Czy import kredytu kupieckiego podlega VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji podatkowej z 30 sierpnia 2011 r. – nr ILPP4/443-408/11-3/BA, wydanej w imieniu Ministra Finansów.
REKLAMA
Polski podatnik kupuje towary z zagranicy, korzystając z kredytu kupieckiego
Sprawa dotyczyła spółki, nabywającej surowce od zagranicznych kontrahentów, w ramach kredytu kupieckiego. Ostateczne zobowiązanie spółki było zwiększane o kwotę należną z tytułu odroczenia terminu płatności.
W związku z powyższym, spółka otrzymywała od dostawców, odrębne od faktur dokumentujących zakup towarów, faktury wskazujące kwoty należne za odroczenie terminu płatności określone jako odsetki.
Wierzytelności z tytułu zapłaty za surowce stanowiły następnie przedmiot umowy cesji, zawieranej pomiędzy kontrahentem spółki a niemieckim bankiem. W tym kontekście - „odsetki” wskazane na fakturze od zagranicznych dostawców były de facto przeniesieniem na spółkę kosztu usług świadczonych przez Bank.
Spółka była każdorazowo zawiadamiana o cesji należności z konkretnej faktury. W jej konsekwencji, zapłata kwoty wynikającej z faktur od dostawców wraz z należnymi odsetkami od kredytu kupieckiego dokonywana była na rzecz Banku.
W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zadała pytanie, czy na skutek wprowadzenia z dniem 1 stycznia 2011 r. nowego przepisu art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, import usług kredytu kupieckiego może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania?
Zdaniem spółki, odpowiedź na to pytanie powinna być twierdząca.
Polecamy: Amortyzacja podatkowa
Polecamy: Faktura VAT od A do Z
Uzasadniając swe stanowisko, spółka wskazała, że przedmiotową usługę należy zakwalifikować jako zwolnioną z VAT usługę pośrednictwa finansowego. Istotą kredytu kupieckiego jest bowiem kredytowanie nabywcy poprzez odroczenie terminu płatności za dostarczone towary.
Wynagrodzenie określane jest jako odsetki, kalkulowane w oparciu o długość okresu odroczenia płatności, z ekonomicznego punktu widzenia stanowią kredyt mający na celu sfinansowanie działalności podatnika (w tym przypadku - zakupu towarów).
Omawiana struktura finansowania nie różni się, w ocenie spółki od takiej, w której podmiot trzeci udziela kredytu na zakup towarów, przy czym klient płaci uzyskanymi od kredytodawcy środkami za towary, a następnie jest on zobowiązany do spłaty udostępnionego mu kapitału w przeciągu ustalonego okresu czasu (np. w terminie 90 dni).
Potwierdzenie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE
REKLAMA
Dyrektor Izby Skarbowej uznał to stanowisko za prawidłowe, powołując się na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE z 27 października 1993 r. w sprawie C-281/91 pomiędzy Muysen De Winters Bouwn-en Aannemingsbedrijf BV a Staatssecretaris van Financien (Holandia).
TSUE wskazał w rozstrzygnięciu na konieczność odmiennego traktowania sytuacji, gdy odsetki są naliczane za okres do dnia realizacji dostawy lub wykonania usługi, czyli powstania obowiązku podatkowego oraz sytuacji, gdy odsetki od odroczonej płatności są należne za okres po zrealizowaniu dostawy lub wykonaniu usługi.
W sytuacji zapłaty odsetek za okres po zrealizowaniu dostawy, odsetki nie są wliczane do podstawy opodatkowania dostarczanego towaru. Dyrektor Izby Skarbowej podzielił to stanowisko.
Konkludując, organ doszedł do wniosku, iż odsetki od kredytu kupieckiego, którymi spółka będzie obciążana nie będą stanowić wynagrodzenia za dostarczone towary, ale będą wynagrodzeniem z tytułu udzielenia kredytu, tj. zapłatą za świadczoną przez dostawców (czyli kontrahentów zagranicznych) usługę.
Okolicznością decydującą jest otrzymywanie od wskazanych dostawców faktur wskazujących kwoty należne za odroczenie terminu płatności, określanych jako „odsetki”, odrębnie od faktur dokumentujących zakup towarów.
Tym samym, zdaniem organu usługi które spółka nabędzie od kontrahentów zagranicznych w ramach importu usług, korzystać będą ze zwolnienia od VAT zgodnie z powołanym art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy.
Aleksandra Bembnista jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat