Turnusy rehabilitacyjne zwolnione z VAT w 2011 roku

Paweł Huczko
rozwiń więcej
turnusy rehabilitacyjne zwolnione z VAT
Już obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lutego 2011 r., które  obejmuje zwolnieniem przedmiotowym z VAT turnusy rehabilitacyjne, świadczone przez podmioty niebędące zakładami opieki zdrowotnej (zoz). Chodzi o turnusy, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Zgodnie z nowymi przepisami zwolnieniu z VAT podlegają usługi turnusów rehabilitacyjnych wykonywane przez podmioty wpisane do rejestrów prowadzonych przez wojewodę.

Autopromocja

Rozporządzenie to zostało opublikowane w Dz. U. Nr 44 z 1 marca 2011 r. (poz. 230).Zwolnienie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia nowego rozporządzenia w Dzienniku Ustaw, ale zgodnie z przepisem przejściowym podatnicy będą mogli skorzystać ze zwolnienia w odniesieniu do usług wykonanych w okresie od 1 stycznia 2011 r.

Aktualnie zwolnienie to znajdziemy w § 13 ust. 1 pkt 25) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392), które weszło w życie z dniem 6 kwietnia 2011 r. (zastąpiło ono w całości rozporządzenie MF z 22 grudnia 2010 r. o tym samym tytule.

Dlaczego potrzebna była zmiana przepisów

Od początku 2011 roku turnusy rehabilitacyjne objęto podstawową 23% stawką VAT, podczas gdy do końca 2010 roku były zwolnione z VAT.

Warto też wiedzieć, że Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje tylko turnusy rehabilitacyjne na oddziałach szpitalnych. Jednak takich szpitalnych turnusów jest bardzo ograniczona ilość i nie zaspokaja popytu.

Większość rodzin osób wymagających takich form rehabilitacji musi je finansować własnym staraniem i dla nich podwyżka o 23% jest niezwykle dotkliwa.

Media donosiły od początku 2011 roku o protestach przeciwko objęciu VAT turnusów rehabilitacyjnych zwłaszcza rodziców niepełnosprawnych dzieci. Rodziców wsparli nawet niektórzy urzędnicy państwowi i parlamentarzyści.

Ulga rehabilitacyjna w PIT

Jak widać Ministerstwo Finansów ugięło się pod tą presją.

Szerszy problem z usługami medycznymi

Należy przypuszczać, że sprawa ta jest tzw. wierzchołkiem góry lodowej problemów z opodatkowaniem VAT usług medycznych. Problemem jest bowiem lakoniczne określenie zwolnienia z VAT usług medycznych od początku 2011 roku w art. 43 ustawy o VAT.

VAT 2011 - wszystkie zmiany w jednym miejscu

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Od 2011 roku zrezygnowano z definiowania zwolnionych z VAT usług za pomocą PKWiU. Wcześniej (do końca 2010 r.) konkretne symbole PKWiU precyzyjnie wskazywały, które z usług medycznych są zwolnione z VAT.

Zgodnie z obowiązującym od 2011 roku brzmieniem art. 43 ustawy o VAT zwolnione z VAT są:

1. usług w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej (art. 43 pkt 18);

2. usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane wynikające bezpośrednio z procesu leczenia, świadczone na rzecz zakładów opieki zdrowotnej na ich terenie (art. 43 pkt 18a);

3. usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone przez:
a) lekarzy i lekarzy dentystów,
b) pielęgniarki i położne,
c) osoby wykonujące inne zawody medyczne, o których mowa w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89, z późn. zm.),
d) psychologów;
(art. 43 pkt 19)

4. świadczenie usług, o których mowa w pkt 18 i 19, jeżeli usługi te zostały nabyte przez podatnika we własnym imieniu ale na rzecz osoby trzeciej od podmiotów, o których mowa w pkt 18 i 19 - chodzi tu w szczególności o pakiety/abonamenty medyczne dla pracowników (art. 43 pkt 19a);

3. usług transportu sanitarnego (art. 43 pkt 20).

Kryterium zwolnienia jest więc podmiotowo-przedmiotowe.

Po pierwsze aby dana usługa medyczna była zwolniona z VAT musi być realizowana przez ZOZ lub przez działających samodzielnie lekarzy, stomatologów, pielęgniarki, położne, psychologów czy osoby wykonujące inne zawody medyczne. I to kryterium jest jasne.

Jednak po wtóre usługa medyczna zwolniona z VAT musi w każdym przypadku (bez względu na to przez kogo z ww. listy jest świadczona) służyć „profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia”. W przypadku usług świadczonych przez ZOZ zwolnione z VAT są jeszcze dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z ww. usługami związane.

I tu zaczyna się problem, bo nie zawsze wiadomo, czy dana usługa medyczna realizuje te cele. Zabiegi na turnusach rehabilitacyjnych z pewnością mają na celu przywracanie lub poprawę zdrowia i o ile są wykonywane przez specjalistów powinny być nawet teraz zwolnione z VAT. Problemem są te usługi dodatkowe (noclegi, wyżywienie) - jeżeli podmiot organizujący turnus nie ma statusu zakładu opieki zdrowotnej, to te poboczne świadczenia muszą być opodatkowane 23% VAT-em.

Miejmy nadzieję, że Minister Finansów odniesie się również (w rozporządzeniu, interpretacji ogólnej, czy innej formie) do pozostałych usług medycznych, w przypadku których nadal panuje niepewność, czy są zwolnione z VAT, czy nie.

Chodzi tu przykładowo o zabiegi chirurgii plastycznej, leczenie otyłości, zabiegi bariatryczne), zabiegi in vitro, wszczepianie implantów zębów, czy operacje związane z obturacyjnym bezdechem podczas snu (OBS), a więc wszystkie zabiegi polegające na prostowaniu skrzywionej przegrody nosa, usuwaniu polipów, usuwaniu powiększonych migdałków podniebiennych oraz gardłowego, wycinaniu języczka i plastyce podniebienia miękkiego.

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe kontrolują konta bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
06 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...