Jaka stawka VAT dla sprzedaży towarów wraz z ich montażem

Waldemar Żuchowski
Doradca podatkowy
rozwiń więcej
sprzedaż towarów wraz z montażem - stawka VAT
Prowadzę działalność gospodarczą - wytwarzam i montuję na indywidualne zamówienia schody, barierki, drzwi itd. Dotąd myślałem, że do takich usług należy stosować stawkę 7% VAT. Niedawno jednak przeczytałem, że montaż schodów z balustradą jest objęty stawką 22% VAT. Czy montując własne wyroby świadczę usługę, czy może jest to dostawa, a może powinienem wystawić dwie faktury?

Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest taka jednoznaczna. Jest problem, który od kilku ostatnich lat próbowały rozwiązać zarówno organy podatkowe jak i polskie sądy. I tak WSA w Gliwicach w swoim wyroku z dnia 6 lutego 2009 r., sygn. III SA/Gl 1226/08, problemu nie rozwiązał, a wszystko wskazuje na to, że sprawę jeszcze bardziej skomplikował. Sąd bowiem orzekł, że dostawa schodów i balustrad wraz z ich montażem powinna być opodatkowana według stawki 22% VAT.

Autopromocja

Podstawowym problemem jest tu znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy producent montując swoje towary dokonuje dostawy, czy świadczy usługę? Sprawa jest zasadnicza, ponieważ gdyby uznać tę czynność za dostawę to właściwą stawką byłaby rzeczywiście stawka 22%, z kolei gdyby uznać takie działanie za usługę to powinno stosować się stawkę 7% VAT.

Nie ma wątpliwości tylko w odniesieniu do producentów okien i drzwi, którzy sami je montują w lokalach mieszkalnych. Tu bowiem jak wynika z poz. 14 załącznika nr 1 do rozporządzenia wykonawczego z 28 listopada 2008 r. (Dz. U. z 2008 r. nr 212, poz. 1336), Minister Finansów wskazuje dla powyższych czynności właściwą stawkę preferencyjną 7% VAT.

Skoro tak, to jak to się ma do pozostałych wyrobów i ich montażu?

Oprócz tej jednostkowej preferencji dla montażu okien i drzwi przepisy przewidują jeszcze preferencję ogólną (7% VAT dla robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących m. in. budownictwa mieszkaniowego, w zakresie pozostałym innym niż budownictwo społeczne), która wynika z § 6 ust. 2 ww. rozporządzenia. Jest jeszcze stawka 7% ustalona dla remontów, modernizacji, termomodernizacji i przebudowy w budownictwie społecznym, która wynika z art. 41 ust. 12 – 12c ustawy o VAT).

Nie jest niestety jasne, czy dostawę innych wyrobów (oprócz okien i drzwi) wraz z montażem w lokalach mieszkalnych można zaliczyć do robót budowlano-montażowych objętych stawką 7% VAT. Z tego powodu powstają spory podatników z fiskusem.

Jak wynika ze stanowiska organów podatkowych, roboty budowlano-montażowe należy zakwalifikować jako faktycznie wykonywane czynności montażu itp.

Z kolei większość podatników uważa, że za roboty budowlano-montażowe należy uznać zarówno wykonanie określonych robót, jak również dostawę wykorzystanych do tych robót materiałów budowlanych.
W opinii WSA w Warszawie w wyroku z 4 kwietnia 2008 r., sygn. III SA/Wa 274/08 – (podobne wyroki orzekały też i inne sądy) takie rozumienie, a co za tym idzie postępowanie organów podatkowych narusza podstawową zasadę równości opodatkowania.

Sądy prezentując taką myśl powoływały się wielokrotnie również na wyrok ETS z 27 października 2005 r. w sprawie C-41/04 (Levob Verzekeringen oray OV Bank). Trybunał we wspomnianym wyroku stwierdził, że cyt. „jeżeli dwa lub więcej niż dwa świadczenia (czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta rozumianego jako konsumenta przeciętnego, są tak ściśle powiązane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, których rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie dla celów podatku od wartości dodanej”. Ciekawostką może być to, że organy podatkowe powołując się na ten sam wyrok ETS co sądy polskie, wyciągały z niego zupełnie odwrotne wnioski.

Organy podatkowe w wielu rozstrzyganych tego typu sprawach opierały swoje stanowisko bardzo często powołując się na PKWiU. Jednak w wielu wyrokach, a powołam się na jeden z nich wyrok z 28 lutego 2008 r., sygn. I SA/Wr 1632/07 WSA we Wrocławiu, sąd orzekł, iż organy podatkowe błędnie zakwalifikowały wykonywane przez podatnika czynności, cyt. „dając prymat klasyfikacji statystycznej, która może pełnić co najwyżej funkcję pomocniczą w tym zakresie, zamiast ocenić istotę spornych czynności”.
Ale i nie wszystkie sądy uznały taką argumentację WSA we Wrocławiu m. in. WSA w Gliwicach w wyżej wspomnianym już wyroku.

Moim zdaniem miarodajną dla przedsiębiorcy odpowiedzią w powyższej sprawie wydaje się być ww. wyrok ETS oraz wyrok NSA z 17 kwietnia 2009 r. sygn. I FSK 284/08, w którym sąd orzekł, iż cyt. „Jeśli celem działalności podatnika jest montaż w sposób trwały wyprodukowanych przez niego towarów, to nie ma podstaw do dzielenia tej jednorodnej czynności na odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług montażu. Całość usługi powinna być opodatkowana 7-proc. stawką podatku VAT”.

Podatnik jednak powinien pamiętać o tym, że organ podatkowy może mieć inny pogląd na sprawę i wówczas pozostaje droga sądowa, która jak się okazuje też może nie przynieść zamierzonego rezultatu.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...