytaliśmy Ministerstwo Finansów.

Uzupełniająco zapytaliśmy, czy organy podatkowe nie będą kwestionowały oznaczania każdej faktury adnotacją "mechanizm podzielonej płatności". Słowem, czy nie będzie to interpretowane jako wystawienie faktury z naruszeniem przepisów.

Z odpowiedzi resortu wynika, że takie zagrożenie nie istnieje. "Przepisy regulujące zakres danych na fakturze określają elementy konieczne do zamieszczenia. Podatnik może oprócz tych elementów zamieścić również inne informacje, co nie stanowi naruszenia przepisów »fakturowych«. Również z punktu widzenia kodeksu karnego skarbowego faktura zawierająca, oprócz elementów koniecznych, dodatkowe informacje nie jest fakturą »wadliwą«. ©℗

Odpowiedź Ministerstwa Finansów na pytanie DGP

Czy firmy mogą przyjąć uproszczenie, że w przypadku faktur zawierających zarówno towary wrażliwe, jak i inne, nie wyszczególniać w odrębnych pozycjach towarów wrażliwych z załącznika 15, tylko oznaczać je adnotacją "mechanizm podzielonej płatności"? To by ułatwiło w wielu przypadkach obsługę procesu fakturowania.

Zgodnie z wprowadzonymi regulacjami obowiązek zamieszczenia informacji "mechanizm podzielonej płatności" będzie dotyczył wyłącznie faktur, w których wartość brutto przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty i faktura taka dokumentuje nabycie towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15. Oznacza to, że nawet w sytuacji, gdy faktura taka zawiera jedną pozycję objętą zakresem wskazanym w załączniku nr 15, powstaje obowiązek zamieszczenia na tej fakturze tej informacji. Nie ma przy tym obowiązku, aby informacja ta była zamieszczana konkretnie przy pozycji objętej obowiązkiem podzielenia płatności. Zatem z punktu widzenia przepisów wystarczające jest zamieszczenie informacji "mechanizm podzielonej płatności" w dowolnym miejscu na fakturze.

Obowiązek zastosowania (przy regulowaniu takiej faktury) mechanizmu podzielonej płatności dotyczyć będzie wyłącznie kwoty należności za towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 (obowiązek uregulowania w tym mechanizmie może dotyczyć zatem tylko jednej pozycji wskazanej na takiej fakturze). Oczywiście podatnik może zdecydować, że w mechanizmie podzielonej płatności ureguluje całą wartość wskazaną na fakturze. Nie ma jednak takiego obowiązku.

Odbiorca faktury ma natomiast obowiązek sprawdzenia, czy w związku z dokonanym nabyciem nie ciąży na nim obowiązek podzielenia płatności, dokonując przykładowo weryfikacji nazwy (rodzaju) towaru lub usługi wskazanych na otrzymanej fakturze.

Czy przedsiębiorcy mogą zdecydować się na dopisywanie "mechanizm podzielonej płatności" na wszystkich fakturach sprzedażowych, niezależnie od tego, czy będą obejmować choćby jedną pozycję podlegającą obowiązkowemu split paymentowi (czyli nawet gdy nie będą dotyczyć towarów i usług z załącznika nr 15)? Czy takie działanie podatników będzie prawidłowe, tzn. niesprzeczne z ustawą o VAT? Czy nie będzie to interpretowane jako "wystawienie faktury z naruszeniem ust 1"?

Wprowadzone ustawą z 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw regulacje wskazują, w jakim przypadku faktura powinna zawierać informację "mechanizm podzielonej płatności". Zatem tylko faktury spełniające przesłanki ustawowe powinny być tak oznaczane. Przepisy regulujące zakres danych na fakturze określają elementy konieczne do zamieszczenia. Podatnik może oprócz tych elementów zamieścić również inne informacje, co nie stanowi naruszenia przepisów "fakturowych". Również z punktu widzenia kodeksu karnego skarbowego faktura zawierająca oprócz elementów koniecznych dodatkowe informacje nie jest fakturą "wadliwą".

Jak wskazano w odpowiedzi wyżej, niezależnie od oznaczenia faktury nabywca ma obowiązek sprawdzenia, czy w konkretnym przypadku nie zachodzi obowiązek zastosowania mechanizmu podzielonej płatności do całej faktury czy też jej części. ©℗

Katarzyna Jędrzejewska
Łukasz Zalewski

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...