Jak ująć w księgach zwolnienie z długu

Nasz kontrahent (dostawca) uregulował ze swojego rachunku bankowego nasz dług wobec innego kontrahenta (dostawcy). Jak to teraz poprawnie zaksięgować?

RADA
Dług zapłacony z rachunku kontrahenta na rzecz innego kontrahenta jest przychodem z tytułu nieodpłatnych świadczeń dla firmy, która została z tego długu zwolniona.

UZASADNIENIE
Spłata długu przez kontrahenta na rzecz innego kontrahenta stanowi dla firmy przysporzenie majątkowe. Jest to rodzaj darowizny, gdyż w myśl art. 888 § 1 k.c. przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. W tym przypadku darczyńca uregulował z własnego majątku zobowiązanie osoby trzeciej. W związku z tym obdarowana spółka została zwolniona z długu.

Wartość darowizny należy zaliczyć do przychodów z chwilą dokonania spłaty długu przez kontrahenta i zaewidencjonować na koncie „Pozostałe przychody operacyjne”. Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości przekazanie lub otrzymanie nieodpłatnie aktywów stanowi odpowiednio koszty lub przychody pośrednio związane z działalnością operacyjną jednostki.

W danym przypadku nastąpi zmniejszenie zobowiązania oraz wzrost przychodów.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Obdarowanym może być zarówno osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, jak i osoba prawna. W obu przypadkach otrzymanie darowizny nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn. Obowiązek taki powstanie w podatku dochodowym od osób fizycznych i od osób prawnych.

Kwota darowizny (zwolnienia z długu) stanowi, zgodnie z ustawami o podatkach dochodowych, przychód z działalności gospodarczej – z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

UWAGA!
Wartość darowizny pieniężnej stanowi dla obdarowanego przychód podatkowy, natomiast dla darczyńcy kwota ta nie może stanowić kosztu uzyskania przychodu.

Przykład
Spółka posiada zobowiązanie wobec kontrahenta w wysokości 2500 zł.
Z powodu trudnej sytuacji finansowej zobowiązanie to zostało uregulowane przez inną spółkę, w wyniku czego spółka-dłużnik została zwolniona z długu.
1. Ewidencja księgowa u obdarowanego:
Wn „Rozrachunki z dostawcami”
– w analityce konto kontrahenta, którego firma jest dłużnikiem 2 500
Ma „Pozostałe przychody operacyjne” 2 500
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

2. Ewidencja księgowa u darczyńcy:
Wn „Pozostałe koszty operacyjne” 2 500
Ma „Rachunek bankowy” 2 500
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wyceny nieodpłatnie otrzymanych aktywów dokonuje się według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu, czyli według aktualnej ceny rynkowej. Ponieważ w tym przypadku wartość darowizny jest wyrażona w złotych, wysokość przychodu jest równa wartości zapłaconego zobowiązania.

• art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723
• art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723
• art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. g, art. 28 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 157, poz. 1119
• art. 508, art. 888–902 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny – Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 133, poz. 935

Maryla Piotrowska
księgowa z licencją MF
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...