Czy można wystawiać faktury raz na kwartał

Rafał Styczyński
Doradca podatkowy, prawnik, ekspert w dziedzinie podatków.
rozwiń więcej
Przedmiotem działalności spółki jest produkcja i hurtowa sprzedaż wyrobów budowlanych. Sprzedaż jest dokonywana bezpośrednio do hurtowników. W związku z bardzo dużą konkurencją na rynku materiałów budowlanych oraz powszechnym stosowaniem przez konkurentów różnych akcji promocyjnych, w celu zwiększenia poziomu sprzedaży, spółka postanowiła nawiązać współpracę również z podmiotami, które zajmują się świadczeniem usług przy użyciu jej wyrobów.


W ramach tej umowy podmiot wykonawczy byłby zobowiązany do świadczenia na rzecz spółki usług oraz wykorzystywania do wykonywanych przez siebie usług budowlanych wyrobów spółki. W tym celu spółka zamierza podpisać z takimi podmiotami gospodarczymi umowy o współpracy w zakresie świadczenia na jej rzecz usług. Z tytułu wykonania tych usług spółka na podstawie faktur VAT wystawianych po upływie okresu rozliczeniowego (kwartału) wypłacałaby uprawnionemu wynagrodzenie. Miarą wykonania usługi byłaby ilość przerobionego wyrobu zrealizowana w okresie rozliczeniowym. Czy prawidłowe byłoby wystawianie faktury za wykonanie usług na rzecz spółki po upływie kwartału jako okresu wykonania usługi?


RADA


Przyjęty przez Państwa spółkę sposób rozliczania usług jest prawidłowy. Szczegóły w uzasadnieniu.


UZASADNIENIE

Ustalenie właściwego momentu powstania obowiązku podatkowego rodzi skutki na gruncie podatku od towarów i usług. Ustalenie tego momentu pozwala na przypisanie podatku od danej transakcji do właściwego okresu rozliczeniowego (miesiąca, kwartału) i jego terminowe zadeklarowanie, a w konsekwencji - prawidłowe rozliczenie z urzędem skarbowym.


Na gruncie obowiązujących przepisów ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Momentem wykonania usługi jest moment wykonania wszystkich działań czy czynności składających się na daną usługę.


Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, w celu zwiększenia poziomu sprzedaży Państwa spółka postanowi nawiązać współpracę z podmiotami, które zajmą się świadczeniem usług przy użyciu wyrobów spółki. W tym celu zawrze z nimi stosowną umowę. W umowie przyjęto za okres rozliczeniowy kwartał. Podstawą do wystawienia faktury za dany okres rozliczeniowy byłaby ilość przerobionego wyrobu zrealizowanego w okresie rozliczeniowym.


Mając to na uwadze, można przyjąć, iż świadczone przez Państwa usługi noszą znamiona świadczenia o charakterze ciągłym. Niestety w ustawie o VAT, a także w rozporządzeniach wykonawczych, nie znajdziemy definicji usługi ciągłej. Generalnie przyjmuje się, że z usługą ciągłą mamy do czynienia wtedy, gdy dana usługa jest wykonywana periodycznie i w której jednoznacznie można określić jedynie moment rozpoczęcia jej świadczenia, natomiast moment jej zakończenia (definitywnego wykonania) nie jest z góry określony.


Za moment wykonania usług ciągłych należy przyjąć zakończenie okresu, po którym następuje częściowe ich rozliczenie (w Państwa przypadku jest to kwartał), określonego w umowie zawartej pomiędzy usługobiorcą i usługodawcą.


Potwierdzeniem tego jest postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 3 czerwca 2005 r., nr RO/443/79/2005, wydane przez Naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego, w którym czytamy, że: „(...) w przypadku świadczenia usług generalną zasadą jest, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Istotne dla określenia momentu wykonania przedmiotowej usługi są jednak warunki zawarte w umowie. W przypadku kwartalnego rozliczania wykonanych usług, zgodnie z warunkami umowy, faktura powinna być wystawiona nie później niż 7 dnia od zakończenia kwartału, w którym usługi świadczono (...)”.


Tak więc nie ma żadnych przeszkód prawnych uniemożliwiających wystawienie na koniec przyjętego okresu rozliczeniowego (kwartału) faktury dokumentującej sprzedaż usług. Należy pamiętać, że faktura nie może być wystawiona później niż 7 dnia od dnia wykonania usługi.


Podstawa prawna:
- art. 5 i 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029


Rafał Styczyński

doradca podatkowy

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...