REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy usługi dotyczące profilaktyki i promocji zdrowia są zwolnione z VAT?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Broniszewska
Usługi dotyczące profilaktyki i promocji zdrowia.
Usługi dotyczące profilaktyki i promocji zdrowia.

REKLAMA

REKLAMA

Usługi z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia takie jak konferencje, wykłady, czy warsztaty nie mieszczą się w zakresie usług opieki medycznej służących profilaktyce (art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT). Mają charakter edukacyjno - informacyjny co powoduje, że podlegają obowiązkowi odprowadzania podatku VAT.

Tak wynika z indywidualnej interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 lutego 2011 roku (nr IBPP3/443-906/10/PK).

REKLAMA

Autopromocja

O interpretację w tytułowym zakresie wystąpił podatnik, który zajmuje się organizacją usług z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia (konferencje, wykłady, warsztaty) na podstawie:
- ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii,
- ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi,
- ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych

Usługi prowadzone przez absolwentów studiów wyższych psychologicznych mają charakter profilaktyczny. Psychologowie prowadzący szkolenia są zatrudnieni przez firmę na podstawie umów o pracę, umów cywilno prawnych oraz na rachunek.

Odbiorcami usług są dzieci, młodzież szkolna, grono pedagogiczne jak i urzędnicy państwowi.

Zdaniem występującego o interpretację podatnika usługi przez niego oferowane będą podlegały zwolnieniu z VAT zgodnie z art. 43 ust 1 pkt 18 i pkt 19 litera d ustawy o VAT. Usługi te mają na celu profilaktykę i promocję zdrowia i są wykonywane przez dyplomowanych psychologów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niestety Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach nie zgodził się z podatnikiem i uznał, że te usługi nie są zwolnione z VAT.

Jakie towary i usługi są opodatkowane podatkiem VAT?

Zasadniczo opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Świadczenie usług, to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej (które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT), w tym również:
- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Kiedy usługa medyczna jest objęta zwolnieniem z VAT?

W przypadku usług z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia można rozważyć jedynie następujące zwolnienia z VAT:

1) usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej (art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT),

2) usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone przez lekarzy, dentystów, pielęgniarki, położne, osoby wykonujące inne zawody medyczne, a także psychologów (art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT).

Polecamy: Które usługi medyczne są zwolnione z VAT?

Pierwsze z wymienionych zwolnień odnosi się do usług świadczonych przez zakłady opieki zdrowotnej. Podatnik występujący o interpretację nie posiadał takiego statusu. W rezultacie zwolnienie wymienione w punkcie 1) nie miało zastosowania w tej sprawie.

Drugie zwolnienie dotyczy usług w zakresie opieki medycznej mających na celu profilaktykę, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawę zdrowia. Dotyczy ono tylko takich usług profilaktycznych, które mieszczą się w zakresie opieki medycznej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach przytoczył tezę Rzecznika Generalnego ETS w sprawie C-262/08, że profilaktyczne usługi medyczne służą oddaleniu, uniknięciu lub zapobieżeniu chorobom, urazom lub problemom zdrowotnym bądź do wykrywania stadiów ukrytych lub początkowych w celu umożliwienia wczesnego leczenia. Stąd świadczenie, które nie zmierza do oddalenia, uniknięcia lub zapobieżenia zaburzenia zdrowia bądź do wykrycia takiego zaburzenia w ukrytym lub początkowym stadium, nie jest profilaktycznym świadczeniem medycznym.

Pojęcie „opieki medycznej” nie dotyczy świadczeń medycznych realizowanych w innym celu niż postawienie diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz, w zakresie, w jakim jest to możliwe, leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych.

Wiedza przekazywana dzięki organizacji konferencji, wykładów, warsztatów może ograniczyć korzystanie z używek w sposób nałogowy, zapobiec ewentualnym zaburzeniom zdrowia.

Mimo to, zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, związek ten wydaje się być zbyt luźny i nieskonkretyzowany aby móc stwierdzić, że usługi świadczone przez występującego o interpretację podatnika mają charakter usług w zakresie opieki medycznej.

W rezultacie usługi świadczone przez wnioskodawcę nie spełniają również warunków wymienionych w punkcie 2).

Ustawy wyżej wymienione, na podstawie których wnioskodawca świadczy swoje usługi, określają warunki kształtowania polityki społecznej w zakresie przeciwdziałania narkomanii, alkoholizmowi oraz następstwom używania tytoniu i wyrobów tytoniowych m.in. poprzez działalność wychowawczą i edukacyjną.

Polecamy: Serwis VAT

Polecamy: VAT 2011- ograniczenia zakresu zwolnienia z VAT dla usług edukacyjnych

Działalność ta nie mieści się w zakresie usług opieki medycznej, które służą profilaktyce, o której mowa w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT. Działania takie mają charakter edukacyjno - informacyjny. Usługi te nie są zwolnione od opodatkowania podatkiem VAT.

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7, art. 8 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 18-19a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.)

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie KSeF-u i faktur ustrukturyzowanych wszystkim podatnikom VAT to nie jest deregulacja gospodarki; ten pomysł powinien trafić do kosza

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

REKLAMA

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA