REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy usługi logopedyczne podlegają VAT?

Katarzyna Broniszewska
Usługi logopedyczne a podatek VAT.
Usługi logopedyczne a podatek VAT.

REKLAMA

REKLAMA

Tylko te usługi, w zakresie opieki medycznej, których celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia są zwolnione z VAT. Do takich usług zaliczają się również usługi logopedyczne.

Tak wynika z indywidualnej interpretacji podatkowej z 10 marca 2011 r., wydanej przez Dyrektora Izy Skarbowej w Warszawie (nr IPPP1-443-138/11-2/PR).

Autopromocja

Podatniczka posiada ukończone studia polonistyczne ze specjalnością logopedyczną. Pracuje na podstawie umowy o pracę w służbie zdrowia jako logopeda/neurologopeda.

Zamierza prowadzić własną działalność gospodarczą polegającą na udzielaniu świadczeń logopedycznych w wynajmowanym do tych celów gabinecie, w domach pacjentów oraz udzielanie konsultacji specjalistycznych w przyszpitalnych oddziałach.

Formą rozliczenia z Urzędem Skarbowym jest podatkowa księga przychodów i rozchodów.

Podstawowym kryterium w Polskiej Klasyfikacji Działalności wybranym przez Zainteresowną jest pozycja z zakresu opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana. Drugą wskazaną pozycją jest pozycja z zakresu edukacji: 85.20.Z – szkoły podstawowe, 85.60.Z – działalność wspomagająca edukację, 85.59.B – pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie towary i usługi są opodatkowane podatkiem VAT?

Co do zasady opodatkowaniu VAT podlega:
- odpłatna dostawa towarów i
- odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Świadczenie usług, to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej (które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT), w tym również:
- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Które usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu od podatku VAT?

Na podstawie obowiązującego od 1 stycznia 2011 roku art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o vat, usługi w zakresie opieki medycznej, służące
- profilaktyce,
- zachowaniu,
- ratowaniu,
- przywracaniu
- poprawie zdrowia,
oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej są zwolnione z podatku VAT.

Wyżej wymienione usługi są zwolnione z podatku, jeśli są świadczone w ramach wykonywania zawodów:
- lekarza i lekarza dentysty,
- pielęgniarki i położnej,
- medycznych, o których mowa w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89, z późn. zm.),
- psychologa.

Przepis art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89, z późn. zm.), wskazuje, że osobą wykonującą zawód medyczny jest osoba, która na podstawie odrębnych przepisów ma prawo udzielać świadczenia zdrowotne, oraz osoba legitymująca się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny.

Z powyższego przepisu wynika, że warunkiem zastosowania zwolnienia jest spełnienie łącznie dwóch warunków:

- o charakterze przedmiotowym, t.j. świadczone usługi mają dotyczyć opieki medycznej w zakresie profilaktyki, zachowania, ratowania, przywracania i poprawiania zdrowia,

- o charakterze podmiotowym, t.j. usługi te muszą być świadczone przez zakłady opieki zdrowotnej.

Polecamy: Które usługi medyczne są zwolnione z VAT?

W jakich dziedzinach oraz zawodach mających zastosowanie w ochronie zdrowia można uzyskać tytuł specjalisty?

Odpowiedź na to pytanie znajduje się w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 września 2002 r. w sprawie uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz.U. Nr 173, poz. 1419 ze zm.).

W § 3 ust. 1 pkt 7 wśród podstawowych dziedzin, w których może być uzyskiwany tytuł specjalisty, wymieniona jest neurologopedia.

Natomiast w ustępie 2 pkt 9 tego paragrafu umieszczony jest jako rodzaj zawodu wymagany do podjęcia specjalizacji – logopeda, a tytuł specjalisty uzyskany po złożeniu egzaminu specjalizacyjnego to specjalista w dziedzinie neurologopedii.

Kiedy następuje zwolnienie z obowiązku uiszczania podatku VAT?

Rozstrzygające znaczenie, w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, dla zastosowania zwolnienia z podatku VAT dla opisanych wyżej usług, jest wykazanie, że celem świadczonych usług jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywrócenie i poprawa zdrowia.

Profilaktyka zdrowotna to przede wszystkim zapobieganie chorobom bądź innym niekorzystnym zjawiskom zdrowotnym przed ich rozwinięciem, poprzez wczesne wykrycie i leczenie. Jej celem jest również zahamowanie postępu lub powikłań już istniejącej choroby, zapobieganie powstawaniu niekorzystnych wzorów zachowań społecznych, które przyczyniają się do podwyższania ryzyka wystąpienia choroby.

Poprawa zdrowia oznacza zmianę stanu zdrowia na lepsze, poprawienie zdrowia, jego polepszanie.

Przywracanie zdrowia oznacza doprowadzenie zdrowia do poprzedniego stanu.
Świadczone przez Wnioskodawczynię usługi w zakresie logopedii/neurologopedii, służą profilaktyce, przywracaniu i poprawie zdrowia, co w konsekwencji oznacza, że

W opisanej sprawie spełnione są ustawowe wymogi, pozwalające zastosować zwolnienie od podatku dla omawianych usług.

W omawianym przypadku spełnione zostały przesłanki art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku VAT. Zatem do wykonywanych przez Podatniczkę usług ma zastosowanie zwolnienie od podatku VAT.

Usługi, które nie realizują wskazanych celów nie korzystają z omawianego zwolnienia. Należy więc każdorazowo analizować, jaki został określony cel przy wykonywaniu danej usługi.

Polecamy: Serwis VAT

Polecamy: Zakres zwolnienia w usługach medycznych

Zdaniem organu podatkowego nie w każdym przypadku działania podejmowane przez logopedę na rzecz pacjenta mają na celu ochronę jego zdrowia.

Warto wiedzieć, że obowiązujące obecnie przepisy dot. zwolnień z VAT usług medycznych zostały skonstruowane na podstawie prawa unijnego i krajowego oraz orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

W szczególności stanowią wdrożenie art. 132 ust. 1 lit. b) i c) dyrektywy 2006/112/WE Rady UE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.U.UE L.06.347.1), zgodnie z którymi zwolnieniu z VAT podlegają:

- opieka szpitalna i medyczna oraz ściśle z nimi związane czynności podejmowane przez podmioty prawa publicznego lub, na warunkach socjalnych porównywalnych do stosowanych w odniesieniu do instytucji prawa publicznego, przez szpitale, ośrodki medyczne i diagnostyczne oraz inne odpowiednio uznane placówki o podobnym charakterze;
- świadczenie opieki medycznej w ramach zawodów medycznych i paramedycznych, określonych przez zainteresowane państwo członkowskie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA