Jak dokumentować sprzedaż komisową samochodów nabytych przed 1 maja

Prowadzę komisową sprzedaż samochodów osobowych i ciężarowych. Na dzień 30 kwietnia 2004 r. zostało mi kilka samochodów, które sukcesywnie sprzedaję. Nie złożyłem listy samochodów będących przedmiotem komisu do urzędu skarbowego. Jak powinna być dokumentowana sprzedaż takich samochodów po 1 maja 2004 r.? Czy nadal powinienem wystawiać FAKTURĘ VAT KOMIS w 3 egzemplarzach i dla samochodów osobowych wstawionych przez klientów indywidualnych z zastosowaniem stawki ZW na kwotę zakupu takiego samochodu, a stawki 22% dla kwoty mojej marży?
Tak, w przypadku samochodów wziętych w komis przed 1 maja 2004 r. stosuje się przepisy poprzednio obowiązujące. Oznacza to, że wystawiana jest FAKTURA VAT KOMIS (w trzech egzemplarzach), a podatek rozliczany jest na zasadach obowiązujących przed 1 maja. Inaczej ma się sytuacja w przypadku samochodów zakupionych przed 1 maja 2004 r. w celu ich dalszej odsprzedaży.
W przypadku umowy komisu, gdy komitent wydał towar komisantowi przed 1 maja 2004 r. i nie powstał obowiązek podatkowy przed tym dniem, u komisanta i komitenta obowiązek ten oraz podstawę opodatkowania określa się do tych transakcji według zasad określonych w poprzednio obowiązującej ustawie o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (art. 171 ustawy o podatku od towarów i usług). Przepis ten ma zastosowanie między innymi do samochodów wziętych w komis przed 1 maja 2004 r.
Jednocześnie należy wskazać, iż żaden przepis nie uzależnia stosowania wymienionego przepisu od jakiegokolwiek zgłoszenia samochodów do urzędu skarbowego. Jedynym dokumentem, który powinien posiadać podatnik stosujący poprzednio obowiązujące zasady, jest umowa komisu zawarta przed 1 maja 2004 r.
Nie ulega przy tym wątpliwości, że w powyższej sytuacji stosowane są nie tylko przepisy poprzednio obowiązującej ustawy, lecz także przepisy wykonawcze do niej, w szczególności przepisy regulujące zasady wystawiania FAKTURY VAT KOMIS. Oznacza to, że w przypadku gdy dokonują Państwo sprzedaży komisowej samochodów wstawionych przez klientów indywidualnych (osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej), opodatkowaniu podlega tylko kwota Państwa prowizji, kwota należna tym osobom korzysta natomiast ze zwolnienia od podatku.
Należy podkreślić, że wymienione zasady dotyczą wyłącznie sprzedaży wykonywanej w ramach umowy komisu. W praktyce bardzo często się zdarza, że podatnicy prowadzący komisy nie tylko zawierają umowy komisu, lecz również skupują samochody w celu ich odsprzedaży. Przed 1 maja 2004 r. miało w takim przypadku zastosowanie zwolnienie, o którym była mowa w § 67 ust. 1 pkt 9 poprzednio obowiązującego rozporządzenia wykonawczego (zwolnieniem objęta była część przewyższająca kwotę podatku obliczoną od różnicy pomiędzy ceną sprzedaży a ceną nabycia samochodu).
Przez pierwszych kilka tygodni obowiązywania nowej ustawy sprzedaż takich samochodów opodatkowana była na zasadach ogólnych (nie miały bowiem zastosowania, z racji nabycia przed 1 maja 2004 r., przepisy regulujące opodatkowanie na podstawie marży). Z dniem 23 czerwca 2004 r. został wprowadzony przepis § 41a rozporządzenia wykonawczego, który reguluje tę kwestię. Przewidywał on, iż w okresie do 31 grudnia 2004 r. obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do tej części wartości dostawy na terytorium kraju używanych samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg, która jest równa cenie nabycia samochodu.
Aby możliwe było zastosowanie stawki 0%, musiały być spełnione określone warunki. Podatnik musiał m.in. przedłożyć naczelnikowi urzędu skarbowego, w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia zmieniającego (a więc do 9 lipca 2004 r.), wykaz samochodów, podając dane identyfikujące te samochody, a w szczególności markę, rodzaj oraz numer silnika, podwozia lub nadwozia.
W przypadku spełnienia tych wymagań faktura wystawiana przez podatników odsprzedających samochody nabyte przed 1 maja 2004 r. zawierała dwie stawki podatku – stawkę 22% dla prowizji oraz 0% dla ceny nabycia. Niespełnienie tego wymogu oznaczało natomiast konieczność wystawiania faktur ze stawką 22% dla całej ceny sprzedaży. Należy podkreślić, że możliwość stosowania stawki 0% odnosiła się wyłącznie do dostaw dokonanych do 31 grudnia 2004 r. Obecnie dostawy samochodów nabytych przed 1 maja 2004 r., dokonane po 31 grudnia 2004 r., nie będą zatem korzystały ze stawki 0%, nawet jeżeli chodzi o samochody zgłoszone do urzędu skarbowego.
• art. 171 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
• art. 16 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym – Dz.U. Nr 11, poz. 50 – uchylonej z dniem 1 maja 2004 r.
• § 46 oraz § 67 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym – Dz.U. Nr 27, poz. 268 – uchylonego z dniem 1 maja 2004 r.
• § 41a rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. Nr 273, poz. 2705
• § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 23 czerwca 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 145, poz. 1541
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...