Jaka stawka VAT dla badań okulistycznych wymaganych przy uzyskiwaniu prawa jazdy?

Katarzyna Broniszewska
rozwiń więcej
Stawka VAT dla badań okulistycznych a prawo jazdy
Zakład Opieki Zdrowotnej realizuje cele i zadania zgodnie ze statutem w zakresie ochrony zdrowia oraz wykonuje świadczenia medyczne na podstawie zawartych umów z NFZ. Ponadto wykonuje badania laboratoryjne tj badanie okulistyczne przeprowadzone w celu wydania zaświadczenia na prawo jazdy. To, czy i jaką stawką podatku VAT będzie opodatkowana ta usługa, zależy przede wszystkim od tego, czy służy ona ochronie zdrowia.

Opodatkowaniu podlegają odpłatnie świadczone usługi na terytorium kraju. Wynika to z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą.

Autopromocja

Usługi zwolnione od podatku

Z przepisów podatkowych wynika, że aby świadczone usługi nie były opodatkowane, muszą zostać spełnione dwa warunki.

Po pierwsze, mają dotyczyć opieki medycznej w zakresie profilaktyki, zachowania, ratowania, przywracania i poprawiania zdrowia.

Usługi w zakresie opieki medycznej, które służą:                                                                                       
- profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz                                   
- dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze lub świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich przedsiębiorstw, w których wykonywana jest działalność lecznicza, są zwolnione z podatku (art. 43 ust.1 pkt 18 i 18 a) ustawy o VAT).

Zwolnienie nie dotyczy świadczonych usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli  nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej bądź ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Czynności ściśle związane z opieką szpitalną i medyczną powinny dotyczyć tylko tych świadczeń, których realizacja jest niezbędna dla osiągnięcia celu terapeutycznego opieki szpitalnej i medycznej.

Polecamy: Badania dla kierowców objęte podatkiem

Polecamy: Czy kursy prawa jazdy będą opodatkowane VAT w 2011 roku

Po drugie, muszą być świadczone przez podmioty lecznicze lub w ramach wykonywania zawodów wymienionych w art. 43 ust.1 pkt 19.

Usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:

a) lekarza i lekarza dentysty,

b) pielęgniarki i położne,

c) medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654),

d) psychologa

podlegają zwolnieniu podatkowemu (art. 43 ust.1 pkt 19).

Zatem, podstawową kwestią jest to, aby celem wykonywanych usług była opieka medyczna służąca profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Pojęcie opieki medycznej

Opieka medyczna nie jest zdefiniowana w przepisach podatkowych. Opieka medyczna to zachowanie polegające na oddanym i troskliwym zajmowaniu się drugą osobą. Jest pewnym ciągiem czynności, którym celem jest utrzymanie lub przywrócenie dobrego stanu zdrowia. Czynności te polegają na obserwacji, badaniu, diagnozie, leczeniu. 

Krzysztof Kłosowski i Karol Potocki w artykule ‘Zwolnienie od podatku od towarów i usług w zakresie usług opieki medycznej służących profilaktyce’ (Dor.Podat.2011.7-8.22) stwierdzają, że Zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług są usługi, których celem jest m.in. diagnoza stanu zdrowia, w celu ustalenia, czy pacjent nie wymaga opieki zdrowotnej.

W związku z tym, jeżeli osoba fizyczna poddaje się z własnej woli badaniom diagnostycznym (bez skierowania) i celem tego badania jest ustalenie stanu zdrowia, wówczas usługa taka korzysta ze zwolnienia z opodatkowania. Bez znaczenia pozostaje w tym zakresie fakt skierowania lekarskiego na badanie diagnostyczne.

Profilaktyka dotyczy działań podejmowanych wobec drugiego człowieka, które mają uniemożliwić wystąpienie negatywnych skutków, chorób, powikłań, chronić przed niepożądanym wpływem otoczenia. Istotą profilaktyki jest zapobieganie rozwojowi choroby poprzez wczesne jej wykrycie oraz obserwacja i badanie pacjenta. 

