Bez księgowych ani rusz. Przedsiębiorcy doceniają ich nie tylko za rachunki, ale i za wsparcie strategiczne

Bez księgowych ani rusz. Przedsiębiorcy doceniają ich nie tylko za rachunki, ale i za wsparcie strategiczne / Shutterstock

Aż 75% przedsiębiorców w Polsce darzy swoje księgowe i księgowych dużym zaufaniem, a 71% uważa, że ich wiedza realnie wpływa na sukces firmy – wynika z najnowszego badania. Księgowi stają się dziś nie tylko strażnikami finansów, ale i partnerami w rozwoju biznesu.

Zdecydowana większość przedsiębiorców w Polsce nie wyobraża sobie prowadzenia biznesu bez wsparcia księgowych. Aż 75% właścicieli firm darzy swoje księgowe i księgowych dużym zaufaniem, a blisko 79% pozytywnie ocenia współpracę z nimi – wynika z najnowszego badania SW Research przeprowadzonego na zlecenie Nest Banku. Co więcej, aż 71% właścicieli firm uważa, że kompetentna księgowa lub księgowy mogą realnie wpłynąć na sukces finansowy firmy.

Autopromocja

Co sprawia, że przedsiębiorcy ufają swoim księgowym?

Regularny kontakt (78%), poczucie bezpieczeństwa (76%) i zaufanie (75%), – to kluczowe wartości, które przedsiębiorcy doceniają we współpracy z księgowymi. Badanie SW Research dla Nest Banku pokazuje, że relacje właścicieli firm z osobami prowadzącymi ich księgowość są zdecydowanie pozytywne. Szczególnie cenione jest jasne przekazywanie informacji (76%), zaangażowanie w sprawy firmy (69%) oraz regularny kontakt (78%). Aż dwie trzecie przedsiębiorców wskazuje, że wsparcie księgowych jest nieocenione przy podejmowaniu strategicznych decyzji biznesowych.

"Wyniki badania jasno pokazują, że przedsiębiorcy oczekują dziś od księgowych nie tylko rzetelnej obsługi, lecz także wsparcia doradczego i strategicznego. Rola księgowego ewoluuje w kierunku partnera biznesowego, co wymaga nieustannego rozwoju kompetencji, także poza obszarem stricte rachunkowym. Dla naszej branży to zarówno wyzwanie, jak i szansa na umocnienie pozycji jako kluczowego ogniwa w procesie zarządzania firmą" - mówi Tomasz Szarek, Prezes Krajowej Izby Biur Rachunkowych.

Kluczem są dobre relacje i wzajemne zaufanie

Jak się okazuje, choć księgowe i księgowi zajmują się wyjątkowo wymagającą, trudną i stresującą materią jak podatki, przepisy czy pilnowanie terminów, ich relacje z przedsiębiorcami rzadko bywają konfliktowe. Wręcz przeciwnie: zdecydowana większość przedsiębiorców deklaruje pozytywne emocje w kontaktach ze swoimi księgowymi.

Zaledwie 12% przedsiębiorców przyznaje, że zdarzyło im się pokłócić z księgową lub księgowym, natomiast aż 75% nigdy nie miało takiej sytuacji. Wyniki te jasno pokazują, że dobre relacje i wzajemne zaufanie są w tej branży standardem, a nie wyjątkiem.

Dobry księgowy realnie wpływa na finansowy sukces firmy

Zdecydowana większość przedsiębiorców (77%) pozytywnie ocenia całą grupę zawodową księgowych. Z kolei aż 71% twierdzi, że dobry księgowy realnie wpływa na finansowy sukces firmy. Jednocześnie 73% właścicieli firm podkreśla, że kluczowe znaczenie dla jakości współpracy ma rozumienie przez księgową lub księgowego specyfiki ich branży.

Badanie pokazuje, że od księgowych przedsiębiorcy oczekują coraz więcej. Już 66% właścicieli firm uważa, że księgowe i księgowi powinni potrafić przeanalizować oferty kredytów i leasingów, a ponad połowa (56%) liczy na ich orientację w ofertach bankowych. Ponadto 62% przedsiębiorców chciałoby, aby księgowi sami proponowali wsparcie w kwestiach finansowych, gdy zauważą taką potrzebę.

"Dla przedsiębiorców ważne są zarówno kompetencje, jak i relacje. Dobre kontakty z księgowymi wpływają na poczucie bezpieczeństwa w biznesie. U nas staramy się wspierać środowisko księgowych, m.in. oferując im dostęp do nowoczesnych narzędzi i szkoleń z zakresu bankowości oraz finansowania. Wierzymy, że to właśnie kompetentny i dobrze przygotowany księgowy jest dla przedsiębiorcy najlepszym doradcą w sprawach finansowych" - mówi Piotr Makowski, Dyrektor Departamentu Sprzedaży w Sieci Własnej i Partnerskiej Nest Banku.

Więcej o badaniu: Badanie zrealizowała firma SW Research w maju 2025 roku metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na reprezentatywnej grupie 403 przedsiębiorców i przedsiębiorczyń prowadzących mikro, małe, średnie i duże firmy z całej Polski.

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Księgowość
Jaka inflacja w Polsce w 2025, 2026 i 2027 roku - prognozy NBP
03 lip 2025

Inflacja CPI w Polsce z 50-proc. prawdopodobieństwem ukształtuje się w 2025 r. w przedziale 3,5-4,4 proc., w 2026 r. w przedziale 1,7-4,5 proc., a w 2027 r. w przedziale 0,9-3,8 proc. - tak wynika z najnowszej projekcji Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP z lipca 2025 r. Projekcja ta uwzględnia dane dostępne do 9 czerwca br.

Podatek od prezentu ślubnego - kiedy trzeba zapłacić. Prawo rozróżnia 3 kategorie darczyńców i 3 limity wartości darowizn
03 lip 2025

Dla nowożeńców – prezent, dla Urzędu Skarbowego – podstawa opodatkowania. Fiskus przewidział dla darowizn konkretne przepisy prawa podatkowego i lepiej je znać, zanim wpędzimy się w kłopoty, zostawiając grube rysy na pięknych ślubnych wspomnieniach. Szczególnie kłopotliwa może być gotówka. Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl i fillup.pl tłumaczy, co zrobić z weselnymi kopertami i kosztownymi podarunkami.

Stopy procentowe NBP 2025: w lipcu obniżka o 0,25 pkt proc.
02 lip 2025

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 1-2 lipca 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,25 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosić będzie od 3 lipca 2025 r. 5,00 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zaskoczeniem dla większości analityków finansowych i ekonomistów, którzy oczekiwali braku zmian w lipcu.

Jak legalnie wypłacić pieniądze ze spółki z o.o. Zasady i skutki podatkowe. Adwokat wyjaśnia wszystkie najważniejsze sposoby
03 lip 2025

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to popularna forma prowadzenia biznesu w Polsce, ceniona za ograniczenie ryzyka osobistego wspólników. Niesie ona jednak ze sobą szczególną cechę – tzw. podwójne opodatkowanie zysków. Oznacza to, że najpierw sama spółka płaci podatek CIT od swojego dochodu (9% lub 19%), a następnie, gdy zysk jest wypłacany wspólnikom, wspólnik musi zapłacić podatek dochodowy PIT od otrzymanych środków. Dla wielu początkujących przedsiębiorców jest to duże zaskoczenie, ponieważ w jednoosobowej działalności gospodarczej można swobodnie dysponować zyskiem i płaci się podatek tylko raz. W spółce z o.o. majątek spółki jest odrębny od majątku prywatnego właścicieli, więc każda wypłata pieniędzy ze spółki na rzecz wspólnika lub członka zarządu musi mieć podstawę prawną. Poniżej przedstawiamy wszystkie legalne metody „wyjęcia” środków ze spółki z o.o., wraz z krótkim omówieniem zasad ich stosowania oraz konsekwencji podatkowych i ewentualnych ryzyk.

Odpowiedzialność członków zarządu za długi i niezapłacone podatki spółki z o.o. Kiedy powstaje i jakie są sankcje? Jak ograniczyć ryzyko?
01 lip 2025

W świadomości wielu przedsiębiorców panuje przekonanie, że założenie spółki z o.o. jest swoistym „bezpiecznikiem” – że prowadząc działalność w tej formie, nie odpowiadają oni osobiście za zobowiązania. I rzeczywiście – to spółka, jako osoba prawna, ponosi odpowiedzialność za swoje długi. Jednak ta zasada ma wyjątki. Najważniejszym z nich jest art. 299 Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), który otwiera drogę do pociągnięcia członków zarządu do odpowiedzialności osobistej za zobowiązania spółki.

Zakładanie spółki z o.o. w 2025 roku. Adwokat radzi jak to zrobić krok po kroku i bez błędów
03 lip 2025

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pozostaje jednym z najczęściej wybieranych modeli prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. W 2025 roku proces rejestracji jest w pełni cyfrowy, a pozorne uproszczenie procedury sprawia, że wielu przedsiębiorców zakłada spółki „od ręki”, nie przewidując potencjalnych konsekwencji. Niestety, błędy popełnione na starcie mogą skutkować realnymi problemami organizacyjnymi, podatkowymi i prawnymi, które ujawniają się dopiero po miesiącach – lub latach.

Faktury ustrukturyzowanej nie da się obiektywnie (w sensie prawnym) użyć ani udostępnić poza KSeF. Co zatem będzie przedmiotem opisu i dekretacji jako dowód księgowy?
30 cze 2025

Nie da się w sensie prawnym „użyć faktury ustrukturyzowanej poza KSeF” oraz jej „udostępnić” w innej formie niż poprzez bezpośredni dostęp do KSeF – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF 2026: Ministerstwo Finansów publikuje harmonogram, dokumentację API KSeF 2.0 oraz strukturę logiczną FA(3)
30 cze 2025

W dniu 30 czerwca 2025 r. Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółową dokumentację techniczną w zakresie implementacji Krajowego Systemu e-Faktur z narzędziami wspierającymi integrację. Od dziś firmy oraz dostawcy oprogramowania do wystawiania faktur mogą rozpocząć przygotowania do wdrożenia systemu w środowisku testowym. Materiały są dostępne pod adresem: ksef.podatki.gov.pl/ksef-na-okres-obligatoryjny/wsparcie-dla-integratorow. W przypadku pytań w zakresie udostępnionej dokumentacji API KSeF 2.0 Ministerstwo Finansów prosi o kontakt za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: ksef.podatki.gov.pl/formularz.

Załączniki w KSeF tylko dla wybranych? Nowa funkcja może wykluczyć małych przedsiębiorców
27 cze 2025

Nowa funkcja w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) pozwala na dodawanie załączników do faktur, ale wyłącznie w ściśle określonej formie i po wcześniejszym zgłoszeniu. Eksperci ostrzegają, że rozwiązanie dostępne będzie głównie dla dużych firm, a mali przedsiębiorcy mogą zostać z dodatkowymi obowiązkami i bez realnej możliwości skorzystania z tej opcji.

Kontrola podatkowa - fiskus ma 98% skuteczności. Adwokat radzi jak się przygotować i ograniczyć ryzyko kary
26 cze 2025

Choć liczba kontroli podatkowych w Polsce od 2023 roku spada, ich skuteczność jest wyższa niż kiedykolwiek. W 2024 roku aż 98,1% kontroli podatkowych oraz 94% kontroli celno-skarbowych zakończyło się wykryciem nieprawidłowości. Urzędy skarbowe, dzięki wykorzystaniu narzędzi analitycznych takich jak STIR, JPK czy big data, trafnie typują podmioty do weryfikacji, skupiając się na firmach obecnych na rynku i rzeczywiście dostępnych dla egzekucji zobowiązań. W efekcie kontrola może spotkać każdego podatnika, który nieświadomie popełnił błąd lub padł ofiarą nieuczciwego kontrahenta.

pokaż więcej