Czy usługi logopedyczne podlegają VAT?

Katarzyna Broniszewska
rozwiń więcej
Usługi logopedyczne a podatek VAT.
Tylko te usługi, w zakresie opieki medycznej, których celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia są zwolnione z VAT. Do takich usług zaliczają się również usługi logopedyczne.

Tak wynika z indywidualnej interpretacji podatkowej z 10 marca 2011 r., wydanej przez Dyrektora Izy Skarbowej w Warszawie (nr IPPP1-443-138/11-2/PR).

Autopromocja

Podatniczka posiada ukończone studia polonistyczne ze specjalnością logopedyczną. Pracuje na podstawie umowy o pracę w służbie zdrowia jako logopeda/neurologopeda.

Zamierza prowadzić własną działalność gospodarczą polegającą na udzielaniu świadczeń logopedycznych w wynajmowanym do tych celów gabinecie, w domach pacjentów oraz udzielanie konsultacji specjalistycznych w przyszpitalnych oddziałach.

Formą rozliczenia z Urzędem Skarbowym jest podatkowa księga przychodów i rozchodów.

Podstawowym kryterium w Polskiej Klasyfikacji Działalności wybranym przez Zainteresowną jest pozycja z zakresu opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana. Drugą wskazaną pozycją jest pozycja z zakresu edukacji: 85.20.Z – szkoły podstawowe, 85.60.Z – działalność wspomagająca edukację, 85.59.B – pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Jakie towary i usługi są opodatkowane podatkiem VAT?

Co do zasady opodatkowaniu VAT podlega:
- odpłatna dostawa towarów i
- odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Świadczenie usług, to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej (które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT), w tym również:
- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Które usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu od podatku VAT?

Na podstawie obowiązującego od 1 stycznia 2011 roku art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o vat, usługi w zakresie opieki medycznej, służące
- profilaktyce,
- zachowaniu,
- ratowaniu,
- przywracaniu
- poprawie zdrowia,
oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej są zwolnione z podatku VAT.

Wyżej wymienione usługi są zwolnione z podatku, jeśli są świadczone w ramach wykonywania zawodów:
- lekarza i lekarza dentysty,
- pielęgniarki i położnej,
- medycznych, o których mowa w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89, z późn. zm.),
- psychologa.

Przepis art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89, z późn. zm.), wskazuje, że osobą wykonującą zawód medyczny jest osoba, która na podstawie odrębnych przepisów ma prawo udzielać świadczenia zdrowotne, oraz osoba legitymująca się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny.

Z powyższego przepisu wynika, że warunkiem zastosowania zwolnienia jest spełnienie łącznie dwóch warunków:

- o charakterze przedmiotowym, t.j. świadczone usługi mają dotyczyć opieki medycznej w zakresie profilaktyki, zachowania, ratowania, przywracania i poprawiania zdrowia,

- o charakterze podmiotowym, t.j. usługi te muszą być świadczone przez zakłady opieki zdrowotnej.

Polecamy: Które usługi medyczne są zwolnione z VAT?

W jakich dziedzinach oraz zawodach mających zastosowanie w ochronie zdrowia można uzyskać tytuł specjalisty?

Odpowiedź na to pytanie znajduje się w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 września 2002 r. w sprawie uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz.U. Nr 173, poz. 1419 ze zm.).

W § 3 ust. 1 pkt 7 wśród podstawowych dziedzin, w których może być uzyskiwany tytuł specjalisty, wymieniona jest neurologopedia.

Natomiast w ustępie 2 pkt 9 tego paragrafu umieszczony jest jako rodzaj zawodu wymagany do podjęcia specjalizacji – logopeda, a tytuł specjalisty uzyskany po złożeniu egzaminu specjalizacyjnego to specjalista w dziedzinie neurologopedii.

Kiedy następuje zwolnienie z obowiązku uiszczania podatku VAT?

Rozstrzygające znaczenie, w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, dla zastosowania zwolnienia z podatku VAT dla opisanych wyżej usług, jest wykazanie, że celem świadczonych usług jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywrócenie i poprawa zdrowia.

Profilaktyka zdrowotna to przede wszystkim zapobieganie chorobom bądź innym niekorzystnym zjawiskom zdrowotnym przed ich rozwinięciem, poprzez wczesne wykrycie i leczenie. Jej celem jest również zahamowanie postępu lub powikłań już istniejącej choroby, zapobieganie powstawaniu niekorzystnych wzorów zachowań społecznych, które przyczyniają się do podwyższania ryzyka wystąpienia choroby.

Poprawa zdrowia oznacza zmianę stanu zdrowia na lepsze, poprawienie zdrowia, jego polepszanie.

Przywracanie zdrowia oznacza doprowadzenie zdrowia do poprzedniego stanu.
Świadczone przez Wnioskodawczynię usługi w zakresie logopedii/neurologopedii, służą profilaktyce, przywracaniu i poprawie zdrowia, co w konsekwencji oznacza, że

W opisanej sprawie spełnione są ustawowe wymogi, pozwalające zastosować zwolnienie od podatku dla omawianych usług.

W omawianym przypadku spełnione zostały przesłanki art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku VAT. Zatem do wykonywanych przez Podatniczkę usług ma zastosowanie zwolnienie od podatku VAT.

Usługi, które nie realizują wskazanych celów nie korzystają z omawianego zwolnienia. Należy więc każdorazowo analizować, jaki został określony cel przy wykonywaniu danej usługi.

Polecamy: Serwis VAT

Polecamy: Zakres zwolnienia w usługach medycznych

Zdaniem organu podatkowego nie w każdym przypadku działania podejmowane przez logopedę na rzecz pacjenta mają na celu ochronę jego zdrowia.

Warto wiedzieć, że obowiązujące obecnie przepisy dot. zwolnień z VAT usług medycznych zostały skonstruowane na podstawie prawa unijnego i krajowego oraz orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

W szczególności stanowią wdrożenie art. 132 ust. 1 lit. b) i c) dyrektywy 2006/112/WE Rady UE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.U.UE L.06.347.1), zgodnie z którymi zwolnieniu z VAT podlegają:

- opieka szpitalna i medyczna oraz ściśle z nimi związane czynności podejmowane przez podmioty prawa publicznego lub, na warunkach socjalnych porównywalnych do stosowanych w odniesieniu do instytucji prawa publicznego, przez szpitale, ośrodki medyczne i diagnostyczne oraz inne odpowiednio uznane placówki o podobnym charakterze;
- świadczenie opieki medycznej w ramach zawodów medycznych i paramedycznych, określonych przez zainteresowane państwo członkowskie.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...