Powyższe regulacje wynikają z prawa unijnego (Dyrektywa 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r.- art. 132). Oznacza to, że we wszystkich państwach członkowskich zakres usług świadczonych w zakresie opieki medycznej, które są zwolnione z podatku VAT, jest taki sam. Skutkuje to tym, że i rozumienie pojęcia ‘opieki medycznej’ powinno być jednakowe.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Polecamy: Kalkulator odsetek podatkowych

Mariusz Chudzik w komentarzu do ustawy o podatku od towarów i usług (wyd. LEX Wolter Kluwer business) wskazuje, że zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej usługami opieki medycznej nie są:

- usługi pobieranie próbek DNA i ich badania w celu ustalenia ojcostwa (wyrok w sprawie C-384/98 Dotter v. Willimaier),

- usługi wydawania zaświadczeń o stanie zdrowia dla celów uzyskania uprawnień rentowych, badania lekarskie wykonywane w celu ustalenia wielkości szkód na osobie, sprawozdania medyczne (opinie biegłych), badania lekarskie prowadzone w toku postępowania o błędy w sztuce (wyrok w sprawie C-307/01 Peter d'Ambrumenil, Dispute Resolution Services Ltd v. Commissioners of Customs and Excise);

– sporządzenie raportu medycznego oceniającego stan zdrowia osoby na potrzeby oceny zasadności roszczenia o wypłatę renty inwalidzkiej (wyrok w sprawie C-212/01 Margarete Unterpertinger v. Pensionsversicherungsanstalt der Arbeiter).

Wykonanie badań okulistycznych wymaganych dla wydania określonego zaświadczenia

Wydania danego zaświadczenia na żądanie osoby zainteresowanej może tylko w sposób pośredni przyczynić się do ochrony zdrowia np. poprzez wykrycie choroby, nieprawidłowego funkcjonowania organizmu czy uzupełnienie, modyfikację wcześniejszej diagnozy.

Podstawowym celem wydania takiego zaświadczenia jest realizacja jednego z warunków prawnych wymaganego przez inne podmioty, aby móc podjąć daną decyzję, np. wydać orzeczenie w zakresie zdolności do prowadzenia pojazdów.

Usługa medyczna tego typu nie realizuje podstawowego kryterium- nie ma cech opieki medycznej służącej profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Oznacza to, że nie może korzystać ze zwolnienia podatkowego.

Badania wykonywane po to, aby ocenić zdolności danej osoby do kierowania pojazdem mechanicznym nie służą ani profilaktyce, ponieważ nie zapobiega chorobie, ani zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu, poprawie zdrowia. Celem wykonywanej usługi jest wydanie zaświadczenia o stanie zdrowia, które jest koniecznym warunkiem do tego, aby inny podmiot mógł wydać decyzję pociągają za sobą pewne skutki prawne

Usług dotyczące przeprowadzania badań okulistycznych osób ubiegających się o prawo jazdy, majce na celu stwierdzenie istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem, są opodatkowane podatkiem VAT. Stawka wynosi 23 %.

W tej kwestii wypowiedział się Jacek Budziszewski, który w artykule „Podatki w praktyce” (Dor.Podat.2011.9.80) pisze, że Wszędzie tam, gdzie nie ma bezpośredniego związku z leczeniem, nie ma prawa do zastosowania zwolnienia z podatku od towarów i usług.[…]

Jeżeli usługa polega na wydaniu ekspertyzy lekarskiej, to chociaż wyniki tej usługi należą do kompetencji świadczącego usługi medyczne i mogą obejmować działania, które są typowe dla zawodów medycznych, to jednak, aby do takiego katalogu świadczeń zastosować przedmiotowe zwolnienie, muszą one służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. 

Tekst powstał na podstawie indywidualnej interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 21 grudnia 2011 roku (nr IPTPP2/443-560/11-6/JS).

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...