Jakie skutki podatkowe wywoła przekształcenie małżeńskiej spółki cywilnej w działalność prowadzoną przez jednego z małżonków

Małżonkowie prowadzący spółkę cywilną mają zamiar przekształcić ją w działalność jednoosobową prowadzoną przez jednego małżonka. Czy małżonek po zarejestrowaniu działalności na siebie może kupić towary, środki trwałe i wyposażenie ze spółki cywilnej, w której jest udziałowcem, dokumentując to fakturą VAT? Czy uzyska prawo do odliczenia VAT od tego zakupu? Czy może przekazanie takie powinno odbyć się w innej formie?
Z brzmienia przepisów wynika, że nie jest możliwa sprzedaż towarów będących przedmiotem wspólności małżeńskiej między małżonkami. Czynność taka jest z punktu widzenia prawa cywilnego bezskuteczna. W zakresie rozliczeń VAT może być natomiast uznana za czynność skuteczną.
Z treści pytania wynika, iż małżonkowie prowadzą działalność w formie spółki cywilnej. Oznacza to, że na gruncie VAT podatnikiem jest spółka cywilna, a nie jeden z małżonków (jest to odmienna sytuacja od prowadzenia działalności na imię obojga małżonków, bez zawiązania spółki cywilnej).
Małżonkowie zamierzają przekształcić działalność prowadzoną w formie spółki na działalność prowadzoną przez jednego z małżonków. W związku z tym należy zauważyć, że przepisy nie przewidują procedury takiego przekształcenia. Konieczne jest więc założenie odrębnej działalności przez jednego z małżonków (na swoje imię), a następnie ewentualne przekazanie składników majątkowych spółki do działalności odrębnej małżonka.
Z punktu widzenia prawa cywilnego przekazanie takie nie wywołuje żadnych skutków. Aczkolwiek z treści pytania nie wynika to wprost, można założyć, iż małżonkowie objęci są wspólnością majątkową. Oznacza to, że niezależnie od poczynań małżonków przedmioty należące do spółki (a więc do małżonków) pozostaną współwłasnością małżonków. Dlatego też z punktu widzenia prawa cywilnego przedmiotów tych nie można sprzedawać między małżonkami, a ewentualne umowy zawierane między nimi w tym zakresie będą bezskuteczne.
Fakt ten w olbrzymi sposób utrudnia odpowiedź na przedstawione pytanie. Zgodnie z art. 6 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług przepisów ustawy nie stosuje się do czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Podobny zapis przewiduje art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Trzymając się jednoznacznego brzmienia przepisów, należy uznać, że czynności te (sprzedaż towarów przez spółkę cywilną małżonków jednemu z małżonków) nie wywołują żadnych skutków podatkowych. Z momentem rozwiązania spółki należy sporządzić remanent likwidacyjny na gruncie VAT (art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług) oraz remanent likwidacyjny na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w celu ustalenia dochodu małżonka niekontynuującego prowadzenia działalności gospodarczej – art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Jednocześnie nie jest wykluczone przyjęcie odmiennego stanowiska i uznanie, że na gruncie podatkowym możliwe jest zawieranie transakcji, których przedmiotem są towary objęte wspólnością małżeńską. Dotyczy to głównie podatku VAT. Europejski Trybunał Sprawiedliwości wielokrotnie stwierdzał, iż nie są istotne skutki cywilnoprawne czynności wykonywanych przez podatnika, lecz skutki ekonomiczne. Przyjęcie takiego stanowiska oznaczałoby, że możliwa jest „sprzedaż” towarów przez spółkę cywilną małżonkowi będącemu wspólnikiem tej spółki. Transakcja taka nie różniłaby się od innych dostaw towarów (należałoby wystawić fakturę VAT), a jednocześnie nabywcy przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku na zasadach ogólnych. „Sprzedaż” taka spowodowałaby również, że przedmiotowe towary nie byłyby objęte remanentem likwidacyjnym, jaki będzie musiał być sporządzony po rozwiązaniu spółki cywilnej (art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług).
Trudno stwierdzić, jak postępowanie takie oceniłyby organy podatkowe. Z udzielanych przez nie wyjaśnień wynika, że nie dostrzegają one najczęściej aspektu cywilnoprawnego transakcji między małżonkami, których przedmiotem są towary należące do majątku wspólnego. Dlatego nie jest wykluczone, że zaakceptowałyby one praktykę sprzedaży towarów między małżonkami (zwłaszcza na gruncie VAT, gdzie spółka cywilna jest odrębnym podatnikiem).
• art. 31 i nast. ustawy z 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy – Dz.U. Nr 9, poz. 59; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 162, poz. 1691
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 281, poz. 2781
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...