REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy usługi logopedyczne podlegają VAT?

Katarzyna Broniszewska
Usługi logopedyczne a podatek VAT.
Usługi logopedyczne a podatek VAT.

REKLAMA

REKLAMA

Tylko te usługi, w zakresie opieki medycznej, których celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia są zwolnione z VAT. Do takich usług zaliczają się również usługi logopedyczne.

Tak wynika z indywidualnej interpretacji podatkowej z 10 marca 2011 r., wydanej przez Dyrektora Izy Skarbowej w Warszawie (nr IPPP1-443-138/11-2/PR).

REKLAMA

Autopromocja

Podatniczka posiada ukończone studia polonistyczne ze specjalnością logopedyczną. Pracuje na podstawie umowy o pracę w służbie zdrowia jako logopeda/neurologopeda.

Zamierza prowadzić własną działalność gospodarczą polegającą na udzielaniu świadczeń logopedycznych w wynajmowanym do tych celów gabinecie, w domach pacjentów oraz udzielanie konsultacji specjalistycznych w przyszpitalnych oddziałach.

Formą rozliczenia z Urzędem Skarbowym jest podatkowa księga przychodów i rozchodów.

Podstawowym kryterium w Polskiej Klasyfikacji Działalności wybranym przez Zainteresowną jest pozycja z zakresu opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana. Drugą wskazaną pozycją jest pozycja z zakresu edukacji: 85.20.Z – szkoły podstawowe, 85.60.Z – działalność wspomagająca edukację, 85.59.B – pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie towary i usługi są opodatkowane podatkiem VAT?

Co do zasady opodatkowaniu VAT podlega:
- odpłatna dostawa towarów i
- odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Świadczenie usług, to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej (które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT), w tym również:
- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Które usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu od podatku VAT?

Na podstawie obowiązującego od 1 stycznia 2011 roku art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o vat, usługi w zakresie opieki medycznej, służące
- profilaktyce,
- zachowaniu,
- ratowaniu,
- przywracaniu
- poprawie zdrowia,
oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej są zwolnione z podatku VAT.

Wyżej wymienione usługi są zwolnione z podatku, jeśli są świadczone w ramach wykonywania zawodów:
- lekarza i lekarza dentysty,
- pielęgniarki i położnej,
- medycznych, o których mowa w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89, z późn. zm.),
- psychologa.

Przepis art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89, z późn. zm.), wskazuje, że osobą wykonującą zawód medyczny jest osoba, która na podstawie odrębnych przepisów ma prawo udzielać świadczenia zdrowotne, oraz osoba legitymująca się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny.

Z powyższego przepisu wynika, że warunkiem zastosowania zwolnienia jest spełnienie łącznie dwóch warunków:

- o charakterze przedmiotowym, t.j. świadczone usługi mają dotyczyć opieki medycznej w zakresie profilaktyki, zachowania, ratowania, przywracania i poprawiania zdrowia,

- o charakterze podmiotowym, t.j. usługi te muszą być świadczone przez zakłady opieki zdrowotnej.

Polecamy: Które usługi medyczne są zwolnione z VAT?

W jakich dziedzinach oraz zawodach mających zastosowanie w ochronie zdrowia można uzyskać tytuł specjalisty?

Odpowiedź na to pytanie znajduje się w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 września 2002 r. w sprawie uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz.U. Nr 173, poz. 1419 ze zm.).

W § 3 ust. 1 pkt 7 wśród podstawowych dziedzin, w których może być uzyskiwany tytuł specjalisty, wymieniona jest neurologopedia.

Natomiast w ustępie 2 pkt 9 tego paragrafu umieszczony jest jako rodzaj zawodu wymagany do podjęcia specjalizacji – logopeda, a tytuł specjalisty uzyskany po złożeniu egzaminu specjalizacyjnego to specjalista w dziedzinie neurologopedii.

Kiedy następuje zwolnienie z obowiązku uiszczania podatku VAT?

REKLAMA

Rozstrzygające znaczenie, w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, dla zastosowania zwolnienia z podatku VAT dla opisanych wyżej usług, jest wykazanie, że celem świadczonych usług jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywrócenie i poprawa zdrowia.

