Można odliczyć cały VAT

Podatnicy, którym organy skarbowe zakwestionowały prawo do pełnego odliczenia VAT przy subwencjach, mogą złożyć wnioski o wznowienie postępowań. To efekt ostatnich wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Możliwość odliczenia całego podatku potwierdził niedawny wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). W wyroku tym ETS zakwestionował przepisy hiszpańskiej ustawy o VAT związane z ograniczeniem odliczeń przy subwencjach. Podobny wyrok zapadł przeciwko Francji. Wyroki te mają wpływ także na sytuację polskich podatników VAT.

Co prawda, nasze przepisy dotyczące ograniczeń związanych z odliczaniem VAT z subwencji zostały uchylone w czerwcu tego roku, ale przed tym terminem były różnie interpretowane. Oznacza to, że ograniczenie takiego prawa w wyniku różnej interpretacji urzędów skarbowych oraz w kontekście wyroku ETS jest niezgodne z VI dyrektywą. Kłopot polskich podatników został rozwiązany poprzez zmianę przepisów ustawy o VAT od czerwca tego roku. Do tego czasu przepisy mówiły, że do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, wlicza się kwotę otrzymanych subwencji (dotacji). Wyroki ETS potwierdzają, że kwestionowanie prawa do odliczenia od zakupów sfinansowanych z subwencji było bezprawne.

Wyroki te mają znaczenie dla podatników, którzy otrzymali subwencje do końca maja 2005 r. (przed wejściem w życie nowelizacji), a którym urzędy odmawiały prawa do odliczenia. Potwierdzają one, że gdy podatnik wykonywał wyłącznie czynności opodatkowane, wówczas subwencje nie mogły wpłynąć na prawo do odliczenia podatku naliczonego (zob. „GP” z 13 października 2005 r. oraz z 4–6 listopada 2005 r.). Oznacza to, że jeżeli przedmiotem działalności jest wyłącznie dostawa towarów i świadczenie usług opodatkowanych, nie ma zastosowania proporcjonalne odliczenie VAT, ale przysługuje prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego. Podatnik wykonujący wyłącznie czynności opodatkowane VAT może więc odliczyć podatek związany z zakupami finansowanymi subwencjami.

Powstaje jednak pytanie, co mają zrobić tacy podatnicy, którym zakwestionowano prawo do odliczenia np. w formie decyzji? W takim przypadku pomocne mogą okazać się nowe regulacje Ordynacji podatkowej obowiązujące od września tego roku. Przepisy te stanowią, że w sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ma wpływ na treść wydanej decyzji. Bezsprzecznie wspomniane wyroki ETS mają wpływ na sytuację podatników, którym odmówiono odliczenia VAT w drodze decyzji w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 maja 2005 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Bogdan Świąder

OPINIA
Roman Namysłowski, menedżer w zespole VAT firmy Ernst & Young
Orzeczenia ETS w sprawach C-204/03 i 243/03 potwierdziły prawidłowość interpretacji przepisów VI dyrektywy dokonanej przez podatnika. Otrzymanie subwencji nie jest przesłanką do proporcjonalnego rozliczania podatku naliczonego. Co prawda, subwencje mogą być uwzględniane w proporcji sprzedaży opodatkowanej do sprzedaży ogółem (jak to miało miejsce w Polsce do 31 maja 2005 r.) i negatywnie wpływać na kwotę odliczenia, ale dopiero w przypadku wystąpienia czynności niedających prawa do odliczenia (np. sprzedaży zwolnionej). Orzeczenia te dają polskim podatnikom, którym władze skarbowe zakwestionowały prawo do odliczenia i zobowiązały do proporcjonalnego rozliczania podatku naliczonego, prawo do wznowienia zakończonego decyzją postępowania i uchylenia negatywnych decyzji.


Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...