Gdzie w bilansie wykazać nadpłacone zobowiązanie

Irena Pazio
rozwiń więcej
inforCMS
Gdzie w bilansie wykazać nadpłatę wynikającą z podwójnej zapłaty tej samej faktury? Z ksiąg rachunkowych na dzień bilansowy wynika, że nasz kontrahent pomylił się i dwukrotnie zapłacił za wystawioną przez nas fakturę z tytułu dostaw materiałów. Czy prawidłowe będzie wykazanie tej kwoty w poz. B.III.2d, tj. jako zobowiązania z tytułu dostaw i usług o okresie wymagalności do 12 miesięcy?

RADA

Nadpłata takiej należności powinna być ujęta w pasywach bilansu poz. B.III.2i, tj. „Zobowiązania krótkoterminowe” - „Wobec pozostałych jednostek” - „inne”. Zobowiązanie takie nie kwalifikuje się do ujęcia w poz. B.III.2d, tj. jako zobowiązania z tytułu dostaw i usług o okresie wymagalności do 12 miesięcy.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Podwójne uregulowanie przez kontrahenta tej samej faktury powoduje, że w księgach rachunkowych z jednej strony znika należność z tytułu dostaw, a jednocześnie powstaje zobowiązanie krótkotrwałe, które wymaga uregulowania (tj. dokonania zwrotu lub rozliczenia przy okazji następnej dostawy) w całości w roku następującym po dniu bilansowym. Zobowiązanie takie nie może stanowić wspomnianego w pytaniu zobowiązania z tytułu dostaw i usług (tj. nie będzie wykazywane w poz. B.III.2d pasywów bilansu), gdyż podwójna zapłata nie powoduje powstania zobowiązania związanego z zakupem materiałów dla działalności operacyjnej, ani nie jest też związana z otrzymaną dostawą niezafakturowanych materiałów (wykazywanych także we wspomnianej poz. B.III.2d pasywów).

Podwójna zapłata tej samej faktury powoduje, że w księgach rachunkowych figuruje kwota Państwu nienależna, którą można „przypasować” jedynie do poz. B.III.2i, tj. „Zobowiązania krótkoterminowe” - „Wobec pozostałych jednostek” - „inne”.

Zapraszamy do odwiedzenia forum Rachunkowość

Ponieważ wiele jednostek może mieć problemy w kwalifikowaniu zobowiązań krótkoterminowych (w szczególności, co kryje się pod terminem „inne”), przypomnijmy, że w poz. B.III.2i pasywów bilansów zwyczajowo jako „inne zobowiązania krótkoterminowe” oprócz wspomnianej nadpłaty należności wynikającej z faktury ujmuje się także zobowiązania wobec:

• dostawców z tytułu zakupu, budowy lub ulepszenia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (należy zauważyć, że zobowiązania takie są wyłączone z poz. B.III.2d, tj. zobowiązań z tytułu dostaw i usług, gdyż pozycja B.III.2d jest niejako zarezerwowana dla zobowiązań wynikających z tytułu zakupu towarów, materiałów, usług obcych, w tym najmu dzierżawy i leasingu operacyjnego, a także dla przyjętych, lecz niezafakturowanych do dnia bilansowego dostaw materiałów, towarów i usług),

• sprzedawców papierów wartościowych,

• pracowników z innych tytułów niż wynagrodzenia,

• jednostek i osób fizycznych z tytułu pobranych kaucji i wadiów służących budowie lub ulepszeniu środków trwałych (kaucje i wadia niesłużące ulepszeniu środków trwałych wykazuje się w poz. B.III.2d),

• właścicieli, wspólników z tytułu uchwalonej lecz nieprzekazanej dywidendy, zwrotu dopłat, niewypłaconego udziału w zysku, obniżenia kapitału,

Co zrobić z kilkugroszowymi zobowiązaniami na dzień bilansowy

Jak w sprawozdaniu wykazać zwrócone wadium

• wspólników, właścicieli z tytułu przejściowych rozrachunków z tytułu rozliczeń dotyczących załatwianych przez nich spraw bieżących jednostki,

• przyszłych udziałowców i akcjonariuszy z tytułu zaliczek wpłaconych na poczet udziałów lub akcji,

• budżetu (Skarbu Państwa) z tytułu wpłat z zysku przedsiębiorstw państwowych i jednoosobowych spółek Skarbu Państwa,

• towarzystw ubezpieczeń majątkowych i osobowych.


Podstawa prawna:

• załącznik nr 1 do ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 1342

Irena Pazio

główna księgowa z certyfikatem MF

 

Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...