Zwolnienie z VAT transakcji obsługiwanych kartami płatniczymi

Zwolnienie z VAT transakcji obsługiwanych kartami płatniczymi /Fot. Fotolia / fot. Fotolia
Ministerstwo Finansów wskazuje, które transakcje obsługi kart płatniczych będą nadal zwolnione z VAT. Wyjaśnienia MF ułatwiają analizę przedsiębiorcom przy kwalifikacji świadczonych usług jako zwolnionych z VAT na gruncie obowiązujących przepisów.

Została wydana interpretacja ogólna prawa podatkowego (nr PT6.8101.5.2017), w której Minister Rozwoju i Finansów wyjaśnia które z usług pomocniczych do usług finansowych są nadal zwolnione z VAT po wejściu w życie znowelizowanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Autopromocja

Nowe regulacje ustawy o VAT, które obowiązują od 1 lipca 2017 r., były przyczyną niepewności podatników dotyczących zwolnienia z VAT usług stanowiących element usług finansowych. Wydana interpretacja ogólna powinna w znacznym stopniu wyeliminować wątpliwości dotyczące opodatkowania kompleksowej obsługi realizacji transakcji płatniczych. Zdaniem Ministra takie usługi nadal powinny być kwalifikowane, jako usługi zwolnione z VAT.

Zmieniła się natomiast podstawa prawna zwolnienia. Z uwagi na uchylenie art. 43 ust. 13 ustawy o VAT przepisem umożliwiającym kwalifikację czynności pomocniczej do usługi finansowej jako zwolnionej z VAT jest teraz art. 43 ust. 1 pkt 40 ww. ustawy. Zwolnienie nadal dotyczy takich usług, za które pobierane są różne opłaty na poszczególnych etapach realizacji transakcji płatniczej, wykonywanych przez organizacje płatnicze na rzecz agentów rozliczeniowych i wydawców kart płatniczych oraz agentów rozliczeniowych wykonywanych na rzecz akceptantów, w zakresie niezbędnym do realizacji transakcji płatniczych dokonywanych przy pomocy kart płatniczych. Minister wskazuje, że takie transakcje, mimo subsydiarnego charakteru do usług finansowych, tworzą jednak odrębną całość, a skutkiem ich jest pełnienie szczególnych i istotnych funkcji przelewu lub płatności, które w konsekwencji powodują przeniesienie środków pieniężnych i powodują zmiany prawne oraz finansowe.

Omawiane transakcje występują jako przedmiot zwolnienia z podatku od towarów i usług w implementowanej przez Polskę dyrektywie 2006/112/WE Rady Unii Europejskiej. Zdaniem Ministra kryteria jakie należy przyjąć w celu kwalifikacji konkretnych usług jako transakcji zwolnionych na podstawie ww. aktu prawnego zostały określone w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zgodnie z licznymi wyrokami TSUE przedmiotowe zwolnienia dotyczą kompleksowych usług, w ramach których niezbędne jest znalezienie się takich czynności jak:

  • autoryzacja transakcji polegająca na weryfikacji transakcji i karty płatniczej, jej aktualności oraz zgodności danych użytkownika karty, dostępności środków pieniężnych na koncie użytkownika rachunku, które to czynności skutkują zablokowaniem określonej ilości tych środków pieniężnych na rachunku bankowym;
  • przekazywanie środków pieniężnych od użytkownika karty płatniczej;
  • rozliczenie transakcji obejmujące przetwarzanie i przesyłanie oraz udostępnianie danych niezbędnych do ustalenia właściwych kwot wynagrodzenia.


Efektem wymienionych wyżej czynności łącznie jest realizacja transakcji płatniczej w ramach wypłaty lub transferu środków pieniężnych. Brak spełnienia jednego z powyższych warunków sprawiłby, że transakcja podlegająca zwolnieniu z VAT byłaby niemożliwa do spełnienia (lub byłaby niepełna).

Należy zaznaczyć, że Minister wskazuje również działania, które nie były i nadal pozostaną poza katalogiem czynności zwolnionych z VAT. Należą do nich m. in. usługi sporządzania raportów niezwiązanych ściśle i niewarunkujących realizacji transferów pieniężnych czy też usługi szkoleniowe realizowane przez organizacje płatnicze. Takie usługi mają charakter administracyjny lub techniczny i powinny zostać opodatkowane właściwą stawką VAT (np. wyrok TSUE z dnia 28 lipca 2011 r. w sprawie Nordea Pankki Suomi Oyj).

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Wydaje się, że wykładnia przyjęta w interpretacji ogólnej jest właściwa i prowadzi do prawidłowych wniosków. Jest to niezwykle istotne w szczególności dla branży finansowej, której przedstawiciele z dużym dystansem traktowali wprowadzenie nowych przepisów ustawy o VAT. Wyjaśnienia Ministra pozwolą wyeliminować chociaż część wątpliwości związanych z nowymi regulacjami i ułatwią analizę przedsiębiorcom przy kwalifikacji świadczonych usług jako zwolnionych z VAT na gruncie obowiązujących przepisów.

Autor: Adam Szmyt, Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego Accreo Sp. z o.o.

Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.
rozwiń więcej
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...