Kiedy usługi psychologiczne są zwolnione z VAT?

Paweł Huczko
rozwiń więcej
usługi psychologiczne a VAT
Jeżeli usługi psychologiczne świadczy zakład opieki zdrowotnej albo jeżeli usługi świadczy psycholog zatrudniony w innym niż zoz podmiocie – usługi te są zwolnione z VAT.

Podmiot – niebędący zoz-em, ani niezatrudniający przedstawicieli zawodów medycznych – który będzie sprzedawał świadczenia medyczne, tylko refakturując świadczenia tego rodzaju wykonywane przez inny podmiot, nie będzie miał prawa do zastosowania zwolnienia podatkowego.

Autopromocja

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 28 marca 2011 r. (nr ILPP1/443-1355/10-4/MS).

Jednak ta interpretacja, mająca znaczenie również dla innych niż psychologiczne usług medycznych, wydaje się być nadmiernie rygorystyczna.

Stan faktyczny

Spółka z o.o., która nie jest zakładem opieki zdrowotnej świadczy usługi psychologiczne dla osób fizycznych oraz stowarzyszeń i placówek medycznych. Usługi te świadczone są przez psychologa, który współpracuje ze spółką (ale nie jest jej pracownikiem).

Współpraca opiera się na podstawie umowy zawartej pomiędzy psychologiem a spółką. Psycholog co miesiąc wystawia rachunki na spółkę za swoje usługi wykonane w danym miesiącu. Nie wystawia faktur, bo nie jest VAT-owcem.

Spółka zapytała Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, czy świadczone przez nią usługi psychologiczne są zwolnione z VAT w opisanym stanie faktycznym, a ten uznał, że nie.

Stan prawny

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu zasadnicze znaczenie przy ocenie, czy dana usługa medyczna jest zwolniona z VAT ma to, jaki podmiot świadczy te usługi.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18- 19a ustawy o VAT zwalnia się od podatku:

18) usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej;

18a) usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, świadczone na rzecz zakładów opieki zdrowotnej na ich terenie;

19) usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:
a) lekarza i lekarza dentysty,
b) pielęgniarki i położnej,
c) medycznych, o których mowa w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89, z późn. zm.),
d) psychologa.

19a) świadczenie usług, o których mowa w pkt 18 i 19, jeżeli usługi te zostały nabyte przez podatnika we własnym imieniu ale na rzecz osoby trzeciej od podmiotów, o których mowa w pkt 18 i 19.

Punkty 18a i 19a zostały dodane od 1 kwietnia 2011 r. ale obowiązują z mocą wsteczną od 1 stycznia 2011 r.

Warto zauważyć, że omawiana interpretacja została wydana 28 marca ale już wtedy była znana ustawa z 18 marca o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach, która opublikowana została w Dzienniku Ustaw Nr 64, poz. 332 z 28 marca 2011 r. 

Turnusy medyczne wolne od VAT

Czy zabiegi chirurgii plastycznej i in vitro są zwolnione z VAT?

Czy faktycznie zatrudnienie psychologa (lekarza, pielęgniarki) ma tu znaczenie?

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z ustawy o podatku od towarów i usług jednoznacznie wynika, iż zwolnione od podatku są określone usługi w zakresie opieki medycznej oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej lub określone w przepisach osoby (lekarz, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, psycholog), a także przedstawicieli zawodów medycznych.

Spółka wypełniła przesłankę o charakterze przedmiotowym uprawniającą do zastosowania zwolnienia, bowiem usługi psychologiczne są usługami w zakresie opieki medycznej, służącymi profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu oraz poprawie zdrowia.

Jednak zdaniem organu podatkowego przesłanka o charakterze podmiotowym nie została wypełniona – bowiem spółka nie jest zakładem opieki zdrowotnej, a psycholog, który świadczy przedmiotowe usługi psychologiczne, nie jest w spółce zatrudniony.

Dlatego też usługi psychologiczne świadczone przez spółkę na rzecz osób fizycznych oraz stowarzyszeń i placówek medycznych, nie będą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Usługi te bowiem nie spełniają podstawowej przesłanki umożliwiającej zastosowanie zwolnienia, tj. nie są świadczone przez określone ustawą podmioty.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Kalkulator odsetek podatkowych

Jednak w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT istnieje warunek przedmiotowy zwolnienia, aby usługi medyczne były świadczone przez lekarzy, pielęgniarki, czy psychologów w ramach ich zawodów ale bez dalszych warunków formalnych. Czyli nie ma np. wymogu zatrudnienia lekarza w podmiocie niebędącym zoz-em aby ów podmiot mógł świadczyć usługi medyczne zwolnione z VAT.

Dopuszczalne wydaje się być zatem zwolnienie z VAT usług medycznych świadczonych przez podmiot niebędący zoz-em, jeżeli usługi te świadczy faktycznie lekarz, psycholog, pielęgniarka, czy osoba wykonująca iny zawód medyczny.

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...