Przyspieszona amortyzacja nowych kontenerów

Jesteśmy spółką zajmującą się transportem ciężarowym. W sierpniu br. kupiliśmy nowe kontenery, które zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych we wrześniu. Czy na podstawie przepisu art. 16k ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych możemy w bieżącym roku podatkowym skorzystać z prawa dokonywania odpisów amortyzacyjnych w wysokości 30 proc. wartości początkowej, bez względu na okres wprowadzenia ich do ewidencji. Jak długo możemy korzystać z przyspieszonej amortyzacji?
Analizując stan przedstawiony w pytaniu, nie ma przeszkód, aby w roku wprowadzenia kontenera do ewidencji środków trwałych dokonać 30-proc. odpisu w koszty uzyskania przychodów jednorazowo we wrześniu br., tj. w miesiącu wprowadzenia środka do ewidencji. Można też rozbić taki odpis na części i dokonywać go zgodnie z zasadami wykazanymi w art. 16h ust. 4 ustawy, tj. w równych ratach miesięcznych, kwartalnych lub jednorazowo na koniec roku.
Wprowadzony ustawą z 27 lipca 2002 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 141, poz. 1179) zapis daje podatnikom możliwość dokonania w pierwszym roku 30-proc. odpisu amortyzacyjnego wobec fabrycznie nowych środków trwałych zaliczanych do grup 3–6 Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT). Pojęcie „fabrycznie nowy” nie jest zdefiniowane w ustawie podatkowej. Stosując wykładnię językową należy przyjąć, że są to środki, które nie były wcześniej w ogóle używane i eksploatowane zgodnie z ich przeznaczeniem ani przez podatnika, ani przez podmiot, od którego zostały nabyte, przy czym zbywcą nie musi być fabryka czy innego rodzaju zakład produkcyjny.
Z ustawowego sformułowania, zgodnie z którym odpisu dokonuje się jednorazowo „nie wcześniej jednak niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji” – wynika, że takiego jednorazowego odpisu można dokonać już w miesiącu, w którym środek ten został wprowadzony do ewidencji. Jest to odstępstwo od ogólnej zasady, zgodnie z którą odpisów amortyzacyjnych dokonuje się, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątkowy został wprowadzony do ewidencji.
30-proc. odpisu mamy prawo dokonać w pierwszym roku, niezależnie od miesiąca wprowadzenia tego środka do ewidencji i liczby pozostałych miesięcy do końca roku.
Jeżeli 30-proc. odpis jest niższy od odpisów obliczonych metodą degresywną przy zastosowaniu współczynnika 2, podatnicy mogą w pierwszym roku dokonywać odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu stawki z „Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych” podwyższonej o współczynnik nie wyższy niż 3. W tym przypadku roczną kwotę amortyzacji ustala się w proporcji do liczby pełnych miesięcy pozostałych do końca roku, od momentu wprowadzenia środków trwałych do ewidencji. W następnych latach podatkowych podatnik może wybrać metodę liniową lub degresywną.
Przyspieszoną metodę może stosować wobec fabrycznie nowych środków trwałych grupy 3–6 KŚT. Kontenery należą do rodzaju 681, grupy 6 KŚT – urządzenia techniczne. Podstawowa stawka z „Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych” wynosi dla kontenerów 18 proc.
Maria Majewska
Podstawa prawna:
art. 16k ust. 4–6 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).


Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...