Usługi na towarach tymczasowo przemieszczonych na terytorium Polski a VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
rozwiń więcej
Usługi na towarach tymczasowo przemieszczonych na terytorium Polski a VAT
Przemieszczenie przez podatnika własnych towarów do innego państwa członkowskiego zasadniczo zobowiązuje do rozliczenia transakcji wewnątrzwspólnotowych. Co w sytuacji gdy towary przemieszczono tymczasowo w celu wykonania na nich określonych prac? Jak tego typu prace rozliczyć na gruncie podatku VAT? Poniżej odpowiadamy na te pytania.

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju, tzw. WNT. Przepisy ustawy o VAT zrównują z WNT te czynności, w przypadku których podatnik podatku od wartości dodanej przemieszcza towary należące do swego przedsiębiorstwa z terytorium jednego z państw członkowskich na terytorium Polski - nie dokonując przy tym ich sprzedaży.

Autopromocja

Niemniej jednak, przemieszczenia takiego nie uznaje się za WNT w przypadku gdy przemieszczenie towarów następuje w celu wykonaniu na nich określonych prac. Warunkiem jest tutaj, że przemieszczone w ten sposób towary po wykonaniu na nich prac zostaną z powrotem przemieszczone na terytorium państwa członkowskiego, z którego zostały pierwotnie wywiezione.

Spółka X otrzymała od zleceniodawcy z Włoch towary w celu złożenia ich w zestawy. Spółka X nie nabywa wspomnianych towarów, a jedynie wykonuje usługę polegającą na kompletowaniu ich w zestawy (w trakcie kompletowania zestawów towary należą do włoskiego kontrahenta). Kompletując zestawy Spółka X nie dodaje do zestawu żadnych własnych towarów/materiałów. Po złożeniu zestawów Spółka X odsyła towary z powrotem do Włoch oraz wystawia na rzecz włoskiego kontrahenta fakturę dokumentującą samą usługę kompletowania zestawów. Czy opisaną wyżej transakcję Spółka X powinna rozliczyć jako WNT?

Przedstawiona wyżej transakcja polegająca na:

1. przemieszczeniu towarów od podmiotu z Włoch (i z terytorium Włoch) na terytorium Polski,
2. w celu wykonania na nich prac polegających na kompletowaniu zestawów, w przypadku gdy, po wykonaniu ww. prac towary powrócą do Włoch,
- nie stanowi WNT.

Kasy rejestrujące 2015 - PDF

Jak już wyżej wspomniano, za WNT nie uznaje się przemieszczenia towarów należących do  przedsiębiorstwa podatnika, które nastąpiło z terytorium jednego z państw członkowskich na terytorium Polski w celu wykonaniu na towarach określonych prac, o ile po wykonaniu tych prac towary powrócą  na terytorium tego państwa członkowskiego, z którego zostały pierwotnie wywiezione. W konsekwencji czynność tego typu nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, a podatnicy zasadniczo nie są zobowiązani do informowania organów podatkowych ani o przywozie towarów należących do unijnych kontrahentów w celu wykonania na nich określonych usług, ani też o ich powrotnym wywozie. Niemniej jednak przepisy ustawy o VAT wymagają, by w przypadku towarów przemieszczanych tymczasowo na terytorium Polski z innego państwa członkowskiego przez podatnika podatku od wartości dodanej w celu wykonania na nich usług prowadzona był dodatkowa ewidencja otrzymanych towarów. Przedmiotowa ewidencja powinna zawierać:

  1. datę otrzymania towarów,
  2. dane pozwalające na identyfikację towarów oraz
  3. datę wydania towaru po wykonaniu usług.

Do rozstrzygnięcia pozostaje również kwestia rozliczenia usług świadczonych przez polskiego podatnika na towarach należących do kontrahenta unijnego i przemieszczonych tymczasowo z terytorium innego państwa członkowskiego na terytorium kraju. Wskazać należy, iż co do zasady, miejscem świadczenia (tj. krajem opodatkowania) w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce (kraj), w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Od wspomnianej reguły ustawodawca przewidział kilka wyjątków dotyczących m.in. usług związanych z nieruchomościami, usług transportowych, usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki, czy też usług restauracyjnych i cateringowych, jednak w znakomitej większości przypadków usługi świadczone przez polskiego podatnika na towarach należących do kontrahenta unijnego przemieszczonych tymczasowo na terytorium kraju powinny być traktowane jako tzw. eksport usług. W konsekwencji krajem opodatkowania tego typu usług świadczonych na rzecz podatnika z innego państwa członkowskiego będzie terytorium tego państwa. Polski usługodawca nie będzie w tym przypadku zobowiązany do opodatkowania świadczonej przez siebie usługi polskim podatkiem VAT. Będą na nim jednakże ciążyły określone w ustawie o VAT obowiązki.

Usługi świadczone w ramach eksportu usług podatnik zobowiązany jest udokumentować tzw. fakturą NP. Faktura ta nie powinna zawierać stawki i kwoty podatku. Faktura powinna natomiast zawierać adnotację “odwrotne obciążenie". Podatnik zobowiązany jest do wystawienia faktury do 15 dnia miesiąca następującego po wykonaniu usługi, zasadniczo nie wcześniej niż 30 dni przed tą datą. Usługę świadczoną na rzecz zagranicznego kontrahenta należy ująć w rejestrze VAT z datą, w której powstałby obowiązek rozliczenia podatku, gdyby miejscem świadczenia tej usługi było terytorium kraju.

Przypomnieć należy, że zgodnie z zasadą ogólną obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług powstaje z chwilą wykonania danej usługi. Z uwagi na powyższe, usługę świadczoną na rzecz podatnika z innego kraju należy wykazać w deklaracji VAT-7 za okres, w którym usługa była świadczona. Przedmiotowy eksport usług trzeba też wykazać w informacji podsumowującej.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


Podsumowując, przemieszczenie towarów od podmiotu z innego państwa członkowskiego na terytorium Polski w celu wykonania na nich prac nie podlega opodatkowaniu jako WNT. Podatnicy zasadniczo nie są zobowiązani informować organów podatkowych o przywozie i wywozie tego typu towarów, niemniej jednak mają obowiązek je odpowiednio zaewidencjonować. Krajem opodatkowania usługi wykonywanej na przywiezionych towarach, która świadczona jest na rzecz podatnika z innego państwa jest co do zasady terytorium tego państwa. Przedmiotową usługę należy wykazać w deklaracji VAT-7 za okres, w którym usługa była świadczona oraz w informacji podsumowującej.

Ewelina Błądek,

Konsultant Podatkowy, ECDDP Sp. z o. o.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...