Księgowi w Polsce pracują po godzinach [badania]

inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
rozwiń więcej
Jak wygląda praca w księgowości? / www.shutterstock.com
Księgowi pracują po godzinach, ale mimo tego chcą się uczyć - wynika z badania. Zawód księgowego wiąże się z dużą odpowiedzialnością i koniecznością pracy pod presją czasu.

Praca księgowych w Polsce wiąże się ze zmęczeniem, stresem i nadgodzinami - wynika z Ogólnopolskiego Badania Księgowych firmy inFakt. Pomimo codziennych wyzwań, takich jak zmieniające się prawo, cyfryzacja sektora, a także problemy we współpracy z klientami, księgowe i księgowi chcą rozwijać swoje kompetencje i umiejętności. Odpowiedzialność, jaka na nich spoczywa sprawia, że 92% chce by ich profesja traktowana była na równi z innymi zawodami zaufania publicznego.

Autopromocja

Często zmieniające się w Polsce prawo przyczynia się do negatywnych emocji odczuwanych przez osoby pracujące w zawodzie księgowego. 96% wskazuje, że nieustanne zmiany przepisów i obszerność wprowadzanych regulacji to wyzwanie w codziennej praktyce. Pozostałe problemy, z którymi najczęściej zmagają się księgowi, to niejasność i nieścisłość implementowanych przepisów (94%), klienci przekazujący dokumenty w ostatniej chwili (93%) oraz ich wymagania dotyczące tłumaczenia zmian przepisów i obsługi kadrowej (89%).

Praca księgowych to stres i zmęczenie

W ciągu ostatniego roku, kiedy przepisy podatkowe w związku z Polskim Ładem zmieniały się w rekordowym tempie, ponad połowa księgowych w Polsce (52%) odczuwała zmęczenie, a 49% towarzyszył stres. Zmotywowanych do pracy było mniej niż 40% księgowych. Tylko co piąta osoba czuła się zrelaksowana, a co czwarta doceniona.

Księgowe i księgowi dopiero wchodzący na rynek pracy i obecni na nim krócej niż 3 lata rozpoczynali karierę zawodową w erze Tarcz Antykryzysowych i Polskiego Ładu. Warto zauważyć, że to ta grupa księgowych częściej niż inne czuła się zmotywowana (45%), zadowolona z siebie (50%) i doceniona (45%). Uczucie zrelaksowania towarzyszyło głównie osobom pracującym w zawodzie między 15 a 20 lat.

Dłuższy staż pracy księgowego oznacza więcej nadgodzin

Blisko 80% księgowych w Polsce często pracuje w godzinach nadliczbowych, bo nie jest w stanie wykonać całej pracy w ustalonym wymiarze czasu. Ponadto, 91% osób myśli o swoich obowiązkach poza wyznaczonymi godzinami pracy. Jednocześnie 75% księgowych twierdzi, że udaje się im utrzymać równowagę między życiem prywatnym a zawodowym.

Wyniki badania pokazują, że wraz ze zwiększającym się stażem pracy rośnie liczba obowiązków księgowych i czas potrzebny na ich wypełnienie. Księgowe i księgowi pracujący w zawodzie od 15 do 20 lat najczęściej zostają w pracy po godzinach (89%). Niewiele rzadziej (83%) robią to osoby o stażu pracy przekraczającym dwie dekady. Najrzadziej ponad normę pracują osoby dopiero rozpoczynające karierę zawodową (40%).

Księgowi chcą rozwijać swoje kompetencje

Częste zmiany prawa, a także rozwój nowych technologii sprawiają, że księgowe i księgowi muszą nieustannie podnosić swoje kompetencje. Dotyczy to zarówno wiedzy zawodowej, jak i korzystania z wprowadzanych rozwiązań cyfrowych, np. systemu e-faktur czy rejestracji działalności online. Blisko 60% księgowych uważa, że w ciągu najbliższych 5 lat kluczowe w ich pracy będą umiejętności twarde z zakresu podatków. 52% wskazuje na kompetencje informatyczne i technologiczne. Z kolei kompetencje kadrowe i płacowe będą najważniejsze w nadchodzących pięciu latach zdaniem 46% księgowych.

Jak wskazują wyniki badania, zawód księgowej i księgowego wiąże się z dużą odpowiedzialnością i koniecznością pracy pod presją czasu. Dlatego też kluczową kompetencją miękką w najbliższych latach, wskazywaną przez większość specjalistów (56%), będzie umiejętność rozwiązywania problemów. 55% osób wskazuje na wytrwałość i odporność na stres. Biorąc pod uwagę poziom stresu, jaki towarzyszy polskim księgowym, radzenie sobie z napięciem w pracy jest nieodłączną częścią ich codzienności.

Informacje o badaniu księgowych

Ogólnopolskie badanie księgowych zrealizowane przez SW Research na zlecenie firmy inFakt zostało przeprowadzone na próbie 517 osób pracujących w zawodzie księgowego/księgowej w wymiarze większym niż ¼ etatu. Badanie zrealizowano metodami wywiadów online (CAWI) oraz wywiadów telefonicznych (CATI) w dniach 25.07-2.08.2022.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...