Jerzy Koniecki: Polski Ład powoduje olbrzymi przyrost pracy księgowych [PODCAST]

Szymon Glonek
rozwiń więcej
Jerzy Koniecki: Polski Ład powoduje olbrzymi przyrost pracy księgowych [PODCAST] / shutterstock
Kto i kiedy powinien złożyć PIT-2? Jak środowisko księgowych odniosło się do obarczania go winą za niższe wypłaty wynagrodzeń w styczniu 2022? Jak Stowarzyszenie Księgowych w Polsce ocenia Polski Ład?

Polski Ład to rewolucja podatkowa. Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, w której pewne ustalenia ustawy zmieniają się praktycznie z dnia na dzień, a każde z nich pociąga za sobą szereg zmian. Prawo stało się tak niestabilne, że ciężko jest sprostać jego wymaganiom. Tym bardziej, że księgowi i kadrowcy dzisiaj mają olbrzymi przyrost pracy. Chociażby ze względu na to, że w wielu przypadkach trzeba sporządzić dwie listy płac i wybrać wariant korzystniejszy dla pracownika – mówi Jerzy Koniecki w rozmowie z Szymonem Glonkiem.   

Autopromocja

Jak Stowarzyszenie Księgowych w Polsce ocenia Polski Ład? Jak środowisko księgowych odniosło się do obarczania go winą za niższe wypłaty wynagrodzeń w styczniu 2022? Kto i kiedy powinien złożyć PIT-2?

Gościem Szymona Glonka (Infor.pl) w podcaście "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" jest Jerzy Koniecki, prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie". Partnerem podcastu jest aplikacja upday.

Pobierz aplikację upday z Google Play lub App Store!

Czym zajmuje się Stowarzyszenie Księgowych w Polsce?

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce to licząca już 115 lat organizacja, która od zarania swoich działań zajmuje się interesami księgowych. Po pierwsze, staramy się poprawić kontakt pomiędzy księgowymi a przedsiębiorcami.

Drugim kierunkiem naszego działania jest wspomaganie księgowych, mając oczywiście na względzie dobro naszych klientów, czyli pracowników, pracodawców i przedsiębiorców – wyjaśnia Jerzy Koniecki.

Jak środowisko księgowych odniosło się do obarczania go winą za niższe wypłaty wynagrodzeń?

Absolutnie nie czujemy się temu winni. Daliśmy temu wyraz w stanowisku naszego Stowarzyszenia, które ukazało się na naszej stronie internetowej już 7 stycznia 2022 roku, czyli bezpośrednio po rwetesie, wywołanym tymi wypowiedziami. Przez kilka dni pojawiały się wówczas liczne hejty i obwinianie księgowych.

Uważam, że stanowisko wiceministera Dariusza Piontkowskiego i rzecznika rządu Piotra Müllera było dalece nieprofesjonalne i świadczy o braku wiedzy na temat pracy księgowych. Uważamy, że stwierdzenia, które padły z ust tych panów były daleko krzywdzące dla naszego środowiska i bardzo niesprawiedliwe – podkreśla Koniecki.

Jak Stowarzyszenie Księgowych w Polsce ocenia Polski Ład?

Jeżeli chodzi o Polski Ład, to Stowarzyszenie Księgowych do dyskusji włączyło się już w sierpniu 2021. Mając projekty rozporządzeń, cały czas zgłaszaliśmy nasze uwagi. Oczywiście, nie wszystkie uwagi naszego Stowarzyszenia zostały uwzględnione. Chociaż z pewną satysfakcją mogę stwierdzić, że niektóre z nich były uwzględnione w opublikowanej ustawie.

26 stycznia 2022 roku, jako Stowarzyszenie, wystąpiliśmy do Ministerstwa Finansów z uwagami i pytaniami, ponieważ, w naszym przekonaniu, ustawa była niedopracowana.

Wśród księgowych pojawiają się obecnie całe szeregi pytań, dotyczących licznych obszarów. Są to m.in. pytania, dotyczące: techniki wyliczenia wynagrodzeń, samych rozliczeń podatkowych, formy opodatkowania dla przedsiębiorców, szczególnie tych małych. Pytania budzi także realizacja, początkowo ustaleń rozporządzenia, a teraz już zmienionej ustawy.

Wiele kwestii nie jest jeszcze rozstrzygniętych i to bardzo komplikuje życie zarówno księgowym, jak i przedsiębiorcom – stwierdza Jerzy Koniecki.

Jerzy Koniecki – prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Księgowość
Stawka godzinowa netto od lipca 2024 r. Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?
12 maja 2024

W 2024 roku minimalna stawka godzinowa  wzrasta dwukrotnie – od 1 stycznia i od 1 lipca. Ile wynosi ta stawka netto i kogo dotyczy? Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

Najniższa krajowa - ile na rękę od lipca 2024?
12 maja 2024

W 2024 roku (tak samo jak w poprzednim) minimalne wynagrodzenie za pracę jest podnoszone dwa razy – od 1 stycznia i od 1 lipca. Tzw. najniższa krajowa pensja dla pracownika na pełnym etacie wynosi od 1 stycznia 4242 zł brutto (to jest ok. 3220 zł netto). Jaka będzie minimalna płaca (brutto i netto) od 1 lipca 2024 r.?

Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona
09 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

pokaż więcej
Proszę czekać...