W jaki sposób amortyzować i rozliczać koszty samochodu będącego współwłasnością małżonków

Prowadzimy z żoną dwie oddzielne działalności gospodarcze. Istnieje między nami wspólność ustawowa. Zakupiłem samochód do mojej firmy (jest zaliczony do jej środków trwałych). Obecnie jest on wykorzystywany wyłącznie przez zakład żony. Czy zamiast u mnie samochód może być amortyzowany w firmie żony nie w części ułamkowej, lecz w całości? Jak to rozliczyć?
Tak, samochód można amortyzować w firmie żony w całości. W tym celu należy wyłączyć samochód z ewidencji środków trwałych męża i wprowadzić do ewidencji środków trwałych żony. W uzasadnieniu omówiono również inne warianty rozliczania kosztów i amortyzacji samochodu stanowiącego współwłasność małżeńską i wykorzystywanego w działalności.
Przypomnijmy, że amortyzacji podlegają takie rzeczowe składniki majątku, które łącznie spełniają następujące warunki:
 stanowią własność (współwłasność) podatnika,
 zostały nabyte lub wytworzone we własnym zakresie przez podatnika,
 są zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania,
 mają przewidywany okres używania dłuższy niż rok,
 są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu.
Jeżeli więc podatnik nie wykorzystuje samochodu w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej ani nie oddał go do używania na podstawie jednej z wymienionych umów, to mimo spełnienia pozostałych warunków nie ma prawa zaliczania samochodu do środków trwałych, a tym samym zaliczania odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów.
Samochód stanowiący własność małżonków, którzy oddzielnie prowadzą działalność gospodarczą, może być wyko- rzystywany w wykonywaniu tych działalności w różnych formach, co pociąga za sobą określone konsekwencje w zakre- sie możliwych do uwzględnienia kosztów uzyskania przychodów. Poszczególne warianty najlepiej zobrazuje poniższa tabela:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przez pojęcie „samochód osobowy” należy rozumieć pojazd, któremu takie znaczenie nadają przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest to zatem każdy samochód, który nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg.
Natomiast przez pojęcie „samochód inny niż osobowy” należy rozumieć każdy samochód, który nie mieści się w tej kategorii.
Odpowiadając zatem na zadane pytanie, należy stwierdzić, że w przypadku gdy samochód stanowiący własność małżeństwa jest wykorzystywany wyłącznie przez jednego z małżonków w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, to tylko u niego może stanowić środek trwały. Wówczas odpisów amortyzacyjnych dokonuje tylko ten małżonek, i to od całej wartości samochodu. Należy zatem wyłączyć samochód z ewidencji środków trwałych męża i wprowadzić do ewidencji środków trwałych żony.
 art. 22g ust. 11, art. 23 ust. 1 pkt 4, 46–47 i ust. 3a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Joanna Krawczyk
doradca podatkowy, prawnik


Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...