Wynajmujący zapłacą mniej fiskusowi

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
inforCMS
Jeśli od 2010 roku zacznie obowiązywać jedna 8,5-proc. stawka ryczałtu dla najmu, uprości to rozliczenia, a ukrywający przychody z najmu wyjdą z szarej strefy.

ANALIZA

Autopromocja

Od 1 stycznia 2010 r. ma zniknąć 20-proc. stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, stosowana do najmu po przekroczeniu 4 tys. euro przychodów. Podatnicy będą płacić ryczałt od najmu według jednej, 8,5-proc. stawki. To założenia projektu zmieniającego ustawę o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw, który na ostatnim posiedzeniu przyjęła Rada Ministrów.

Podatkowe rozliczenie najmu przez członków rodziny >>

Eksperci projekt oceniają pozytywnie. Widzą same plusy tego rozwiązania - rozliczenia będą prostsze, zmniejszy się szara strefa na rynku najmu, a tym samym wzrosną dochody budżetowe z tego tytułu.

Obecnie ryczałt z najmu wynosi 8,5 proc. do momentu przekroczenia przychodów z tego tytułu w wysokości 4 tys. euro (w 2009 roku jest to 13 510 zł). Nadwyżka ponad tę kwotę objęta jest 20-proc. stawką.

Korzyści podatkowe

Michał Grzybowski, doradca podatkowy w Ernst & Young, podkreśla, że wprowadzenie jednej stawki zryczałtowanego opodatkowania przychodów z najmu nieruchomości jest słusznym rozwiązaniem. Zmiana ta powinna uprościć dokonywanie rozliczeń podatkowych oraz - co istotniejsze - spowodować, że większa liczba osób ujawni przychody osiągane z najmu.

Jak rozliczyć zakup mebli biurowych do wynajmowanego lokalu >>

- W roku 2008 taką formę opodatkowania wybrało ok. 166 tys. podatników. Zakładając, że proponowana przez rząd nowelizacja przepisów wejdzie w życie, należy spodziewać się znacznego zwiększenia tej liczby w roku 2010 - argumentuje Michał Grzybowski.

Jego zdaniem, poza grupą osób, która dotychczas nie deklarowała przychodów z najmu, zainteresowani opodatkowaniem zryczałtowanym powinni być również podatnicy, którzy dotychczas korzystali z ogólnych zasad opodatkowania. Ta metoda rozliczania się z dochodów z najmu nieruchomości pozostanie atrakcyjna jedynie w sytuacji, gdy podatnik poniósł i będzie nadal przez dłuższy czas ponosił istotne wydatki na wynajmowaną nieruchomość. W takiej sytuacji może nie osiągnąć faktycznego dochodu (wygenerować stratę podatkową), a w konsekwencji nie zapłacić podatku.

- W pozostałych sytuacjach opodatkowanie przychodów z najmu zryczałtowaną stawką 8,5 proc. będzie finansowo korzystniejszym rozwiązaniem dla większości podatników - uważa doradca podatkowy z Ernst & Young.

Ograniczenie szarej strefy

Podobnego zdania jest Ewelina Lelito, konsultant podatkowy w BDO Numerica International Auditors & Consultants. Uważa, że opodatkowanie przychodów z najmu ryczałtem, a nie na zasadach ogólnych może być korzystniejsze przy wysokich przychodach z najmu i niskich kosztach.

Według Marcina Panka, doradcy podatkowego w kancelarii White & Case próg 4 tys. euro był na tyle niski, że większość osób wynajmujących mieszkania w dużych aglomeracjach łatwo go osiągała i w efekcie podlegała wysokiej 20-proc. stawce podatku. To z kolei w oczywisty sposób prowadziło do powstawania szarej strefy nieopodatkowanego wynajmu.

- Zniesienie 20-proc. stawki podatku powinno zdecydowanie zachęcić wynajmujących do ujawniania dochodów z wynajmu - stwierdza Marcin Panek.

Wydaje się, że 8,5-proc. stawka podatku jest na tyle niska, że ukrywanie dochodów z wynajmu (z wszelkimi tego konsekwencjami m.in. w postaci ryzyka odsetek i sankcji karnych) zwyczajnie nie będzie się wynajmującym opłacać.

Ewelina Lelito dodaje, że jedna stawka ryczałtu dla najmu może spowodować zwiększenie wpływów podatkowych do budżetu państwa z tego tytułu. Przy wyższej stawce opodatkowania podatnicy bowiem odnoszą większe korzyści z niepłacenia podatków, co skłania ich do ukrywania swoich dochodów i wchodzenia w szarą strefę.

Warto na koniec wskazać na statystykę. Z roku na rok przybywa podatników, opłacających ryczałt z najmu. W 2008 roku było ich 166 538, podczas gdy rok wcześniej była to grupa 133 778 podatników. Znacznie mniejszym zainteresowaniem cieszy się wśród podatników rozliczanie najmu na zasadach ogólnych. W 2008 roku było to tylko 37 006 osób. W 2007 roku było ich jeszcze mniej - 30 685.

 

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...