reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Turnusy rehabilitacyjne zwolnione z VAT w 2011 roku

Turnusy rehabilitacyjne zwolnione z VAT w 2011 roku

Już obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lutego 2011 r., które  obejmuje zwolnieniem przedmiotowym z VAT turnusy rehabilitacyjne, świadczone przez podmioty niebędące zakładami opieki zdrowotnej (zoz). Chodzi o turnusy, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Zgodnie z nowymi przepisami zwolnieniu z VAT podlegają usługi turnusów rehabilitacyjnych wykonywane przez podmioty wpisane do rejestrów prowadzonych przez wojewodę.

Rozporządzenie to zostało opublikowane w Dz. U. Nr 44 z 1 marca 2011 r. (poz. 230).Zwolnienie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia nowego rozporządzenia w Dzienniku Ustaw, ale zgodnie z przepisem przejściowym podatnicy będą mogli skorzystać ze zwolnienia w odniesieniu do usług wykonanych w okresie od 1 stycznia 2011 r.

Aktualnie zwolnienie to znajdziemy w § 13 ust. 1 pkt 25) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392), które weszło w życie z dniem 6 kwietnia 2011 r. (zastąpiło ono w całości rozporządzenie MF z 22 grudnia 2010 r. o tym samym tytule.

Dlaczego potrzebna była zmiana przepisów

Od początku 2011 roku turnusy rehabilitacyjne objęto podstawową 23% stawką VAT, podczas gdy do końca 2010 roku były zwolnione z VAT.

Warto też wiedzieć, że Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje tylko turnusy rehabilitacyjne na oddziałach szpitalnych. Jednak takich szpitalnych turnusów jest bardzo ograniczona ilość i nie zaspokaja popytu.

Większość rodzin osób wymagających takich form rehabilitacji musi je finansować własnym staraniem i dla nich podwyżka o 23% jest niezwykle dotkliwa.

Media donosiły od początku 2011 roku o protestach przeciwko objęciu VAT turnusów rehabilitacyjnych zwłaszcza rodziców niepełnosprawnych dzieci. Rodziców wsparli nawet niektórzy urzędnicy państwowi i parlamentarzyści.

Ulga rehabilitacyjna w PIT

Jak widać Ministerstwo Finansów ugięło się pod tą presją.

Szerszy problem z usługami medycznymi

Należy przypuszczać, że sprawa ta jest tzw. wierzchołkiem góry lodowej problemów z opodatkowaniem VAT usług medycznych. Problemem jest bowiem lakoniczne określenie zwolnienia z VAT usług medycznych od początku 2011 roku w art. 43 ustawy o VAT.

VAT 2011 - wszystkie zmiany w jednym miejscu

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Od 2011 roku zrezygnowano z definiowania zwolnionych z VAT usług za pomocą PKWiU. Wcześniej (do końca 2010 r.) konkretne symbole PKWiU precyzyjnie wskazywały, które z usług medycznych są zwolnione z VAT.

Zgodnie z obowiązującym od 2011 roku brzmieniem art. 43 ustawy o VAT zwolnione z VAT są:

1. usług w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej (art. 43 pkt 18);

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama