Sprawozdania finansowe w formie elektronicznej

Comarch
Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych
rozwiń więcej
Sprawozdania finansowe w formie elektronicznej
Od 1 października 2018 roku przedsiębiorcy są zobowiązani do sporządzania rocznego sprawozdania finansowego w formie elektronicznej i popisywania go kwalifikowanym podpisem lub zaufanym profilem ePUAP. Oznacza to, że firmy będą musiały przygotować już tegoroczne raporty według nowych schematów. Obowiązek ten nie obejmie firm, które sporządzają sprawozdania wg Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej oraz spółek, których dzień bilansowy wypadał na 30 września 2018 albo wcześniej.

Z początkiem 2019 roku w systemach Comarch ERP pojawią się funkcjonalności, które pozwolą przedsiębiorcom przygotować część danych potrzebnych do przygotowania rocznego sprawozdania finansowego według nowych wytycznych Ministerstwa Finansów. Te funkcjonalności będą dostępne w ramach aktualizacji systemów.

Autopromocja

Jednocześnie Comarch pracuje nad kompleksową aplikacją do e-sprawozdań, która będzie kompatybilna ze wszystkimi systemami Comarch ERP. Zostanie ona oddana do użytku w grudniu tego roku.

Obowiązujące terminy

Roczne sprawozdanie finansowe muszą składać wszystkie spółki zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Aby dokument był ważny, musi najpierw zostać zatwierdzony przez wspólników lub akcjonariuszy w ciągu sześciu miesięcy od dnia bilansowego. Jak sprawozdanie finansowe zostanie zaakceptowane przez interesariuszy, musi trafić do KRS w ciągu 15 dni.

–  Jeśli sprawozdanie finansowe sporządzane jest na 31 grudnia 2018 to ostatecznym terminem złożenia do KRS jest 15 lipca 2019. 31 grudnia jako dzień bilansowy przyjmuje większość przedsiębiorstw. Jednak firma może dowolnie ustalić dzień bilansowy np. na 31 października i wtedy od tej daty należy liczyć obowiązujące terminy – mówi Tomasz Tekieli, projektant systemów Comarch ERP.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Co nowego…?

Do tej pory sprawozdania finansowe sporządzane były formie papierowej i ręcznie podpisywane przez cały zarząd. Następnie taki dokument był przesyłany do KRS. Od tego roku wymagana jest forma elektroniczna i także podpisy elektroniczne. Ministerstwo Finansów akceptuje podpis kwalifikowany albo profil zaufany ePUAP. Działa już platforma elektroniczna, umożliwiającą bezpośrednie i darmowe przekazanie dokumentów do repozytorium dokumentów finansowych. Rewolucją jest natomiast wymóg przygotowania sprawozdania w formie ustrukturyzowanej, czyli pliku XML.

Aby sprawozdanie finansowe było prawidłowo przygotowane, niezbędny jest system ERP, który  powoli przygotować i wyeksportować zestawienia księgowe (bilans, rachunek zysków i strat czy cash flow) oraz dedykowana aplikacja zintegrowana z modułami finansowo-księgowymi oprogramowania. Na podstawie zebranych danych aplikacja Comarch e-Sprawozdania umożliwi wygenerowanie sprawozdania finansowego zgodnego ze wzorcem Ministerstwa Finansów. Taki dokument będzie zawierać zestawienie finansowe oraz informacje opisowe jak np. stosowana polityka rachunkowości czy informacje o zobowiązaniach warunkowych i zabezpieczeniach na majątku przedsiębiorstwa. Dodatkowo oprogramowanie będzie archiwizować sprawozdania z poprzednich lat, do których użytkownik będzie mieć stały dostęp, aby na ich podstawie przygotowywać nowe dokumenty. Wbudowana funkcjonalność pozwoli generować pliki do wydruku oraz zarządzać wieloma podpisami elektronicznymi pod sprawozdaniem.

Do przygotowania e-sprawozdania nie wystarczy sam system ERP, ponieważ program nie zawiera wszystkich potrzebnych danych. Część z nich musi być uzupełniona ręcznie przez użytkownika. Aplikacja Comarch e-Sprawozdanie usprawni ten proces ponieważ także te dodatkowe informacje należy przekształcić i utrzymywać w postaci wymaganej przez Ministerstwo – dodaje Tomasz Tekieli.

Wyjątki

Obowiązek przygotowania i przesłania sprawozdania finansowego w ustrukturyzowanej formie na chwilę obecną nie obejmie spółek, które sporządzają sprawozdania wg Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), czyli w dużej mierze spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Finansów spółki, których dzień bilansowy wypadał na 30 września 2018 albo wcześniej, nadal mogą składać sprawozdania finansowego według starych zasad, czyli w formie skanu papierowego dokumentu.

O Comarch ERP

Comarch to firma technologiczna zajmująca się optymalizacją procesów biznesowych od 22 lat. Jednym z oferowanych rozwiązań są systemy klasy Enterprise Resource Planning (ERP). Oferta Comarch ERP to nowoczesne rozwiązania do zarządzania procesami biznesowymi dla mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Uniwersalność i elastyczność produktów pozwala podnieść efektywność organizacji dzięki mobilnym aplikacjom, narzędziom e-commerce, business intelligence oraz możliwości gromadzenia i bezpiecznego przechowywania danych w Chmurze Comarch. Rozwiązania Comarch ERP są stale rozwijane i dostosowywane do zmieniających się modeli biznesowych a także zgodne z trendami Internetu Rzeczy i oraz digitalizacji gospodarki.

Dzięki dynamicznemu rozwojowi działalności krajowej i zagranicznej mocno rośnie liczba podpisywanych kontraktów oraz realizowanych wdrożeń. Wśród klientów, którzy postawili na Comarch ERP są m.in.: Gerda, Muszynianka, Ustronianka, OSHEE Polska, LAKMA, Krakchemia SA oraz reprezentanci innych kluczowych gałęzi rynku.

http://www.comarch.pl/erp/

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe kontrolują konta bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
06 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...