Kiedy usługi psychologiczne są zwolnione z VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Podmiot – niebędący zoz-em, ani niezatrudniający przedstawicieli zawodów medycznych – który będzie sprzedawał świadczenia medyczne, tylko refakturując świadczenia tego rodzaju wykonywane przez inny podmiot, nie będzie miał prawa do zastosowania zwolnienia podatkowego.
REKLAMA
Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 28 marca 2011 r. (nr ILPP1/443-1355/10-4/MS).
Jednak ta interpretacja, mająca znaczenie również dla innych niż psychologiczne usług medycznych, wydaje się być nadmiernie rygorystyczna.
Stan faktyczny
Spółka z o.o., która nie jest zakładem opieki zdrowotnej świadczy usługi psychologiczne dla osób fizycznych oraz stowarzyszeń i placówek medycznych. Usługi te świadczone są przez psychologa, który współpracuje ze spółką (ale nie jest jej pracownikiem).
Współpraca opiera się na podstawie umowy zawartej pomiędzy psychologiem a spółką. Psycholog co miesiąc wystawia rachunki na spółkę za swoje usługi wykonane w danym miesiącu. Nie wystawia faktur, bo nie jest VAT-owcem.
Spółka zapytała Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, czy świadczone przez nią usługi psychologiczne są zwolnione z VAT w opisanym stanie faktycznym, a ten uznał, że nie.
Stan prawny
Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu zasadnicze znaczenie przy ocenie, czy dana usługa medyczna jest zwolniona z VAT ma to, jaki podmiot świadczy te usługi.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18- 19a ustawy o VAT zwalnia się od podatku:
18) usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej;
REKLAMA
18a) usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, świadczone na rzecz zakładów opieki zdrowotnej na ich terenie;
19) usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:
a) lekarza i lekarza dentysty,
b) pielęgniarki i położnej,
c) medycznych, o których mowa w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89, z późn. zm.),
d) psychologa.
19a) świadczenie usług, o których mowa w pkt 18 i 19, jeżeli usługi te zostały nabyte przez podatnika we własnym imieniu ale na rzecz osoby trzeciej od podmiotów, o których mowa w pkt 18 i 19.
Punkty 18a i 19a zostały dodane od 1 kwietnia 2011 r. ale obowiązują z mocą wsteczną od 1 stycznia 2011 r.
Warto zauważyć, że omawiana interpretacja została wydana 28 marca ale już wtedy była znana ustawa z 18 marca o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach, która opublikowana została w Dzienniku Ustaw Nr 64, poz. 332 z 28 marca 2011 r.
Czy zabiegi chirurgii plastycznej i in vitro są zwolnione z VAT?
Czy faktycznie zatrudnienie psychologa (lekarza, pielęgniarki) ma tu znaczenie?
Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z ustawy o podatku od towarów i usług jednoznacznie wynika, iż zwolnione od podatku są określone usługi w zakresie opieki medycznej oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej lub określone w przepisach osoby (lekarz, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, psycholog), a także przedstawicieli zawodów medycznych.
Spółka wypełniła przesłankę o charakterze przedmiotowym uprawniającą do zastosowania zwolnienia, bowiem usługi psychologiczne są usługami w zakresie opieki medycznej, służącymi profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu oraz poprawie zdrowia.
Jednak zdaniem organu podatkowego przesłanka o charakterze podmiotowym nie została wypełniona – bowiem spółka nie jest zakładem opieki zdrowotnej, a psycholog, który świadczy przedmiotowe usługi psychologiczne, nie jest w spółce zatrudniony.
Dlatego też usługi psychologiczne świadczone przez spółkę na rzecz osób fizycznych oraz stowarzyszeń i placówek medycznych, nie będą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Usługi te bowiem nie spełniają podstawowej przesłanki umożliwiającej zastosowanie zwolnienia, tj. nie są świadczone przez określone ustawą podmioty.
Polecamy: Faktura VAT od A do Z
Kalkulator odsetek podatkowych
Jednak w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT istnieje warunek przedmiotowy zwolnienia, aby usługi medyczne były świadczone przez lekarzy, pielęgniarki, czy psychologów w ramach ich zawodów ale bez dalszych warunków formalnych. Czyli nie ma np. wymogu zatrudnienia lekarza w podmiocie niebędącym zoz-em aby ów podmiot mógł świadczyć usługi medyczne zwolnione z VAT.
Dopuszczalne wydaje się być zatem zwolnienie z VAT usług medycznych świadczonych przez podmiot niebędący zoz-em, jeżeli usługi te świadczy faktycznie lekarz, psycholog, pielęgniarka, czy osoba wykonująca iny zawód medyczny.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat