Jak potraktować sponsorowanie wyjazdu zagranicznego kontrahentów

Nasza spółka zaprosiła kilku kluczowych kontrahentów na wyjazd zagraniczny, połączony z wizytą w fabryce naszego dostawcy. Czy koszty wyjazdu należy potraktować jako darowiznę, czy jako reprezentację? Z racji wydatków poniesionych za granicą nie przysługiwało nam prawo do odliczenia VAT.
RADA
Wydatki związane z wyjazdem, na który są zaproszeni kontrahenci, uważa się za reprezentację i reklamę niepubliczną, a nie darowiznę. Nieodliczony VAT można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w granicach limitu.

UZASADNIENIE
Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych przez reprezentację należy rozumieć okazałość, wystawność. Natomiast w przypadku firmy oznacza to „dobre” jej reprezentowanie. Może ono polegać na wystroju firmy, interesującym logo, tablicach informacyjnych, sposobie podejmowania interesantów i kontrahentów. Innymi słowy, reprezentacja i reklama jest to oddziaływanie na zewnątrz, na nieokreślonego kontrahenta. Reklamą jest wszystko, co zawiera dodatkowe informacje o towarach, ich zaletach, wartości, miejscach i możliwości nabycia. W tym kontekście za koszt reprezentacji można uznać, między innymi, koszty związane z organizacją przyjęć i imprez, mających promować własną działalność. Koszty związane z organizacją przyjęć i imprez zaliczane są do kosztów reprezentacji.
Za koszt reprezentacji można uznać, między innymi, koszty związane z organizacją przyjęć i imprez, mających promować własną działalność.
Wyjazd zagraniczny miał na celu zaprezentowanie miejsca wytworzenia danego produktu, sposobu i warunków produkcji – a więc, pośrednio, zareklamowanie jakości towaru. Ponieważ jednak w wyjeździe uczestniczyła pewna wybrana liczba osób, które mieszkały w hotelu, uczestniczyły w wystawnej kolacji i najprawdopodobniej mogły też brać udział w pewnych imprezach kulturalnych, to oznacza, że reklama niepubliczna została rozszerzona o reprezentację.
Natomiast przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Finansowanie wyjazdu zagranicznego kontrahentów na pewno nie było działaniem bezinteresownym. Kontrahenci wprawdzie nie płacili za wyjazd, zapewne oczekiwano jednak, że w przyszłości uczestnictwo w wyjeździe będzie miało wpływ na ich decyzje biznesowe. Decyzje te miały oczywiście wiązać się z możliwością uzyskania przychodów przez firmę finansującą wyjazd.
Wydatki poniesione na reprezentację oraz reklamę niepubliczną są kosztami uzyskania przychodów do limitu wynoszącego 0,25% przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
VAT zapłacony za granicą nie podlega odliczeniu w deklaracji VAT. Może natomiast być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, oczywiście w granicach limitu określonego powyżej.

• art. 23 ust. 1 pkt 28 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• art. 86 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Barbara Pyzel
konsultant podatkowy w BDO
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...