reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy kursy prawa jazdy będą opodatkowane VAT w 2011 roku

Czy kursy prawa jazdy będą opodatkowane VAT w 2011 roku

Podobnie jak dotąd, również w 2011 roku kursy prawa jazdy kategorii B, C, D i E nie będą opodatkowane VAT. Zwolnienia tego nie trzeba będzie szukać w załącznikach do ustawy, a w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) znowelizowanej ustawy o VAT. Zdaniem Ministra Finansów nie będą natomiast, co do zasady, zwolnione z VAT kursy dla motocyklistów (kategoria A).

Do końca 2010 roku usługi świadczone przez szkoły nauki jazdy są zwolnione z VAT, zgodnie z poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy o VAT, jako usługi w zakresie edukacji sklasyfikowane wg PKWiU w grupowaniu 80.

Jednak wchodząca w życie od 1 stycznia 2011 r. ustawa z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów usług uchyla załącznik nr 4 do ustawy, zawierający wykaz usług zwolnionych od podatku. Przepisów dotyczących zwolnień z VAT trzeba będzie w 2011 roku szukać w treści ustawy o VAT.

Ponadto przy określaniu zakresu zwolnień, które dotychczas były ujęte w załączniku nr 4 odstąpiono od ich identyfikacji przy pomocy klasyfikacji statystycznych, określając ich zakres z wykorzystaniem treści zapisów prawa unijnego i krajowego oraz orzecznictwa sądów.

Tak więc zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) znowelizowanej ustawy o VAT, zwolnione od podatku są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane.

Zatem dla oceny, czy określone usługi będą zwolnione na podstawie powołanego wyżej przepisu od podatku od towarów i usług konieczne jest stwierdzenie:
1) czy są to usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego;
2) czy są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - nowy wykaz materiałów budowlanych od 2011 roku

Zdaniem Ministra Finansów usługi szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii C, D i E mieszczą się co do zasady w usługach kształcenia zawodowego.

Również usługi szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii B, z uwagi na fakt, iż jest to obecnie jeden z podstawowych wymogów, jakie stawia się kandydatom do pracy na różne stanowiska, należy uznać (zdaniem fiskusa) za kształcenie zawodowe.

Jednak Minister Finansów stwierdził, że nie można natomiast za kształcenie zawodowe uznać zasadniczo szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii A.

Jest to dość kontrowersyjne stanowisko ale nie wyklucza zwolnienia z VAT również kursu na prawo jazdy kategorii A, jeżeli będzie organizowany dla osób, które muszą zawodowo jeździć motocyklami.

Szkolenie osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy jest ściśle uregulowane w przepisach ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.) oraz w przepisach wykonawczych do tej ustawy, co oznacza, że spełniona zostaje przesłanka, że usługi te są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.

Źródło: Ministerstwo Finansów

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama