REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy usługi dotyczące profilaktyki i promocji zdrowia są zwolnione z VAT?

Katarzyna Broniszewska
Usługi dotyczące profilaktyki i promocji zdrowia.
Usługi dotyczące profilaktyki i promocji zdrowia.

REKLAMA

REKLAMA

Usługi z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia takie jak konferencje, wykłady, czy warsztaty nie mieszczą się w zakresie usług opieki medycznej służących profilaktyce (art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT). Mają charakter edukacyjno - informacyjny co powoduje, że podlegają obowiązkowi odprowadzania podatku VAT.

Tak wynika z indywidualnej interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 lutego 2011 roku (nr IBPP3/443-906/10/PK).

REKLAMA

Autopromocja

O interpretację w tytułowym zakresie wystąpił podatnik, który zajmuje się organizacją usług z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia (konferencje, wykłady, warsztaty) na podstawie:
- ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii,
- ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi,
- ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych

Usługi prowadzone przez absolwentów studiów wyższych psychologicznych mają charakter profilaktyczny. Psychologowie prowadzący szkolenia są zatrudnieni przez firmę na podstawie umów o pracę, umów cywilno prawnych oraz na rachunek.

Odbiorcami usług są dzieci, młodzież szkolna, grono pedagogiczne jak i urzędnicy państwowi.

Zdaniem występującego o interpretację podatnika usługi przez niego oferowane będą podlegały zwolnieniu z VAT zgodnie z art. 43 ust 1 pkt 18 i pkt 19 litera d ustawy o VAT. Usługi te mają na celu profilaktykę i promocję zdrowia i są wykonywane przez dyplomowanych psychologów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niestety Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach nie zgodził się z podatnikiem i uznał, że te usługi nie są zwolnione z VAT.

Jakie towary i usługi są opodatkowane podatkiem VAT?

Zasadniczo opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Świadczenie usług, to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej (które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT), w tym również:
- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Kiedy usługa medyczna jest objęta zwolnieniem z VAT?

W przypadku usług z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia można rozważyć jedynie następujące zwolnienia z VAT:

1) usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej (art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT),

2) usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone przez lekarzy, dentystów, pielęgniarki, położne, osoby wykonujące inne zawody medyczne, a także psychologów (art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT).

Polecamy: Które usługi medyczne są zwolnione z VAT?

Pierwsze z wymienionych zwolnień odnosi się do usług świadczonych przez zakłady opieki zdrowotnej. Podatnik występujący o interpretację nie posiadał takiego statusu. W rezultacie zwolnienie wymienione w punkcie 1) nie miało zastosowania w tej sprawie.

REKLAMA

Drugie zwolnienie dotyczy usług w zakresie opieki medycznej mających na celu profilaktykę, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawę zdrowia. Dotyczy ono tylko takich usług profilaktycznych, które mieszczą się w zakresie opieki medycznej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach przytoczył tezę Rzecznika Generalnego ETS w sprawie C-262/08, że profilaktyczne usługi medyczne służą oddaleniu, uniknięciu lub zapobieżeniu chorobom, urazom lub problemom zdrowotnym bądź do wykrywania stadiów ukrytych lub początkowych w celu umożliwienia wczesnego leczenia. Stąd świadczenie, które nie zmierza do oddalenia, uniknięcia lub zapobieżenia zaburzenia zdrowia bądź do wykrycia takiego zaburzenia w ukrytym lub początkowym stadium, nie jest profilaktycznym świadczeniem medycznym.

Pojęcie „opieki medycznej” nie dotyczy świadczeń medycznych realizowanych w innym celu niż postawienie diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz, w zakresie, w jakim jest to możliwe, leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych.

Wiedza przekazywana dzięki organizacji konferencji, wykładów, warsztatów może ograniczyć korzystanie z używek w sposób nałogowy, zapobiec ewentualnym zaburzeniom zdrowia.

Mimo to, zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, związek ten wydaje się być zbyt luźny i nieskonkretyzowany aby móc stwierdzić, że usługi świadczone przez występującego o interpretację podatnika mają charakter usług w zakresie opieki medycznej.

W rezultacie usługi świadczone przez wnioskodawcę nie spełniają również warunków wymienionych w punkcie 2).

Ustawy wyżej wymienione, na podstawie których wnioskodawca świadczy swoje usługi, określają warunki kształtowania polityki społecznej w zakresie przeciwdziałania narkomanii, alkoholizmowi oraz następstwom używania tytoniu i wyrobów tytoniowych m.in. poprzez działalność wychowawczą i edukacyjną.

Polecamy: Serwis VAT

Polecamy: VAT 2011- ograniczenia zakresu zwolnienia z VAT dla usług edukacyjnych

Działalność ta nie mieści się w zakresie usług opieki medycznej, które służą profilaktyce, o której mowa w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT. Działania takie mają charakter edukacyjno - informacyjny. Usługi te nie są zwolnione od opodatkowania podatkiem VAT.

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7, art. 8 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 18-19a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.)

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta roczna VAT 2025 (za 2024 rok): proporcja, preproporcja, termin, zasady. Jak ustalić proporcję na 2025 rok?

W deklaracji JPK_V7 za styczeń 2025 r. podatnicy, którzy stosowali proporcję lub preproporcję albo zmienili przeznaczenie środków trwałych, będą wykazywać kwotę korekty rocznej za 2024 r. Można zrezygnować z jej dokonania, ale nie wszyscy podatnicy mają taką możliwość.

Podatki 2025 - przegląd najważniejszych zmian

Rok 2025 przyniósł ze sobą dość znaczące zmiany w polskim systemie podatkowym. Aktualizacje te mają na celu dostosowanie polityki podatkowej do dynamicznie zmieniającego się otoczenia gospodarczego, zwiększenie przejrzystości procesów oraz zapewnienie większej sprawiedliwości finansowej. Poniżej przedstawiam najważniejsze zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia 2025r.

Zakupy z Chin mocno podrożeją po likwidacji zasady de minimis. Nadchodzi ofensywa celna UE i USA wymierzona w chiński e-commerce

Granice Unii Europejskiej przekracza dziennie 12,6 mln tanich przesyłek zwolnionych z cła, z czego 91% pochodzi z Chin. W USA to ponad 3,7 mln paczek, w tym prawie 61% to produkty z Państwa Środka. W obu przypadkach to import w reżimie de minimis, który umożliwił chińskim serwisom podbój bogatych rynków e-commerce po obu stronach Atlantyku i stanowił istotny czynnik wzrostu w logistyce, zwłaszcza międzynarodowym w lotnictwie towarowym. Zbliża się jednak koniec zasady de minimis, co przemebluje nie tylko międzynarodowe dostawy, ale także transgraniczny e-handel i prowadzi do znaczącego wzrostu cen.

Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

REKLAMA

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

REKLAMA

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

REKLAMA