Profilaktyka zdrowotna to przede wszystkim zapobieganie chorobom bądź innym niekorzystnym zjawiskom zdrowotnym przed ich rozwinięciem, poprzez wczesne wykrycie i leczenie. Jej celem jest również zahamowanie postępu lub powikłań już istniejącej choroby, zapobieganie powstawaniu niekorzystnych wzorów zachowań społecznych, które przyczyniają się do podwyższania ryzyka wystąpienia choroby.

Poprawa zdrowia oznacza zmianę stanu zdrowia na lepsze, poprawienie zdrowia, jego polepszanie.

Przywracanie zdrowia oznacza doprowadzenie zdrowia do poprzedniego stanu.
Świadczone przez Wnioskodawczynię usługi w zakresie logopedii/neurologopedii, służą profilaktyce, przywracaniu i poprawie zdrowia, co w konsekwencji oznacza, że

W opisanej sprawie spełnione są ustawowe wymogi, pozwalające zastosować zwolnienie od podatku dla omawianych usług.

W omawianym przypadku spełnione zostały przesłanki art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku VAT. Zatem do wykonywanych przez Podatniczkę usług ma zastosowanie zwolnienie od podatku VAT.

Usługi, które nie realizują wskazanych celów nie korzystają z omawianego zwolnienia. Należy więc każdorazowo analizować, jaki został określony cel przy wykonywaniu danej usługi.

Polecamy: Serwis VAT

Polecamy: Zakres zwolnienia w usługach medycznych

Zdaniem organu podatkowego nie w każdym przypadku działania podejmowane przez logopedę na rzecz pacjenta mają na celu ochronę jego zdrowia.

Warto wiedzieć, że obowiązujące obecnie przepisy dot. zwolnień z VAT usług medycznych zostały skonstruowane na podstawie prawa unijnego i krajowego oraz orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

W szczególności stanowią wdrożenie art. 132 ust. 1 lit. b) i c) dyrektywy 2006/112/WE Rady UE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.U.UE L.06.347.1), zgodnie z którymi zwolnieniu z VAT podlegają:

- opieka szpitalna i medyczna oraz ściśle z nimi związane czynności podejmowane przez podmioty prawa publicznego lub, na warunkach socjalnych porównywalnych do stosowanych w odniesieniu do instytucji prawa publicznego, przez szpitale, ośrodki medyczne i diagnostyczne oraz inne odpowiednio uznane placówki o podobnym charakterze;
- świadczenie opieki medycznej w ramach zawodów medycznych i paramedycznych, określonych przez zainteresowane państwo członkowskie.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta roczna VAT 2025 (za 2024 rok): proporcja, preproporcja, termin, zasady. Jak ustalić proporcję na 2025 rok?

W deklaracji JPK_V7 za styczeń 2025 r. podatnicy, którzy stosowali proporcję lub preproporcję albo zmienili przeznaczenie środków trwałych, będą wykazywać kwotę korekty rocznej za 2024 r. Można zrezygnować z jej dokonania, ale nie wszyscy podatnicy mają taką możliwość.

Podatki 2025 - przegląd najważniejszych zmian

Rok 2025 przyniósł ze sobą dość znaczące zmiany w polskim systemie podatkowym. Aktualizacje te mają na celu dostosowanie polityki podatkowej do dynamicznie zmieniającego się otoczenia gospodarczego, zwiększenie przejrzystości procesów oraz zapewnienie większej sprawiedliwości finansowej. Poniżej przedstawiam najważniejsze zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia 2025r.

Zakupy z Chin mocno podrożeją po likwidacji zasady de minimis. Nadchodzi ofensywa celna UE i USA wymierzona w chiński e-commerce

Granice Unii Europejskiej przekracza dziennie 12,6 mln tanich przesyłek zwolnionych z cła, z czego 91% pochodzi z Chin. W USA to ponad 3,7 mln paczek, w tym prawie 61% to produkty z Państwa Środka. W obu przypadkach to import w reżimie de minimis, który umożliwił chińskim serwisom podbój bogatych rynków e-commerce po obu stronach Atlantyku i stanowił istotny czynnik wzrostu w logistyce, zwłaszcza międzynarodowym w lotnictwie towarowym. Zbliża się jednak koniec zasady de minimis, co przemebluje nie tylko międzynarodowe dostawy, ale także transgraniczny e-handel i prowadzi do znaczącego wzrostu cen.

Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

REKLAMA

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

REKLAMA

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

REKLAMA